mrgood kaže:
dbomestar, sve je to fino i krasno, ali mene zanima kako i po kojem principu onda Google AdSense posluje ? Kako njima ne treba moj OIB, broj mirovinskog, zdravstvenog, i tome slicno ? Kako to onda oni uspijevaju ?
Vrlo jednostavno. Ne posluju iz Hrvatske. Hrvatska je zadnji šupak svijeta (ispricavam se na izrazu) sto se tice poslovanja. Kad govore da smo nekonkurentni na televiziji govore o ovim i ovakvim stvarima. Jednostavno, da ja imam uvjete koje ima neki Amer ja bi bio milijonas odavno, a vjerujem i pola poduzetnika u Hrvatskoj. Koji god k krenes radit imas neku prepreku, ja gledam sve legalno poslovat, i za svaki mali detalj imas prepreku.
To je sad druga tema, ali poanta jest da je to Hrvatska (ali slicno vrijedi i ostale zemlje balkana). Preregulirani smo po svemu, imamo zakone koji su kontradiktori, drzava nabacuje poreze bez da shvaca njihov utjecaj itd itd. Pa nismo po doing business listama bez razloga uvijek medju najgorima. Onoliko koliko si ti frustriran ovime, poduzetnici su frustrirani 1000000000 puta više jer se oni jebu 24-7 sa tim stvarima.
Google Adsense to kod sebe regulira a na tebi je i ostalima da sebi u svojoj drzavi prijave porez na drugi dohodak i onda ga plate. Google je oprao svoje ruke, a sad je na onima koji primaju cekove da plate porez kod sebe za to.
mrgood kaže:
P. S. Srbija i Hrvatska imaju ugovor u nemogucnosti dvostrukog oporezivanja. Prema tome, ako sam u jednoj od tih dvaju država platio porez, u drugoj ga ne placam.
Stvarno ne znam. Za pretpostavit je da sa Srbijom doista i imamo ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (nisam siguran jer nisam nigdje procitao ali 99.9% sam uvjeren da to jest tako). E sad kako to funkcionira to ne znam. To ako se ne oporezuje dvostruko ne znaci da ne postoji cijela jedna veoma kompleksna procedura iza toga da bi se izbjeglo to oporezivanje. Kao što rekoh, ja kad nekome isplatim putem ugovora o djelu ta osoba iz Srbije ili Bosne moze trazit povrat poreza od Hrvatske drzave na osnovu tog OIB-a koji mu je izdan. Dali moze i jednostavnije, to ne znam. U principu se slazem, nebi trebalo biti dvostrukog oporezivanja, ali kakva je procedura to jos treba vidjet.
Al to ne znaci da ti mozes birat dali ces platit porez. Gotovo sam siguran da firma kad salje u drugu zemlju fizickoj osobi mora platit porez u svojoj zemlji na to (barem je tako za Hrvatsku) e sad kako ce ta ta osoba trazit povrat poreza to je druga stvar. Al mislim da je nemoguce da se ne plati ništa poreza.
mrgood kaže:
Dalje, pitanje na koje nikada nitko nece moci dati konkretan i jasan odgovor je: gdje sam ja te novce zaradio ? Da li poslovanjem u Srbiji, u Hrvatskoj, i Bosni ili nekoj cetvrtoj zemlji i po cemu se to gleda ? Da li po tome odakle dolaze posjete na stranicu ili po necem drugom ?
Ako sam shvatio svrhu ovog pitanja.
To je vazno kada se radi o poslovanju izmedju dvije firme. Kad firma izdaje fakturu firmi onda je bitno kakav je posao i onda se na osnovi vrsti posla i gdje i za sta se odraduje dali ce se platit PDV po zemlji primatelju ili zemlji gdje se posao odradio. U zakonu o PDV-u je to jasno specificirano. Ako npr radis odredjene usluge za US, onda ne zaracunavas PDV jer USA nema PDV porez, ali zato trebas dobit potvrdu od US firme da je ona porezni obveznik. (Jos jedna birokratska debilana). Ako radis sa firmom iz EU onda opet ne zaracunavas porez nego se prenosi porezna obveza, ali prije toga moras potvrdit iz europse VIES baze da je ta firma porezni obveznik u EU. Oni onda to reguliraju u svojoj zemlji i placaju taj PDV.
Kad se radi o fizickim osobama e tu je druga prica. Tu se ja mislim ne gleda gdje je posao odradjen nego gdje zivi ta osoba kojoj se isplacuje tj. u koju zemlju se salje uplata.
Još jednom kao i svaki put naglašavam, ja nisam porezni strucnjak, ovo nije moj strucan savjet, sve ove informacije koristite na vlastitu odgovornost. Ja mogu bit u krivu, nemojte vjerovat ljudima s foruma nego se informirajte kod mjerodavnih institucija i strucnjaka. Ja sam ovo dao samo kao informativno da ekipa vidi sta ima "out there" i koliko je situacija kompleksna. Ovo je samo kap u moru o cemu prosjecni poduzetnik u HR mora brinut. Ne znam kako je u Srbiji i drugim zemljama jer tamo ne poslujem, ja govorim kako je u Hrvatskoj a i u Hrvatskoj znam samo one stvari kojima sam se bavio, ne mogu znat kako je sve regulirano za fizicke osobe kad ja poslujem preko firme. Ne mogu ja sebi isplatit pare samo tako sa firme a da ne platim sve silne poreze i doprinose, a kamoli da nekom treces mozes samo tako isplatit.