Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako doći do približnog nivoa da bih mogao sam pisati članke?
24-05-2013, 02:43 PM
(23-05-2013 02:51 PM)i.m.warrior Wrote:  [quote='mvasic' pid='80496' dateline='1369134519']

Što se engleskog tiče, neka te to ne brine. Moj je daleko od dobrog, pa sam počeo pisati i blog na engleskom, snimati video clipove, komunicirati sa ljudima više...to je jedini način da postaneš bolji.

Ovo me zanima od ljudi koji su veoma dobri u pisanom engleskom, dakle skoro "native"!
Engleski jezik znam dosta dobra gotovo 99% sajtova koje posećujem su na engleskom i razumem sve.

Shvatam da je potrebno i pisati, međutim mogu pisati svoj blog ali ako to bude bilo na pogrešan gramatički način nikada neću napraviti taj pravi pomak, tj. da probijem tu barijeru.

@mvasic- izvini što sam sa ovim pitanjem uleteo u tvoju temu.

ativar, ponosan član Internet zarada foruma od Jun 2010.
Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
24-05-2013, 08:53 PM
RE: IM dnevnik - mvasic;)
Ne znam zašto se izvinjavaš za offtopic, mogao si prosto pokrenuti novu temu sa svojim pitanjem.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (2): VWolf, Igor Tomić
25-05-2013, 02:04 AM
RE: Kako doći do približnog nivoa da bih mogao sam pisati članke?
Praksa.

Što više čitaš i pišeš postaješ bolji, nema tu neke mudrosti. Još ima godinu-2 ja sam pisao članke od 500 riječi na veoma dobrom engleskom za manje od 15 minuta - sad vjerojatno ne bih mogao ni ispod 30 jer ne bavim se tim crnčenjem za tipkovnicom već dugo, no isto ko i mišići i mozak ili bilo koja vještina - rđa kad je koristiš, blista kad je poliraš.

Mislim da ti je najbolje da šta god imaš u planu krenit radi, uopće ne razmišljaš kako i šta nego samo počni - vjeruj mi, većina komercijalnog sadržaja na netu putem kojeg raznorazni ljudi i kompanije dižu lovu nije nikakva posebna kvaliteta prema tome nema potrebe izmišljat toplu vodu.

CERTIFIED HOSTING - Stabilan i siguran hosting
Airsoft Field
Send this user an email Find all posts by this user
Thanks given by (1): ativar
25-05-2013, 02:52 AM
(25-05-2013 02:04 AM)rovad Wrote:  - vjeruj mi, većina komercijalnog sadržaja na netu putem kojeg raznorazni ljudi i kompanije dižu lovu nije nikakva posebna kvaliteta prema tome nema potrebe izmišljat toplu vodu.

Slažem se, velika većina je čist rehash onoga što postoji, jedan te isti članak ispisan malo drugačije i ništa više.

http://igortomic.net
Visit this user's website Find all posts by this user
25-05-2013, 10:14 AM
(25-05-2013 02:52 AM)Igor Tomić Wrote:  
(25-05-2013 02:04 AM)rovad Wrote:  - vjeruj mi, većina komercijalnog sadržaja na netu putem kojeg raznorazni ljudi i kompanije dižu lovu nije nikakva posebna kvaliteta prema tome nema potrebe izmišljat toplu vodu.

Slažem se, velika većina je čist rehash onoga što postoji, jedan te isti članak ispisan malo drugačije i ništa više.

I ja se slazem sa Rovadom. Kad pogledam na cemu ekipa dize 100 000 - 200 000 dolara mjesecno dodje mi da odustanem od pruzanja SEO usluga i bacim se u neke druge vode Smile Ali, dobro, svatko ima svoj put. Bitno je biti proaktivan, uporan s puno energije i gurat naprijed.
Thanks given by (1): JanaBG
25-05-2013, 12:20 PM
Ja ipak smatram da to zavisi od toga šta planiraš da pišeš i za koga. Nije isti kriterijum da pišeš za neki manji blog (svoj ili tuđi) i isti kriterijum da pišeš za neki znatno veći portal. Takođe, stvari su dosta drugačije ako planiraš da napišeš neki e-Book, tutorial, video kurs, et cetera.

U svim ovim slučejevima sam ipak zapazio nešto što mi daje prednost u odnosu na druge koji ne mogu da pređu jedan veoma bitan stepenik. Ovo je sposobnost da u potpunosti razmišljaš na stranom (ovde engleskom) jeziku.

Zašto smatram da je to jedan od najvećih aduta? Jednostavno:

- Ako možeš da izraziš svoje misli, emocije i ideje u sebi pravilno na stranom jeziku očigledno je da si savladao dosta stvari - vokabular, konstrukciju rečenice, kreativno mišljenje...
- U znatnoj si prednosti u odnosu na stranca koji misli na maternjem jeziku i onda prevodi na engleski, što je obično dosta slabijeg kvaliteta.
- Ako nastaviš da čitaš, gledaš i učiš o amerikancima, odnosno o englezima (zavisi čiji te mentalitet zanima radi posla) uskoro nećeš samo razmišljati na stranom jeziku, već češ polako ugraditi u sebe i mentalni sklop ljudi koji će tvoje članke i čitati.
- Uostalom, ovo je odlično i što se tiče brzine jer ćeš mnogo brže moći da završiš članak.

Međutim da bi došlo do ovog stadijuma, neophodno je savladati što više termina, frazi, kao i primerenog žargona koji uvek može biti od koristi u zavisnosti od teme i ciljne grupe. Osim ovoga, znanje gramatike, pravopisa i slično je takođe neophodno.

Međutim, sve ovo mora da se uklopi bez razmišljanja i da teče prirodno. Ako trošiš 5 minuta da proveriš da li si iskoristio dobar glagolski oblik ili nešto slično...to nije to.

Uglavnom: slušaj, čitaj, uči, a potom, pričaj i piši, vremenom se sve slegne. Lično, smatram da nije nikakav rocket science već veština kao bila koja druga.

Hello there young padawan :)
Thanks given by (1): ativar
25-05-2013, 02:04 PM
(25-05-2013 02:04 AM)rovad Wrote:  Praksa.

Još ima godinu-2 ja sam pisao članke od 500 riječi na veoma dobrom engleskom za manje od 15 minuta - sad vjerojatno ne bih mogao ni ispod 30 jer ne bavim se tim crnčenjem za tipkovnicom već dugo...

Ja naplaćujem $2 po 100 riječi i otprilike napišem članak (doduše, kada se bolje upoznam s tematikom) za isto vrijeme. 40-ak dolara za sat vremena posla ne bih nazvao baš crnčenjem. Još ako radiš kao posrednik... Winking

No, da ne oftopikiram previše, slažem se sa svime što si rekao. Sa svakim poslom je ista priča, sve je stvar prakse i treninga. Konkretno sa pisanjem, tko želi napredovati mora biti spreman na svakodnevni trening, bez iznimke i odgađanja. Čak i da se svaki dan izdvoji jedan sat, sjedne za tipkovnicu i napiše par tekstova. I ne mora biti za novce, dapače, poželjno je trenirati prije nego dobije posao.

Odaberi temu, otvori blog na nekom besplatnom servisu i kreni. Može biti tema o kojoj već znaš nešto, da ti u početku bude lakše. Po meni, čak je bolje uzeti temu o kojoj ne znaš puno. Sat-dva provedi u istraživanju, pronađi već postojeće članke na netu, pročitaj ih, upoznaj se sa temom/nišom. Zatim uzmi jedan članak, ponovno ga dobro pročitaj i pri tom izvuci 4-5 bitnih točaka iz tog članka koje će ti biti temelj za pisanje vlastitog teksta. Zatim otvori word, isključi spell/grammar checker i samo piši. Ne zamaraj se sa greškama koje možda učiniš dok pišeš, bitno je samo da si usredotočen na prebacivanje misli u riječi. Kad završiš tekst, onda tek uključuješ checker, ispravi gramatičke pogreške i eventualno doradi stilski tekst.

U početku je također dobro imati jednostavan sistem koji će ti olakšati pisanje. Istraživanje je uvijek bitno. Kad izvučeš par bitnih točaka iz teksta već ćeš imati jasnu ideju kako bi tekst trebao izgledati. Kreneš sa naslovom, ništa spektakularno - how to, x ways to, did you know, truth about i slične varijacije uvijek pale. U uvodnom odlomku opišeš ukratko o čemu ćeš pisati i koje ćeš ključne točke pokriti u članku, te što čitatelj može očekivati nakon što pročita članak, kakvu korist će imati od toga. Sljedećih par odlomaka detaljnije obradiš te točke. Zadnji odlomak je zaključak u kojemu sumiraš sve što si napisao u članku, naglasiš korist koju čitatelj može imati od prezentiranih informacija i motiviraš ga da poduzme konkretne radne (call to action).

Koristiš taj isti obrazac za svaki tekst, dok ti jednostavno ne postane prirodan. S vremenom, dodaješ nove stvari, razvijaš svoj stil, svoj sistem.

Isto tako, dok istražuješ i čitaš razne članke, korisno je slagati listu (swipe file) dobrih naslova, uvodnih rečenica, action fraza, upečaljivih rečenica itd. Kasnije se uvijek možeš vratiti tim listama koje si sastavio, čisto da ti uđu u podsvjest, a i dobro dođu kada si baš nemotiviran i bez ideje, mogu ti poslužiti kao template.

To je bar bio moj sistem koji sam prije koristio i pomogao mi je dosta, sigurno ima i boljih, no poanta je da jednostavno moraš raditi i trenirati svaki dan, što je više moguće. Jedino tako postaješ bolji.

I naravno, ako imaš mogućnosti (para), uplati si online tečajeve ili se upiši na lokalni tečaj, ne znam odakle si, tu u ZG ima baš specijaliziranih tečajeva, između ostalog za pisanje na engleskom.

Online zarada preko authority niche web stranica - vodič za početnike.
Moj superkul, urnebesno šaljiv, neprocjenjivo koristan blog.
Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (7): optimista, ativar, Maslesha, Drenova, Sseo, El Mero, VWolf
25-05-2013, 11:19 PM
Ja sam imao veoma sličan sistem ko i.m.warrior.

Recimo za poslove gdje bi trebalo 30 ili više tekstova na istu temu bih izvukao nekih 50-100 osnovnih činjenica poredao ih u MS Excelu i onda samo koristio onaj gumb za "miješanje", pa bi mi nasumično na vrhu izbacilo prvih 4-6 činjenica i onda bih jednostavno napisao tekst na temu "5 tips to improve XYZ" ili "how to XYZ in 5 steps" ili takve vrste tekstova.

Treba možda tjedan-2 dok se privikneš na takav način pisanja, al kad se konačno adaptiraš nakon nekog vremena nećeš imat problema sa tzv "writers block"-om nego će ti naprosto bit problem stvari poput brzine tipkanja (ja recimo mogu maksimalno 90 WPM (words per minute), a u prosjeku imam negdje između 75-80), činjenica da dan ipak ima samo 24 sata i tako... Smile

CERTIFIED HOSTING - Stabilan i siguran hosting
Airsoft Field
Thanks given by (3): ativar, i.m.warrior, Drenova
26-05-2013, 07:58 AM
Hvala ljudi na savetima!

U međuvremenmu sam tražio i po netu i došao sam do sledećeg članka, ima dosta sličnih saveta kao u ovoj temi i verujem da može pomoći i drugima.
http://www.freelancermagazine.com/ten-pr...n-english/

Još da se nadovežem sa jednim sajtom http://lang-8.com/ da li ga neko koristi?

@im warrior, ne znam za te online kurseve i gde bih mogao da vidim koji su u pitanju?
Inače sam iz SRB iz malog mesta, a nisam upoznat da kod nas ima tako nešto!

ativar, ponosan član Internet zarada foruma od Jun 2010.
30-05-2013, 03:28 AM
Kako da provjerim ima li mi tekst (na engleskom) grešaka? Ono, gramatika, formatiranje, itd... Smile

Pokušavao sam u wordu, ali ništa ne prijavljuje. Djeluje mi nemoguće da tako dobro pišem.
30-05-2013, 07:36 AM
(30-05-2013 03:28 AM)El Mero Wrote:  Kako da provjerim ima li mi tekst (na engleskom) grešaka? Ono, gramatika, formatiranje, itd... Smile

Pokušavao sam u wordu, ali ništa ne prijavljuje. Djeluje mi nemoguće da tako dobro pišem.

Ovo bi trebalo da pomogne, ja koristim kad zatreba i odradjuje posao, http://spellcheckplus.com/
Smile
Thanks given by (2): VWolf, El Mero
12-05-2018, 01:31 PM
Ja lično koristim https://grammarchecker.net/ i dala mi je neverovatne rezultate do sada.
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Top 10 stranih direktorija za članke InFlames20 2 2,684 06-10-2011 07:48 PM
Last Post: Tonini

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)