• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zarada pisanjem - Kako zaraditi pisanjem članaka ( tekstova )

profesor

Član
Tu od
8 Kol 2011
Pozdrav,

vidio sam u nekoliko tema kako osobe s dobrim znanjem engleskog jezika tražene kao pisci, rewriteri, prevoditelji i slično. Zanima me na kojim mjestima bi mogao iskoristiti svoje znanje jezika? (Diplomirani sam profesor hrvatskog i engleskog jezika, baratam nešto bolje s njemačkim te nešto slabije s poljskim i talijanskim.) Znam kako je konkurencija na tom području velika zbog "native" govornika s dalekog istoka ali vjerujem kako postoje neke stranice koje bi cijenile i kvalitetu, ne samo nisku cijenu koju pisac nudi.

Zasad sam pokušavao na oDesku (tek nekoliko dana) ali ne uspijevam se probiti ni do prvog posla. Čini mi se kako bi ista situacija bila na Elance ili Freelance.com. Koliko sam shvatio, te stranice nisu primarno rađene za pisce već za programere i dizajnere. Možda sam shvatio krivo. Postoje li bolje, specijaliziranije stranice za pisce ili je oDesk vrh?

profesor

Član
Tu od
8 Kol 2011
RE: Zarada pisanjem

Upravo me ta tema natjerala na otvaranje ove. Riječ je u osnovi o istim stranicama ali s "druge strane ekrana". Iako su možda ove navedene u temi korisne kupcima, nisu jednako korisne piscima.

Provjerio sam servise koji se spominju: iWriter servis je dostupan i isplaćuje preko PayPal-a (pokušati ću s njim prvim), Text Broker ne prima ljude izvan USA dok 99centarticles ne nude posao piscima već samo članke kupcima.

Skipper

Legenda
Tu od
9 Ožu 2011

Koliko bi naplaćivao za prevođenje članaka sa srpskog/hrvatskog na engleski? Meni bi možda trebala ta usluga.
Možeš na pm da mi odgovoriš.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008

O prodaji i kupnji usluga na zadanom podforumu (ako su zadovoljeni kriteriji 10 postova i 1 tema, ali da nisu samo za nabijanje post counta) ili preko PM-a. Ovo je javna tema i treba pomoci svima.

Ok sad ontopic. Iskreno, mislim da moras pratit sta drugi rade i biti uporan. I na oDesku mozes uspijet ako ces znat "smuljat" da poguras stvari. Npr. na oDesku ce te tesko netko pogledat ako nemas iskustva na oDesku, ako nemas dobrog feedbacka i sl. E sad prvo moras smislit kako dobit to iskustvo. Ima nacina ali moras biti zeljan. Ponudi clanovima ovog foruma koji su na oDesku besplatno ili vrlo povoljno textove gdje ce posao biti odradjen preko oDeska i onda da ti daju feedback. To u principu nije varanje sistema dok god je sve u pravilima oDeska.

Osim toga popuni profil i stavi puno informacija na oDesku, slozi VEOMA detaljan opis na profilu, napisi sto vise i na samom opisu cime se bavis i iskustvu prezentiraj svoje writerske vjestine. Imas tamo za upisat iskustvo, za uploadat primjere, ako ne onda svakako mozes u attachment u privatnoj poruci ako te pozove na "interview" putem oDeska. Naravno, primjeri su osnovna stvar u pisanju i tu moras ih slozit dosta iz raznih nicha.

Kreni s jeftinijim poslovima gdje si daleko najbolji a jednako cjenovan ko i konkurencija s istoka i s vremenom ces skupit feedback gdje ce te progurat u pisce koji ce lako naci posla.

Budi spreman da radis i probne radove, jbg u pocetku ces morat radit dosta besplatno ili jeftino da prvo skupis "kredibilitet" tj. feedback ali od 10-20-50 pokusaja dobit ces prvi feedback dobar, slijedeci ce biti laksi i tako to ide dalje. Riskiraj malo i ponudi nekome nesto sto ne moze odbit, da mu odradis prvih X clanaka besplatno. Pa mislim na gotovo svim forumima kad se nude usluge prvo treba skupit par review-a usluga da bi se prodavalo. U poplavi prevaranata i muljatora danas ekipa prvo trazi review, sample itd. Moras bit spreman ulozit nesto da bis ima rezultata.

I ja kad sam kretao s web dizajnom sam u pocetku radio besplatne web sajtove da bi skupio reference. Kad sam krenuo sa SEO-om sam se ucio se na neplacenim primjerima, radio povoljno dok nisam skupio reference. Jednostavno pravila vaze i za ovu vrstu posla.

Mislim da nije stvar samo u websajtu i servisu nego i u tome kako ces se postavit, dali ces se znat snac i odradit sta je "potrebno" da bi poceo zaradjivat ovime. Naravno ako je ovo posao sa strane stvari da se probijes ce biti puno teze.

Probaj otici na wickedfire forum (i slicne) pa tamo ponudit usluge pisanja textova, prouci sta nude i prilagodi se.

Posla definiivno ima ali stvar je dali ces se ti ili bilo koji pisac znati probiti do tog posla. Ove savjete ti dajem kao poduzetnik i kao netko ko je cesto trazio razne usluge, pa ti dajem savjete "s druge strane" sta ja trazim kad trazim suradnike i radnike.

Svakako, biti aktivan clan na forumima koji su srodnih djelatnosti poput ovog i doprinosit redovito ce te pretvorit u respektabilnog clana i kao takav ce ti se otvorit vise mogucnosti. Npr. nikad nisam davao oglas na ovom forumu za pisce a opet sam suradjivao s nekim clanovima na ovom forumu da su mi pisali svojevremeno kad mi je trebalo.

profesor

Član
Tu od
8 Kol 2011

dbomestar kaže:
Ok sad ontopic. Iskreno, mislim da moras pratit sta drugi rade i biti uporan. I na oDesku mozes uspijet ako ces znat "smuljat" da poguras stvari. Npr. na oDesku ce te tesko netko pogledat ako nemas iskustva na oDesku, ako nemas dobrog feedbacka i sl. E sad prvo moras smislit kako dobit to iskustvo. Ima nacina ali moras biti zeljan. Ponudi clanovima ovog foruma koji su na oDesku besplatno ili vrlo povoljno textove gdje ce posao biti odradjen preko oDeska i onda da ti daju feedback. To u principu nije varanje sistema dok god je sve u pravilima oDeska.

Ovo bih rado napravio. Feedback mi očajno nedostaje, a prvi posao je teško dobiti (Evo baš čitam i ne vjerujem: posao vrijednosti 5$, 20 taglineova za promociju auta; zahtjevi: 4.5 rating i barem 100 sati u oDesk Team programu). Ukoliko je netko employer tamo neka se javi.

Ontopic: iWriter
Nisam imao vremena tražiti nove stranice ali sam pokušao s iWriterom. Radi na slijedećem principu: Odmah mogu krenuti u pisanje članaka. Postoje tri kategorije koje se za početnike plaćaju ovako: "300 word: $1.62, 500 word: $2.43, 700 word: $4.05".

Nakon 20 članaka više nisam početnik nego "Top Writer" (Uvjet: barem 4.0 rejting, ne smijem biti ocjenjen s 3 ili niže u više od trećine slučajeva.) Tada se i minimalna zarada diže na 4 (300)/5 (500) /6.5$ (700). Kažem minimalna jer članci za standardne writere imaju fiksne cijene dok članci za "Top Writere" imaju određen samo minimum, a kupac može ponuditi koju god želi cifru za tekst. Ne mogu očekivati 100$, ali je moguće vidjeti i ponude s iznosima duplo većim od minimuma.

Nakon par minuta razgledavanja odabrao sam ponudu gdje se traži članak na temu kupnje gitare od 500 riječi. Dobivam tri sata za pisanje i u tom vremenu ponuda nije dostupna drugim piscima (Ukoliko kupac želi 5 članaka - 5 pisaca može pisati u isto vrijeme.) Nakon isteka vremena, ako nisam gotov, ponuda se ponovno otvara za ostale.
Članak sam napisao za nešto više od pola sata. Nakon prijave članka ponuda ostaje zatvorena sve dok kupac ne odobri ili odbije članak. Neka vas ovo ne prestraši - za svakog kupca je naveden broj odnosno postotak odobrenja/odbijanja. Ukoliko je netko odbio 20 članaka a nije prihvatio nijedan nećete se prijaviti na njegov posao jer je očito da nije tamo kako bi kupio članak. Moj je imao approval rating 66% - prihvatio je dva članka, odbio jedan. Taj koji je odbio je pisao "aakash pal" - indijac s rejtingom 1* (komentar: Grammatical errors, swear words and did not make sense :crazy_grin).
Nije prošlo sat vremena i članak mi je bio odobren te mi je ostavljen feedback 5* (A excellent article, very well written - čini se da je impresioniran jer ni njemu engleski nije nešto). Čeka me 2.43$ na računu. Isplata je isključivo na PayPal, 5. ili 25. u mjesecu, minumum 10$.

Čini se sve čisto. Za razliku od oDeska gdje mogu proći tjedni da me netko uopće uzme ovdje se odmah može krenuti na pisanje. Nema ograničenja koliko dnevno mogu pisati. Evo, ako netko ima pitanja - slobodno. Bacam se na još pisanja da se dokažem kao "Top Writer" pa da vidimo i to (trenutno su mi te ponude skrivene).

rradomir01

Aktivni član
Tu od
9 Ožu 2010

Profesore, pošalji mi nick sa odeska na PM, možda imam koji poslić za tebe na odesku.

profesor

Član
Tu od
8 Kol 2011

Razvoj situacije / iskustvo s iWritera:

U tri dana odkad sam otvorio ovaj topic uspio sam nadrobiti 16 članaka na iWriteru (moguće je vjerujem i duplo ako se stvarno bacite na posao). Od tog broja 10 ih je odobreno, dva su odbijena i 4 su na čekanju za odobrenje. U oba slučaja kad su odbijeni je bilo jasno da sam kriv. Prvi put sam promašio naslov, drugi puta ton pisanja (formalno umjesto prijateljskog).

Četiri članka na čekanju nisu problem (za mene kao pisca). Ukoliko naručitelj ne odobri ili odbije članak u roku 48 sati od predaje on je automatski odobren i meni sjedaju novci na račun.

Trenutno stanje računa je 17.01$ uz oko 9$ u člancima na čekanju (nešto su duži). Bitno za napomenuti: balans računa je jednak za pisanje i traženje članaka. Drugim riječima: možete napisati 10 članaka, dobiti određenu količinu $ na balans i isti taj novac koristiti za plaćanje članaka drugim ljudima. Ukoliko trebate članke koji nisu u vašoj niši možete pisati npr. recepte (često traženo i jako jednostavno - 6$ za pašta šutu, juhu od gljiva i rižoto) i zauzvrat s novcem od njih koji niste povukli platiti pisanje članka o npr. elektroničkim cigaretama ili review nekog proizvoda. Zbog postotka koji iWriter povuče na svakoj transakciji za svakih 5 vaših članaka dobijete količinu novca dovoljnu za nešto više od 4 članka iste dužine.

profesor

Član
Tu od
8 Kol 2011

Ispada da radim reklamu za iWriter ali ovo danas me oduševilo, za dobro odrađen tekst sam dobio napojnicu (tip) u visini vrijednosti članka (članak naplaćuju 5$, meni ide 4.05):

2mcyruh.png

Osim napojnice moguće je da i kupac zahtjeva baš vas da mu napišete članak. U tom slučaju dobijate još više po defaultu (nije 4.05 nego negdje oko 4.50), plus eventualna napojnica. Ovdje mi se stvarno isplatilo potruditi se oko teksta.

Ako vidim još neku revolucionarnu stvar o iWriteru - dodati ću. Sada krećem na slične sajtove preko similarsitesearch.com koji je dostavio Malesha pa da vidim kako oni funkcioniraju za pisce.

Dostavio mi je 50 sličnih sajtova.

1. Yahoo Associated Content - plaćaju izravno samo amerima, ostalima se plaća po pogledu (u stilu eHow). Nisam istraživao detaljnije.

2. Constant Content - Autori mogu pisati članke neovisno o temi i sami odrediti cijenu za koju se prodaju. Mogu se pisati članci i za tražene teme za predodređeni iznos. Čini se da je moguće zaraditi mnogo ovisno o kvaliteti vas kao pisca. Isplaćuju preko PayPala - isprobati ću ga.

3. Više sajtova na istu foru - pišete besplatno, oni vam rade linkbuilding u najboljem slučaju. Sajtovi koji nas ne zanimaju ako mislimo zaraditi izravno od napisanog teksta: EzineArticles.com, GoArticles.com, ArticleCity.com, IdeaMarketers.com, (ovi su mi najbolji - potrebno im je platiti da bi se vaš članak prikazivao na njihovom sajtu), Amazines.com, Isnare.com, ArticleCircle.com... Ima ih puno i nema mi smisla navoditi ih još. Ako će vam trebati - lako ćete ih naći.

4. Triond - tzv. passive earning site gdje vas plaćaju po prometu. Po nekim postovima scam site koji limitira dnevne posjete na vaš članak, a moguće je i da ga skinu i proslijede spinnanog. Ne interesira me.

5. WriterAccess.com - Samo za USA.

6. TextBroker.com - Samo za USA.

7. NeedArticle.com - Smeće. (Nisam ulazio detaljno ali stranica kao da je iz 1995 ili scam.)

8. Snipsly.com - passive earning gdje prikazuju vaš Adsense kod u 80% prikazivanja vašeg članka. Da me to zanima stavio bi članak na svoj sajt i pobrao 100%. Isto kao i kod Trionida velik scam potencijal.

9. Suite101.com - Isto kao Snipsly.com

10. ReadBud.com - Zaradite čitanjem - ne čini se isplativo, par centi po članku.

11. Online-Writing-Jobs.com - Link hub za craiglist oglase i slično vezane uz pisanje, ne rade ništa sami.

12. Writing.com - Zajednica pisaca gdje ćete dobiti feedback, zarada moguća jedino kroz osvajanje određenih natječaja.

13. RedGage.com - Po 1000 pregleda, po kategorijama... Poput Trionda.

Ili ne postoji mnogo sajtova koji se bave ovime ili similarsitesearch.com nije nešto. Od navedenih mi se jedino ConstantContent čini vrijedan isprobavanja.

Na vrh