• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Projekat - Radio

student_zarada

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2011
Imam ideju da osnujem radio na netu.
Stvari koje posjedujem trenutno je samo dobra podloga za privući veliki broj slušaoca, što je za početak dovoljno.
Stvari koje mi trebaju:
1) domena - to je lako
2) hosting - gledao sam cijene za nekih 500 max slušaoca mjesečno košta nekih 20 €. Ne znam da li je to ok cijena, ili ima negdje šta jeftinije?
Mislim da će mi taj broj biti dovoljan za početak, bar prvi mjesec.

Mali problem je što za početak u tome mogu biti maksimalno ja i da vodim to i sve, možda prijatelj, ali trenutno imam vremena, pa bih se upustio u to nekih 2 mjeseca da probam.

Podvlačim crtu i skontam da ima poprilično troškova, te domena, te hosting, te vjerovatno bih platio ovog druga da mu uredi tu stranicu, naštima sve to (jer ja nisam baš nešto vrhunski u tome, a i volio bih da to profesionalno izgleda) te što je najvažnije vrijeme. Vrijeme je novac. Ali ne bih odustao.

Ok, spreman sam sve to odvojiti i novce i vrijeme, ali me zanima isplativost na neke možda čak i duže staze. U glavi imam da mi bude glavni prihod od reklama.
Treba mi savjet od nekih koji su možda nekad bili u tom poslu, ili koji bar imaju predstavu Je li znate slučajno koliko se naplačuju reklame ? Naravno da to uveliko zavisi od broja slušaoca, ali ponavljam da mislim da će to biti baš mnogo posjećeno. Prvi mjesec sam batalio, spreman sam da uložim i vrijeme i pare, a da nemam ništa zauzvrat.

Uglavnom, savjet vaš, da li ima para u tome ? Da li je to isplativo ?
Ne mislim ja da sada ono pozovem prijatelje da slušaju, oni svoju raju, bla bla, nego fkt mislim ozbiljno odraditi ovaj posao i profesionalno i da to liči na nešto.

Komentar bilo kakav bi mi dobro došao, savjet ili čak ako ima neko ideju za partnerstvo i to ću uzeti u razmatranje. :to_clue

kres0

Aktivni član
Tu od
5 Velj 2012
možeš dobiti puno slušatelja ako češ puštat cajke.
A zarada nevjerujem da češ biti neka jer google adsense neče odobriti a za adsense ne postoji neka dobra alternativa-

student_zarada

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2011
Ma neće tu biti mjesta za cajke, vjeruj. Kažem ti ozbiljan projekat, a ne sada seoska mahala. :taunt

A druga stvar pod pojmom "Reklama" nisam uopće mislio na adsense, čak ih neću ni stavljati. Nego, da se ograničim na Sarajevo primjera radi i tražim firme koje će mi platiti toliko i toliko, na mjesečnom nivou, da njihova reklama u trajanju od 30 sekundi se vrti 20 puta na dan.
Ako razumiješ...Naravno niko meni neće platiti neku paru, ako ja iza nemam velik broj slušaoca do kojih će ta reklama doprijeti.

Srdjan87

Legenda
Tu od
6 Ruj 2010
Pazi care necu da te demotivisem i slicno, ali to je posao koji nije profitabilan ako si mislio zgrnuti lovu,ali ajde manje vise to nikad se ne zna mozda i uzmes zadovoljavajucu. Problem kod otvaranja radio stanice su autorska prava koja su skupa ko sam djavo,i opet kad to resis bilo to da je domaca ili strana muzika, recimo ZAMP za Hrvatsku, stalno ti nesto nadju i prave problem. Do kraja 2005-2006 ovaj posao je mogao da uspe, cak sam i ja jednom razmisljao da otvorim za hip-hop radio stanicu posto dosta ljudi voli taj zanr,ali nema gde da ga slusa. Raspitao se kod nekih ljudi, kad su rekli ulaganja za autorska prava, za stream,za opremu odmah sam odustao posto ako hoces da to bude profi ne moze preko winampa i slicnih softwera. Ovo je bilo samo ukratko,necu da te demotivisem ti probaj pa vidi kako ce da bude. Moj savet ti je da se okrenes necem drugom. Sve najbolje

student_zarada

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2011
Srdjan87 kaže:
Pazi care necu da te demotivisem i slicno, ali to je posao koji nije profitabilan ako si mislio zgrnuti lovu,ali ajde manje vise to nikad se ne zna mozda i uzmes zadovoljavajucu. Problem kod otvaranja radio stanice su autorska prava koja su skupa ko sam djavo,i opet kad to resis bilo to da je domaca ili strana muzika, recimo ZAMP za Hrvatsku, stalno ti nesto nadju i prave problem. Do kraja 2005-2006 ovaj posao je mogao da uspe, cak sam i ja jednom razmisljao da otvorim za hip-hop radio stanicu posto dosta ljudi voli taj zanr,ali nema gde da ga slusa. Raspitao se kod nekih ljudi, kad su rekli ulaganja za autorska prava, za stream,za opremu odmah sam odustao posto ako hoces da to bude profi ne moze preko winampa i slicnih softwera. Ovo je bilo samo ukratko,necu da te demotivisem ti probaj pa vidi kako ce da bude. Moj savet ti je da se okrenes necem drugom. Sve najbolje
Hvala na odgovoru. Autorska prava :bored Ne znam, ali nisam siguran da kod nas u Bosni se vodi računa o tome, odnosno 98% sam siguran da to ovdje ne pije vodu. Jer ko bi to na kraju isplačao. A čitao sam jednom davno vezano za vašu situaciju, da se kod vas vodi baš trka oko tih autorskih prava, posebno jer domaći izvođači dobiju lijepu paru od države zbog toga što se njihove pjesme puštaju u lokalima...Naravno to se određuje po nekom koeficijentu, popularnosti, bla bla, pa Oliver, Gibonni i ostala kompanije dobiju nešto na kafu. Kod nas mislim da toga nema i mislim da mi autorska prava neće prestavljati neki problem, ali za svaki slučaj ću se raspitati.

A jok, nisam fkt imao ideju da zgrnem lovu...Kažem ti da sam spreman na neki period ulaganja a da ne dobivam baš ništa za uzvrat. Nema veze, uglovnom skontat ću nešto...:)

Srdjan87

Legenda
Tu od
6 Ruj 2010
Hvala na odgovoru. Autorska prava Bored Ne znam, ali nisam siguran da kod nas u Bosni se vodi računa o tome, odnosno 98% sam siguran da to ovdje ne pije vodu. Jer ko bi to na kraju isplačao. A čitao sam jednom davno vezano za vašu situaciju, da se kod vas vodi baš trka oko tih autorskih prava, posebno jer domaći izvođači dobiju lijepu paru od države zbog toga što se njihove pjesme puštaju u lokalima...Naravno to se određuje po nekom koeficijentu, popularnosti, bla bla, pa Oliver, Gibonni i ostala kompanije dobiju nešto na kafu. Kod nas mislim da toga nema i mislim da mi autorska prava neće prestavljati neki problem, ali za svaki slučaj ću se raspitati.

A jok, nisam fkt imao ideju da zgrnem lovu...Kažem ti da sam spreman na neki period ulaganja a da ne dobivam baš ništa za uzvrat. Nema veze, uglovnom skontat ću nešto...Smile

Ne znam za Bosnu, mislim svuda vrede autorska prava, nego pitanje da li ce te dirati ili ne. Ovo sam ti naveo primer za Hrvatsku posto kao i sto sam kazes tamo su dosta oko toga diskutovali i slicno, i kod nas u Srbiji se kao ne obaziru ljudi na autorska prava, ali nikad ne znas kad ces stati na zulj nekom ako budes gradio trend. Jeste da je ceo Balkan previse opusten oko tih stvari noseni mislju da te nikad nece dirati, ali opet kazem nikad se ne zna sta nosi dana,a sta noc. Ja ti zelim uspeh,a ti se raspitaj jos malo kod ljudi koji rade te poslove i znaces na cemu si.

kres0

Aktivni član
Tu od
5 Velj 2012
Ovo je smješno hočeš ozbiljan projekt...
Nisi čuo za autorska prava...
Problem ti je mjesečno platit 20 $ hosting...

Drenova

Iskusan lik
Tu od
22 Lis 2010
Možda da prodaješ i muzičke želje pored reklama. Koliko sam primetio, veliki broj radio stanica dopunjuje svoj budžet i na ovaj način.

Takodje možeš da nadješ i sponzora za vesti, tačno vreme, aktuelni kurs ili slično.

Ponekad možda da organizuješ i nagradnu igru za slušaoce...

student_zarada

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2011
Krešo ti bi prvo mogao pročitati moj thread pa onda komentarisati.
A fkt nije potreban komentar ako njime nećeš pridonijeti čitateljima ovog foruma, među kojima sam i ja.
Drenova, hvala mnogo na savjetima, po neka takva ideja mi je trebala ! :)

direktorsvemira

Novi član
Tu od
3 Ožu 2012
Imam poprilično mnogo iskustva s internet radijom jer i sam radim na jednom koji postoji skoro godinu dana. Ne znam koliko uopće imaš radijskog iskustva i kakav bi program postavio. Mi imamo glazbeni internet radio programski postavljen kao FM, na njemu radi oko 20 ljudi i za sada je sve to volonterskog karaktera. Vjeruj mi, za sada u tome nema novaca jer internet još uvijek nije domena koja radio kao takav čini atraktivnim, pogotovo ne na ovim prostorima. Što se tiče autorskih prava, iskustva iz Hrvatske su barem takva, stvar je podosta jednostavna. Sa ZAMP-om sklopiš ugovor, plaćaš im neki minimalan paušal i nitko ti ne može ništa (MAFIJA? DA). Ne znam kako je to regulirano u Bosni, ali mislim da je situacija kod vas još uvijek prepuna zakosnkih rupa u pogledu autorskih prava.
Ako imaš ikakvih pitanja, javi se na PM i rado ću ti odgovoriti.

Na vrh