Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Crowdsourcing i možda crowdfounding kod nas?
01-11-2013, 03:47 AM
Crowdsourcing i možda crowdfounding kod nas?
Prvo kratki video za upoznavanje s pojmovima...

Pa primjer crowdsourcinga kojeg ne treba objašnjavati - Wikipedia.

Gdje ciljam s ovim, pitate se? Neki članovi ovdje se možda sjećaju Swapp-a, startupa u kojem sam bio suradnik, a za one koji prvi put čuju za Swapp -> klik.

Projekt nije ispunio svoju svrhu zbog banalnih problema oko upravljanja, ali ideja je koliko-toliko zaživjela i ja mislim da još uvijek ima potencijala. Stoga sam odlučio preuzeti projekt i pokušati ga oživjeti, osvježiti i izgraditi Swapp na onaj način na koji bi baš Swapp u budućnosti trebao raditi o čemu će biti riječ kasnije, sada malo čitajte moja baljezganja ili preskočite slijedećih par paragrafa. Smile

Dakle, Swapp je zamišljen kao društvena mreža u kojoj će nastajati novi projekti iz ideja. Ideja je najmanji problem iako vlada uvriježeno mišljenje da dobra ideja vrijedi 1,000,000 $, ali to je potpuno krivo, sama ideja ne vrijedi ništa. Realizacija je sve.

Ideja postoji u glavi. Da je ostvarite morate smisliti kako je dizajnirati, kako je napraviti, koliko će koštati, kako će teći proizvodnja, kako napraviti reklamu i zainteresirati kupce i na kraju tko će sve to financirati?

Na ta i sva druga pitanja odgovore bi tražili na jednoj jedinstvenoj mreži koja bi funkcionirala po sistemu: Ideja, recenzija, ocjena. Svi korisnici bi bili u mogućnosti postaviti pitanje, zatražiti mišljenje ali i dati mišljenje i ocjenu drugima, a doprinos će se valorizirati kroz više korisničkih razina i vrijedan nagradni sistem.
Zamislite Swapp kao društveni projekt, coworking zajednicu, crowdsourcing i naposljetku regionalni specijalizirani crowdfounding. Potporu projektu već je dao Core Inkubator, investicijski fond koji ulaže u startupe i koji je prepoznao vrijednost i potencijal.

Kako ti možeš već danas biti dio projekta? Lako. Prijavi se kao 'contributor' (suradnik) na mail openswapp@gmail.com sa kratkim rezimeom (Ime, vještine) i biti ćete kontaktirani.
Swapp traži programere, menadžere, dizajnere, blogere, čistačicu, asistenta, tajnicu... i tebe. Iskustvo? Nije bitno.

[Image: nf7j.png]

Biti će određene primarne grupe svaka fokusirana na jedno područje djelovanja i svaka sa posebnim menadžerom, te sa jednim vođom projekta.

Od danas pa do dana lansiranja, Swapp je službeno neprofitabilni 'open-source' projekt. Prvi ovakve vrste, a uspije li, mnogi će još doći.

Any ideas, any questions?

I've failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed.
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
02-11-2013, 01:59 PM
RE: Crowdsourcing i možda crowdfounding kod nas?
Projekat je zanimljiv i zainteresovan sam. Vidim sebe u ovom projektu na neki način. Ja radim automatizaciju a sa nagomilavanjem posla nagomilava se i broj repetativnih zadataka koje treba raditi. Tu ja mogu da uđem i uložim svoje znanje.

Elgato - jednostavan nacin placanja racuna
Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (1): Gogo7
02-11-2013, 02:46 PM
Načelno sam zainteresiran, ali zašto misliš da se neće ponoviti problem s upravljanjem koji je već očito postojao?

jako.sexy
Thanks given by (1): VWolf
02-11-2013, 03:31 PM
(02-11-2013 02:46 PM)adikcija Wrote:  Načelno sam zainteresiran, ali zašto misliš da se neće ponoviti problem s upravljanjem koji je već očito postojao?

Ukratko, prijašnji problem s upravljam je bio to što su upravljale tri osobe (suosnivači) koje nikako nisu mogle naći zajednički jezik. Sada je to jedna osoba koja funkcionira kao projekt menadžer.

Thanks given by (1): VWolf
03-11-2013, 08:23 AM
Jedan upravlja, a ostali rade što im se kaže i još džabe?

Nemoj se ljutiti, meni se ideja sviđa, ali sam si rekao da znaš da je izvedba sve. Problem da se tri osobe nisu mogle dogovoriti je riješen tako da je dogovaranje ukinuto. Ujedno je projekt open source, pa svatko može napraviti fork.

Mislim da ću pričekati da izdate nešto, pa da napravim fork s normalnim upravljačkim modelom.

jako.sexy
03-11-2013, 12:11 PM (This post was last modified: 03-11-2013 12:12 PM by Gogo7.)
(03-11-2013 08:23 AM)adikcija Wrote:  Jedan upravlja, a ostali rade što im se kaže i još džabe?

Nemoj se ljutiti, meni se ideja sviđa, ali sam si rekao da znaš da je izvedba sve. Problem da se tri osobe nisu mogle dogovoriti je riješen tako da je dogovaranje ukinuto. Ujedno je projekt open source, pa svatko može napraviti fork.

Mislim da ću pričekati da izdate nešto, pa da napravim fork s normalnim upravljačkim modelom.

Nije baš džabe, svi koji budu sudjelovali u projektu dobivaju besplatan grah s kobasicama! I dijeliti će se promotivnih materijala, pa dosta freebiesa za web dizajnere, programere... Ali vjerujem da sam vas već pridobio i sa grahom. Lol

Naposlijetku neki će eventualno biti nagrađeni i stalnim zaposlenjem, tko zna. Ali poanta je da svi imaju koristi, ne isključivo materijalne, nego od iskustva, stvorenih veza, kontakata, poznastava... Ne znam za tebe adikcija, ali meni je dosad iz svakog projekta baš to više koristilo nego neka novčana vrijednost. Novac ćeš potrošiti kako-tako, znanje nećeš.

A i nije baš da će tu netko 'otegnuti muda' od posla, svaki suradnik je samo mali dio velike slagalice jer se pokušava stvoriti masa, a moć mase je zapanjujuća, samo treba znati upraviti sa njom.

I malo mi je smiješna tvoja konstatacija 'jedan upravlja, a ostali rade što im se kaže', pa zar nije to prirodna situacija? Zašto postoje menadžeri nego da upravljaju i zar su bezrazložno više plaćeni nego oni kojima oni upravljaju?

(P.S. Nemojte da na mail dobijem upit vezano za grah, to je šala, ostalo nije Winking)

03-11-2013, 02:49 PM (This post was last modified: 03-11-2013 02:52 PM by adikcija.)
(03-11-2013 12:11 PM)Gogo7 Wrote:  I malo mi je smiješna tvoja konstatacija 'jedan upravlja, a ostali rade što im se kaže', pa zar nije to prirodna situacija? Zašto postoje menadžeri nego da upravljaju i zar su bezrazložno više plaćeni nego oni kojima oni upravljaju?

Prirodna je, osim kada nije. Pokušat ću pojednostaviti, bazirano na Herzbergovome modelu ( http://en.wikipedia.org/wiki/Two-factor_theory ). Postoje faktori motivacije i faktori (ne) zadovoljstva. Ljudi mogu biti motivirani i zadovoljni, motivirani i nezadovoljni, nezadovoljni i motivirani i nezadovoljni i nemotivirani.

Ako jako ne zezneš, ljudi će na ovakvome projektu biti motivirani. Sve što si nabrojao su faktori motivacije. Zanimljiv projekt, veze, znanje... No pitanje je hoće li biti zadovoljni. grah (s ili bez kobasica) je faktor zadovoljstva, kao i lova. Samo s grahom, bez love, imat ćeš nezadovoljne i motovirane ljude.

Ishod te situacije je poznat. U stručnoj literaturi se naziva "mala smrt". Zbog nezadovoljstva ode neki od ključnih opinionmakera (a to su često tehnološki ključni ljudi). Njeno ili njegovo prisustvo je nekima bio važan motivacijski faktor. Pa odu i oni. Na kraju ostanu samo on koji nisu ni ključni ni korisni. Ovaj proces se dogodi kao lavina. Jednog dana se čini sve OK, drugog nema nikoga.

S obzirom da nisi uočio ovo što sam Ti izložio, mislim da nemaš ozbiljna menadžerska znanja, a vjerojatno ni previše menadžerske prakse. Dakle, ako si ti priučeni i ispodprosječni menadžer, a u timu trebaš jednog dobrog programera, tko bi trebao biti bolje plaćen? (ne tvrdim ni jedno ni drugo, samo tvrdim da "default" da je šef uvijek više plačen ne vrijedi uvijek)

jako.sexy
Thanks given by (1): JelenaM
03-11-2013, 06:13 PM
(03-11-2013 02:49 PM)adikcija Wrote:  Prirodna je, osim kada nije. Pokušat ću pojednostaviti, bazirano na Herzbergovome modelu ( http://en.wikipedia.org/wiki/Two-factor_theory ). Postoje faktori motivacije i faktori (ne) zadovoljstva. Ljudi mogu biti motivirani i zadovoljni, motivirani i nezadovoljni, nezadovoljni i motivirani i nezadovoljni i nemotivirani.

Ako jako ne zezneš, ljudi će na ovakvome projektu biti motivirani. Sve što si nabrojao su faktori motivacije. Zanimljiv projekt, veze, znanje... No pitanje je hoće li biti zadovoljni. grah (s ili bez kobasica) je faktor zadovoljstva, kao i lova. Samo s grahom, bez love, imat ćeš nezadovoljne i motovirane ljude.

Ishod te situacije je poznat. U stručnoj literaturi se naziva "mala smrt". Zbog nezadovoljstva ode neki od ključnih opinionmakera (a to su često tehnološki ključni ljudi). Njeno ili njegovo prisustvo je nekima bio važan motivacijski faktor. Pa odu i oni. Na kraju ostanu samo on koji nisu ni ključni ni korisni. Ovaj proces se dogodi kao lavina. Jednog dana se čini sve OK, drugog nema nikoga.

S obzirom da nisi uočio ovo što sam Ti izložio, mislim da nemaš ozbiljna menadžerska znanja, a vjerojatno ni previše menadžerske prakse. Dakle, ako si ti priučeni i ispodprosječni menadžer, a u timu trebaš jednog dobrog programera, tko bi trebao biti bolje plaćen? (ne tvrdim ni jedno ni drugo, samo tvrdim da "default" da je šef uvijek više plačen ne vrijedi uvijek)

Evo vidiš, upravo ovo se dogodi kada čovjek piše o onome u što se ne razumije. Izbaci hrpu baljezgarija temeljenih na svom prvom dojmu i na kojekvakvim teorijama koje uopće nisu primjenjive na spomenute situacije.

Zar misliš da nisam upoznat sa svim problemima koje nosi ovakav tip projekta? Misliš da nitko to nije uočio prije tebe? Zašto? Jer nisam spomenuo to u dva posta na ovom forumu?

I kakav ti je zaključak da je novac primarni motivator? Izađimo iz teorija i modela, vratimo se u praksu i stvarni svijet, ono što se događa oko nas. Postoje dva motivatora da netko digne guzicu i uradi nešto, a to su osobno zadovoljstvo i korist (najmanje materijalna) te prisila. Pod prisilom mislim da si npr. primoran raditi da prehraniš obitelj.
Radi prvog motivatora (razloga) si i ti ovdje na forumu. Ja isto. Vjerujem i svi ostali. Pa ja ne vidim tu "malu smrt" iz tzv. stručne literature, baš suprotno, forum je sve bolji i bolji. A takvih primjera imaš bezbroj. Ili si ti možda plaćen za svoju aktivnost na forumu, ako jesi onda sam ja nepravedno zakinut jer sam ovdje već par godina, a vidi čuda - apsolutno nikakve naknade za to nisam dobio.

Stoga te "stručne" teorije i Herzbergov model nisu primjenjive na ovakve situacije, vidim da pokušavaš dokazati nešto služeći se njima, ali po zdravoseljački rečeno 'mašio si ceo fudbal'.

Inače volim kritiku, ali tvoja je potpuno neosnovana, odnosno temeljena na skroz krivim pretpostavkama.

Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
Smil42c642f95f382 besplatno oglašavanje- možda ga i znate zodra01 9 3,872 22-04-2012 01:02 AM
Last Post: ilicicvedran
Rolleyes Možda odlična "sigurna" ideja? Zyxzed 9 4,013 08-10-2011 12:11 PM
Last Post: ProfitLista

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)