• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Drupal

ward

Dobro znana faca
Tu od
25 Lis 2009
erik kaže:
Našao sam zanimljivi tekst o cms sustavima, tj. drupalu na Hrv. jeziku, pa možda nekom pomogne: http://mail.cert.hr/sites/default/files/NCERT-PUBDOC-2010-02-291.pdf .

Zanima me vaše mišljenje i iskustvo, šta ima drupal a joomla ili wordpress nemaju. I da li je drupal bolji cms od njih?

Bas mi je drago da si spomenuo...Ja neznam previse o drupalu, al kazu da drupal bas nije za totalne laike, te da bi trebalo poznavat osnove programiranja, mislim u php-u..Nek me ispravi netko ako ima iscrpnija saznanja....

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Pa malo znam o Drupalu ali ono sto mogu reci da je to ipak korak iznad Wordpressa i Joomle. Wordpress je napravljen da bude ultra jednostavan i kao takav je dobio na popularnosti, jos prije koju god za Wordpress si morao koristit pluginove ili mjenjat neke stvari da bi bio u funkciji kao webstranica posto je u zacetku to bila samo blog platforma. Drupal je full CMS ali ipak krivulja ucenja je po onome sto sam shvatio nesto strmija tj. duze vremena treba da se nauci sto je i normalno jer je kompleksniji komad softvera. Mislim da je dosta dobar sustav i da je za nesto kompleksnije stranice dobro naucit kako koristit drupal.

Eto puno pisao a malo rekao hehe. U svakom slucaju Drupal je vrijedan za proucit. Doduse danas ima more CMS-ova pa je tesko reci koj je bolji. Nije lose pokrenut raznovrsne teme ali mislim da ima boljih mjesta koja ce ti dati bolji odgovor. Npr.

http://php.opensourcecms.com/scripts/details.php?scriptid=191&name=Drupal

Ima 30 stranica komentara o Drupalu. Sigurno kad procitas o tome ces naci brdo korisnih informacija i dobit bolju sliku o Drupalu. Evo neki cak usporeduju da je Typo3 bolji, drugi kazu da je Drupal stara generacija CMS-ova dok s trece strane brdo njih ga hvali kao najbolji CMS. Proucit pa donijet vlastitu procjenu. ;)

yukawa

Novi član
Tu od
24 Lis 2010
Ja koristim samo joomla CMS, ali za drupal sam cuo da moze da bude jako koristan i cuo sam mnogo lijepih rijeci o njemu, ali navika mi ne da da probam bilo sta druge pa ni wordpress

erik

Iskusan lik
Tu od
29 Svi 2009
yukawa kaže:
Ja koristim samo joomla CMS, ali za drupal sam cuo da moze da bude jako koristan i cuo sam mnogo lijepih rijeci o njemu, ali navika mi ne da da probam bilo sta druge pa ni wordpress

Ja imam jako malo iskustva u vezi ovih open cms sustava. Počeo sam radit u wordpressu i joomli, želim za početak probat sve i onda ću odlučit na čemu ću ostat. I ja sam čuo dosta ljepih stvari, ali isto tako da je i kompliciraniji od wordpressa.. Vidjet ćemo sa vremenom šta je bolje za mene, ne želim unaprijed zaključivat. Ako ima netko sa pozitivnim iskustvima o drupal-u neka napiše ovdje.

drale

Član
Tu od
19 Pro 2009
JohnnieBGD kaže:
Dobar je Drupal, ali svakako nije za početnike...

Imam višegodišnjeg iskustva i sa joomlom i sa drupalom. Također nemam pojma o programiranju. Prvo sam počeo s joomlom, zaista je dobra i prilagođena korisniku. U joomli se može puno toga napraviti ali ipak prešao sam na drupal.
Drupal je teži znatno teži, ali daleko stabilniji i bolji. Evo zašto:

1. SEO optimizacija drupala je vrhunska
2. Skoro svi moduli su besplatni
3. Zajednica je vrlo široka i nevjerovanto spremna pomoći
4. Za online business je drupal nevjerovatno dobar. Njegov Ubercart se može nadograditi nevjerovatno.

Trebalo mi je nekih pola godine da savladam drupal (uz prethodno znanje joomle).
U svakom slučaju svima (čak i koji znaju programirati) preporučujem drupal kao osnovu rada.

Uostalom pogledajte moju stranicu (u potpisu). Radio sam je u drupalu.

Arkab

Novi član
Tu od
25 Lis 2011
Pozdrav svima,

Drupal zahtjeva puno rada, ali se isplati i sigurno ce vam trebati to znanje, tako ukoliko odlucite da ulozite svoje vrijeme u Drupal, ucinite to odmah. Pravite neki sajt samo kako bi naucili. A drugo iza Drupala imate ogromnu zajednicu koja ce vam pomoci, samo se pridruzite forumu na drupal.org.

Wordpress u vecini slucajeva najvise koristim, cisto jer je jednostavan za klijenta.

Takodjer treba da pogledate Contao cms, ili kako se prije zvao Typolight, trenutno radim sa ovim cms-om zadnjih godinu dana i lagano zamjenjuje poslove koje bi inace radio na Drupal-u. Nema jos neku veliku bazu modula niti je zajednica nesto velika, a vecina dokumentacije je na njemackom jeziku. Tako da ispocetka morate se potruditi, ali sve je lijepo uredjeno i brzom cete se navici.

diz33

Član
Tu od
3 Pro 2011
Močan je to sustav. Za razliku od WP-a i Joomle nije namjenjen krajnjem korisniku, već developerima.
Imam ga instaliranog na localhostu, samo još nisam našao vremena za njega.
Inače, Drupal pokreće site Bijele Kuće - to dovoljno govori o njemu.

erised

Član
Tu od
2 Sij 2014
Drupal je nesto kompleksniji od WP-a i Joomle, ali definitivno imas vise mogucnosti u samom CMS-u. Po meni, jedina prednost Wordpressa je ta sto na njemu sudjeluje vise developera (zbog njegove popularnosti) pa je i samim time izbor modula, odnosno pluginova veci, ali i drupal ima brz i kvalitetan support. Ja sam osobno prvi put u CMS-u radio u Drupalu i namucio sam se u pocetku, ali nakon toga kad sam probao WP i Joomlu, bilo mi je peace of cake!

Ali sto se developinga u Drupalu tice, tu je za klasu jaci, ali i naravno, potrebno je poznavanje PHP-a. Jedina razlika koje se jos sjecam je ta da sam pri izradi drupalove stranice na localhostu sam morao raditi bazu podataka (sto je u principu jednostavno),dok ju WP kreira sam. To je odonda mozda vec promijenjeno, ali za to nisam siguran.

Jedinu zamjerku koju imam prema drupalu jest ta da neke verzije imaju problema sa prikazivanje alt i title taga proizvoda u webshopu, sto je u jednoj mjeri bitno za SEO, ali mislim da i za to postoje rjesenja u obliku patcheva za webshop modul.

erised

Član
Tu od
2 Sij 2014
Yap! Upravo sam provjerio, problem s altom i titleom su patchirani, tako da nema nikakvih zamjerki!

Na vrh