LeonMak
Legenda
- Tu od
- 30 Stu 2010
- Postova
- 638
Optimizacija web stranice s videom
i rangiranje videa na Googlu
Sadržaj:
1. Uvod: Google voli video!
2. Kako optimizirati video za YouTube
3. Kako optimizirati stranicu na kojoj je embedan video
__3.1. On-page optimizacija stranice
__3.2. Video embed code
__3.3. Video Sitemap
______* Što je video sitemap i kako mora izgledati?
______* Kako kreirati video sitemap?
______* Posljednji koraci
4. Umjesto zaključka
1. Uvod: Google voli video!
Kada pretražujete Google, vjerojatno ste primjetili da je na prvoj stranici među rezultatima često izlistan barem jedan video. Najčešće je to link prema videu na YouTube, ali u posljednje vrijeme sve češće se može vidjeti video thumbnail uz link prema običnoj tekstualnoj web stranici.
Dio je to tzv. "Blended search results", a to je način koji Google prakticira kad god može, tj. kad ima materijala za prikazati. U SERP-u se osim običnih tekstualnih linkova prikazuje i nekoliko rezultata iz Google Video Search, Image Search, G. Maps, a dio blended search su i tzv. 'news' i 'shoping' rezultati.
Činjenica je da Google ŽELI ponuditi miješane rezultate kad god je to moguće i ŽELI izlistati video u rezultatima ako smatra da je relevantan. U tome je naša šansa da relativno lagano i brzo izrangiramo na prvoj strani za željenu ključnu riječ.
Ovaj tutorijal pokazat će vam kako dobro optimizirati video i stranicu na kojoj je embedan video, ponuditi Googlu relevantan rezultat i tako se na lakši način ogrebati za dio kolača organskog prometa.
Slika govori više od riječi, pa se na slijedećem primjeru vidi kako Google između više od milijun rezultata na trećem mjestu prikazuje video, tj. web stranicu s thumbnailom od embedanog videa.
Naravno, da bi se natjecali za vrlo konkurentu ključnu riječ, osim dobre optimizacije stranice i videa, vjerojatno če trebati zadovoljiti još neke SEO faktore, ali za srednje ili manje konkurentne riječi naša stranica s videom može izrangirati prilično lako i brzo.
Da bi izrangirali stranicu s videom potrebno je kao prvi korak napraviti dobru optimizaciju samog videa na YouTube. Zbog toga prvi dio ovog tutorijala govori kako optimizirati video na vašem YT kanalu.
2. Kako optimizirati video za YouTube
YouTube, naravno, nije jedino mjesto gdje možemo stavljati svoje videe, pa se ovaj dio tutorijala može primjeniti i na Vimeo, Metacafe, ili druge slične stranice. Isto tako, video možemo smjestiti i na našem hostingu. Ipak, više je razloga zbog kojih se za smještaj videa preporučuje koristiti upravo YouTube:
- YT je daleko je najjača, najpoznatija i najutjecajnija stranica za video-sharing, treća je najposjećenija stranica na internetu (iza Googla i Facebooka)
- YT je danas druga najkorištenija tražilica iza Googla
- YT je u Googleovom vlasništvu, pa je jasno da će G. radije prikazati u SERP-u video s YT nego s drugog servisa.
--------------------------------------------------------
Kao što je dobra on-page optimizacija svakog pojedinog članka nužna da bi dobro rangirao na Googlu, isto tako je važna kvalitetna optimizacija svih faktora prilikom smještaja videa na YouTube. Iako je činjenica da veliki broj IM-a ovo još uvijek ne radi, taj dio posla uopće nije težak i sličan je općim pravilima dobre on-page optimizacije. Potrebno je slijediti nekoliko jednostavnih uputa:
- Title: naslov mora sadržavati vašu glavnu ključnu riječ!
(Primjer: "Dresura pasa u školi za pse 'Vučko' u Mrduši Donjoj")
- Description
U drugi red opisa stavite link ka svojoj stranici, svakako uključujući "http://" (jer će ga samo u tom slučaju YT pretvoriti u klikabilni link).
S obzirom da 'user ratings' igra značajnu ulogu pri rangiranju videa na YT ali i na Googlu, preporučljivo je pri početku opisa malo istaknuto staviti poziv posjetiteljima da 'lajkaju' i 'sheraju' video ako im se sviđa.
U opisu možete koristiti čak 5.000 znakova što je stvarno puno. Iskoristite to i napravite kvalitetan opis videa, umjereno koristeći ključne riječi u raznim varijantama (kao i kod klasične on-page optimizacije). Kao i inače, ako želite dobro rangirati, držite se one poznate: "Content is King".
- Tags
- Comments
Ostalo (Video Responses, Ratings, Embedding, Syndication) preporuča se ostaviti na defaultnim opcijama, dakle uključeno.
- Annotations
- Brandiranje
- Socijalna zastupljenost i ostalo
- Povežite YT kanal s facebookom i Twitterom pa i tamo objavljujte filmove odnosno linkove.
- YouTube broji kao view svaki pregled u trajanju od najmanje 8 sekundi, a to uključuje i preglede vaših videa embedanih na drugim stranicama.
- Embedajte video na vašu web stranicu i zbog toga jer će dobro optimizirana stranica s puno relevantnog teksta pomoći Googlu da zna o čemu se radi u videu, a time mu pomoći da nas dobro rangira.
- Radite backlinkove za vaš YT kanal i pojedinačne filmove, linkajte ga na bookmarking sajtovima i drugdje. Kao i inače, što su kvalitetniji linkovi, bolje ćete rangirati.
- Jedna od vrlo bitnih stvari je imati dobar i originalan video koji će se gledati i viralno širiti sam od sebe.
Posljednjih nekoliko stavaka posebne su teme same za sebe, pa ovdje ne namjeravam ići dublje u ovu problematiku, ali "za sve koji žele znati više", na ovom forumu postoji nekoliko odličnih tema o tome: kako povecati broj YT pregleda, kako kako dobiti / kupiti / zaraditi lajkove, sharove i komentare, kako jednostavno napraviti YT video ili kako zaraditi uz pomoć YT.
3. Kako optimizirati stranicu na kojoj je embedan video?
Kao što se vidi na prvoj slici u uvodu, stranicu s videom moguće je rangirati na sam vrh u vrlo jakoj konkurenciji. Ponekad ćete takav rezultat dobiti na 4. ili 10. mjestu na prvoj stranici, ali svakako nije zanemarivo da sam thumbnail može biti izuzetno "eye-catching" i naprosto vrišti da ga stisnete, pa s videom na #8 možete dobiti više klikova od tekstualnog linka na 3. mjestu. (Svakako pročitajte o dva istraživanja na tu temu koja se nalaze u zaključku ovog tutorijala.)
Google ponekad prikazuje i po dva ili tri videa na istoj poziciji. tj. u istom redu sa zajedničkim naslovom "Videos for ...", evo primjer:
Na YouTube se prosječno svake minute uploada oko 60 sati videa, a broj pregleda se popeo do 4 milijarde dnevno (izvor).
Svaki novi video Google dodaje u svoj index, a pri tome treba za svaki video barem osnovne informacije.
Da bi nas nagradio dobrim rankingom, potrebno je nahraniti Google relevantnim informacijama o videu na našoj stranici.
3.1. On-page optimizacija stranice
Kao i uvijek, da bismo dobro rangirali podrazumijeva se da sama stranica na kojoj je video mora biti dobro optimizirana. S obzirom da on-page optimizacija samo po sebi velika tema i odlično je pokrivena na ovom forumu, neću detaljnije pisati o tome, a odličan tutorijal za on-page optimizaciju možete pročtati ovdje.
3.2. Video Embed Code
Došli smo do ključnog dijela. Embed code i video sitemap najbitnije su stavke u cijeloj ovoj priči!
Što je to embed kod? Ukratko, embed kod koristimo da bi video smjestili na stranicu. U posljednje vrijeme najčešći i najjednostavniji način ubacivanja videa na web stranicu je korištenjem iFrame koda.
iFrame ima neke prednosti u odnosu na stari kod, a glavna prednost je ta što je kompatibilan s browserima na mobilnim uređajima.
Međutim, kada je riječ o indexiranju videa, nailazimo na veliki problem:
Google i drugi pretraživači ne mogu indexirati video s iFrame kodom!
Najjednostavniji način da omogućimo Googlu da vidi naš video je korištenjem starog <object> koda.
Kod:
Novi <iframe> kod:
------------------------------------------------------
<iframe width="480" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/exampleID" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
------------------------------------------------------
Stari <object> kod:
------------------------------------------------------
<object width="480" height="360"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/exampleID?version=3&hl=en_GB"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/exampleID?version=3&hl=en_GB" type="application/x-shockwave-flash" width="480" height="360" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
------------------------------------------------------
Postoji još jedan način - da ubacivanjem starog koda unutar iFrame "zavaramo" Google tako da naš posjetitelj dobiva video preko iFrame, a pretraživač ipak vidi stari kod. Ovaj način zbog nekoliko razloga nije preporučljiv, međutim ako nekoga zanima, detalje kako to napraviti može vidjeti na ovom linku.
Dakle, za embedanje videa preporučljivo je koristiti stari embed kod. Stari kod se još uvijek može pronaći na YouTube (kao i na Vimeo) na način da označimo kućicu pokraj "Use old embed code".
Čest način ubacivanja videa na stranicu je i pomoću raznih pluginova. Ako koristite plugin, u source kodu stranice pogledajte kakav kod u konačnici izlazi van. Ako koristi iFrame kod, provjerite može li se to promijeniti u postavkama plugina, ili pronađite drugi plugin, ili jednostavno ubacite kod ručno.
Osobno sam odustao od koištenja plugina jer još niam pronašao niti jedan koji ne blokira annotations s YouToube videa.
3.3. Video Sitemap
Najbolji način da Googlu osiguramo kvalitetne i relevantne informacije o videu na našoj stranici je da mu ponudimo video sitemap našeg weba.
Što je video sitemap i kako mora izgledati?
Video sitemap je jednostavan dokument napravljen prema .xml protokolu, sličan često korištenom 'sitemap.xml' dokumentu i također ga smještamo ga u root naše stranice. Mada ima i pojedinih mišljenja da ni sitemap.xml niti video sitemap nisu potrebni jer će Google u konačnici indexirati video i bez toga, većina SEO stručnjaka se slaže da je video sitemap koristan i potreban, a takva je i preporuka Googla:
http://www.youtube.com/watch?v=lVEKhaI_RC4&?width=420&?high=243[/video]
[/URL]Video sitemap jednostavno pomaže Googlu da indexira naš video, da ga prikaže u rezultatima Google Video pretrage i ono što nas najviše zanima - da našu stranicu na kojoj je video prikaže na prvoj stranici klasične Google Search pretrage.
Kao što je rečeno u filmu, video sitemap MORA sadržavati slijedeće bitne informacije:
- Title tag
- Description
- URL stranice na kojoj je embedan
- URL thumbnail slike koja će biti prikazana u SERP-u
- URL originalne lokacije videa (link videa na YouTube)
Važno: OVE DVIJE TOČKE SU OBAVEZNE!
1) title tag videa mora biti ISTI kao title tag naše web stranice
2) description videa mora biti ISTI kao description naše stranice
Zašto? Jednostavno, ako želimo samo indexirati video i rangirati ga u Google Video Search rezultatima, tada u title tag možemo staviti naslov koji imamo na YT ili neki drugi, a u description bilo koji opis sa željenim ključnim riječima.
Međutim, ako da želimo dobro rangirati našu stranicu s thumbnailom u Universal Google Search, tj, u rezultatima klasičnog pretraživanja, prema preporuci stručnjaka, title i description za video i za stranicu na kojoj je video embedan moraju biti isti!
Kako kreirati video sitemap?
Video sitemap možemo vrlo jednostavno izraditi i sami, a ako stranice radimo u Wordpressu, posao nam mogu olakšati i neki pluginovi. Postoje, koliko sam uspio vidjeti, dva premium plugina koja nisam uspio pronaći za testiranje, ali postoji i besplatni plugin za video sitemap.
Ovaj plugin bez puno podešavanja jednim klikom napravi video sitemap cijele naše web stranice. Meutim, nisam siguran da li je problem u mojoj temi ili u nekim drugim podešenjima, ali plugin mi nije uspio povući description sa stranice, pa sam taj dio sam ručno ubacio. Također, dok pišem ovo primjetio sam još jednu grešku - umjesto "video:content_loc" taga, plugin je stavio "videolayer_loc" tag (koji ima drugu svrhu).
Uglavnom, pronašli ili ne odgovarajući plugin, napraviti video sitemap je jednostavno. Ovo je primjer kako bi trebao izgledati najosnovniji video-sitemap.xml s jednim videom. Dovoljno je kopirati ovaj kod i ubaciti svoje podatke, a za svaki slijedeći video kopirati i urediti dio od <url> do </url>.
Kod:
<urlset>
<url>
<loc>http://www.primjer.com/nasa_web_stranica.html</loc>
<video:video>
<video:thumbnail_loc>http://www.primjer.com/thumbs/123.jpg</video:thumbnail_loc>
<video:title>Naslov videa isti kao naslov nase stranice</video:title>
<video:description>Ovo je opis videa. Treba biti potpuno isti kao i description tag nase stranice.</video:description>
<video:content_loc>http://www.youtube.com/v/video123.flv</video:content_loc>
</video:video>
</url>
</urlset>
A ovo je malo naprednija verzija, proširena i s dodanim drugim opcionalnim tagovima:
Kod:
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
xmlns:video="http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1">
<url>
<loc>http://www.primjer.com/nasa_web_stranica.html</loc>
<video:video>
<video:thumbnail_loc>http://www.primjer.com/thumbs/123.jpg</video:thumbnail_loc>
<video:title>Naslov videa isti kao naslov nase stranice</video:title>
<video:description>Ovo je opis videa. Treba biti potpuno isti kao i description tag nase stranice.</video:description>
<video:content_loc>http://www.youtube.com/v/video123.flv</video:content_loc>
<video:player_loc allow_embed="yes" autoplay="ap=1">
http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123</video:player_loc>
<video:category>kategorija – keyword 1</video:category>
<video:tag>keyword 2</video:tag>
<video:tag>keyword 3</video:tag>
<video:duration>600</video:duration>
<video:expiration_date>2009-11-05T19:20:30+08:00</video:expiration_date>
<video:rating>4.2</video:rating>
<video:view_count>12345</video:view_count>
<video:publication_date>2007-11-05T19:20:30+08:00</video:publication_date>
<video:family_friendly>yes</video:family_friendly>
<video:restriction relationship="allow">IE GB US CA</video:restriction>
<video:gallery_loc title="Cooking Videos">http://cooking.example.com</video:gallery_loc>
<video:price currency="EUR">1.99</video:price>
<video:requires_subscription>yes</video:requires_subscription>
<video:uploader info="http://www.example.com/users/grillymcgrillerson">GrillyMcGrillerson
</video:uploader>
<video:live>no</video:live>
</video:video>
</url>
</urlset>
Osim .xml protokola Google prepoznaje i sitemap napravljen dodavanjem MediaRSS (ili mRSS) tagova u RSS feed i koji zatim submitamo u Google kao sitemap. Ako nekoga zanima više o mRSS sitemaps, više podataka može pronaći ovdje i ovdje.
Posljednji koraci: submitanje, pinganje
- Video sitemap koji smo napravili možemo spremiti kao video-sitemap.xls ili pod nekim drugim imenom ali s extenzijom .xml.
- video-sitemap.xml uploadamo u root web stranice.
- Adresu video sitemape možemo staviti u robots.txt dodavanjem linije
Kod:
Sitemap: http://primjer.com/video-sitemap.xml
- U GWTools je moguće i testirati sitemap prije submitanja, pa to svakako napravite jer će vas Google upozoriti ako vam se potkrala neka greška u kodu.
- Svaki puta kada updejtate sitemap možete ga ručno pingati u Google na način da u ovaj URL (naravno, s vašom adresom) otvorite u address baru:
Kod:
http://www.google.com/webmasters/tools/ping?sitemap=http://primjer.com/video-sitemap.xml
4. Umjesto zaključka
Za kraj evo još dva interesantna podatka dobivena na osnovu istraživanja, a koja potvrđuju važnost optimizacije videa i web stranice s embedanim videom.
Važnost thumbnaila u SERP-u
Osim same mogućnosti dobrog rankinga na Googlu, postoji još jedna velika prednost rangiranja s thumbnailom u rezultatima pretrage. Naime, thumbnail sličica u SERP-u izvrstan je "eye-catcher".
Većini vas poznata su "heat map" istraživanja - na koji način prosječni korisnik pregledava rezultate pretrage, kao i tzv. F-shape, tj. raspored u kom pogled korisnika polazi od i najviše se zadržava u gornjem lijevom kutu i kasnije se širi u obliku slova F (slika lijevo).
Na desnoj slici nalazi se heat map iz novijeg vremena. Prosječni korisnik najprije uočava sliku uz link na 4. mjestu. Preporučujem svima da pogledaju ovaj vrlo interesantan članak na stranici searchengineland.com u kojem je prikazano kako se taj način gledanja promijenio od kada je Google uveo personalizirane rezultate i male sličice u rezultatima pretraživanja.
Korisnik se sada gotovo ni ne zadržava na gornjem lijevom kutu, već pogled odmah ide na sliku, bez obzira da li se nalazila na 3. ili 8. mjestu. Tek nakon toga pogled korisika ide gore ili dolje na ostale rezultate. Naravno, ista stvar se događa i s thumbnailom našeg videa. Ta sličica sama po sebi privući će pažnju. Da bi tu pažnju pretvorili u klikove, važno je da thumbnail bude interesantan i relevantan. Također, više ne moramo koristiti jedan od tri defaultna thumbnaila - pomoću video sitemap sad možemo našem videu pridružiti sliku koju god želimo.
I za kraj malo matematike
Prema jednom istraživanju za 40 izabranih keyworda Google je izbacivao prosječno (po keywordu) 4.700.000 tekstualnih rezultata i 16.000 video rezultata. Na prvoj stranici Googla prosječno je bio prikazan 1,5 video rezultat, pa se jednostavnom matematikom dolazi do zaključka da svaki video ima oko 52 puta više šanse od klasičnog linka da se nađe na prvoj stranici Googla.
Ako uzmete u obzir da veliki broj internet marketara još uvijek ne optimizira svoje videe kada ih stavlja na video-sharing stranice, vaša šansa da se s optimiziranim videom probijete na prvu stranicu je još znatno veća. (Izvor)
Želim vam svima dobar ranking na prvoj stranci Googla! :waving
_______________________________________________________
Osim linkova koji su već navedeni u tekstu, korišteni su i ovi izvori:
http://www.google.com/webmasters/videositemaps/
http://www.reelseo.com/google-video-sitemaps-guide/
http://www.aimclearblog.com/2008/08/19/how-to-optimize-video-step-by-step-instructions/
http://www.seomoz.org/blog/video-sitemap-guide-for-vimeo-and-youtube
http://blogs.forrester.com/interactive_marketing/2009/01/the-easiest-way.html