Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sezonski obrt-online prodaja
10-10-2012, 05:09 PM
Sezonski obrt-online prodaja
Imam više pitanja pa ni sama ne znam kako da počnem. Je li moguce otvoriti sezonski obrt (max 6 mj) vezano za trgovinu na malo. Konkretnije naručivala bi stvari iz Kine te prodavala u HR. Ako je moguće koliko bi me izašlo plaćanje mirovinskog i zdravstvenog?

Također, što je u toj situaciji potrebno plaćati osim PDV-a i vec navedenog mirovinskog i zdravstvenog? Znaci, kokretno se radi o online prodaji (unutar HR) što bi znacilo da nece biti otvoren ducan vec bi "sjediste" bilo od doma.

Koji je najjeftiniji i najisplativiji nacin legalizirati online prodaju?

Hvala svima
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
10-10-2012, 06:12 PM
RE: Sezonski obrt-online prodaja
(10-10-2012 05:09 PM)Online Wrote:  Imam više pitanja pa ni sama ne znam kako da počnem. Je li moguce otvoriti sezonski obrt (max 6 mj) vezano za trgovinu na malo. Konkretnije naručivala bi stvari iz Kine te prodavala u HR. Ako je moguće koliko bi me izašlo plaćanje mirovinskog i zdravstvenog?

Također, što je u toj situaciji potrebno plaćati osim PDV-a i vec navedenog mirovinskog i zdravstvenog? Znaci, kokretno se radi o online prodaji (unutar HR) što bi znacilo da nece biti otvoren ducan vec bi "sjediste" bilo od doma.

Hvala svima

Mislim da ne bi smjelo biti problema oko otvaranja sezonskog obrta, ali možda s vremenom poželiš prodavati stvari iz kine ili neke druge države i tokom cijele godine? U početku obično imamo jedan plan, a kasnije vidimo da bi mogli i drugačije, razmisli o tome.

Inače, teoretski, a i u praksi, tebi bi trebao (po zakonu) i skladišni prostor jer negdje moraš smjestiti tu robu, no vjerojatno ima načina da se to nekako "izbjegne"

Ono što tebi treba prije otvaranja obrta je - knjigovođa. Ovo ti je jako važno, nikako ne zanemariti. Prije otvaranja se raspitaj o nekim sposobnim knjigovoođama odi kod više njih i iznesi im svoje planove pa nek te savjetuju najbolje što mogu. Također, najbolje će te savjetovati u vezi troškova.

Još jedna stvar, kažeš otvorila bi obrt. Jesi li zaposlena trenutno negdje? Uskoro bi trebao stupiti na snagu zakon o osnivanju jednostavnog d.o.o-a za 10 kuna. To neće biti 10 kuna već nešto ispod 1000, ali uglavnom vrijedilo bi razmisliti. Za obrt odgovaraš osobnom imovinom, u doo-u ne. Porazgovaraj s budućim knjigovođom i o tome.

Dom za starije i nemoćne - Vaporizacija.hr - Inox ograde
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
10-10-2012, 08:44 PM
(10-10-2012 06:12 PM)Raymond Wrote:  
(10-10-2012 05:09 PM)Online Wrote:  Imam više pitanja pa ni sama ne znam kako da počnem. Je li moguce otvoriti sezonski obrt (max 6 mj) vezano za trgovinu na malo. Konkretnije naručivala bi stvari iz Kine te prodavala u HR. Ako je moguće koliko bi me izašlo plaćanje mirovinskog i zdravstvenog?

Hvala svima

Mislim da ne bi smjelo biti problema oko otvaranja sezonskog obrta, ali možda s vremenom poželiš prodavati stvari iz kine ili neke druge države i tokom cijele godine? U početku obično imamo jedan plan, a kasnije vidimo da bi mogli i drugačije, razmisli o tome.

Inače, teoretski, a i u praksi, tebi bi trebao (po zakonu) i skladišni prostor jer negdje moraš smjestiti tu robu, no vjerojatno ima načina da se to nekako "izbjegne"

Ono što tebi treba prije otvaranja obrta je - knjigovođa. Ovo ti je jako važno, nikako ne zanemariti. Prije otvaranja se raspitaj o nekim sposobnim knjigovoođama odi kod više njih i iznesi im svoje planove pa nek te savjetuju najbolje što mogu. Također, najbolje će te savjetovati u vezi troškova.

Još jedna stvar, kažeš otvorila bi obrt. Jesi li zaposlena trenutno negdje? Uskoro bi trebao stupiti na snagu zakon o osnivanju jednostavnog d.o.o-a za 10 kuna. To neće biti 10 kuna već nešto ispod 1000, ali uglavnom vrijedilo bi razmisliti. Za obrt odgovaraš osobnom imovinom, u doo-u ne. Porazgovaraj s budućim knjigovođom i o tome.

bojim se da mi zarada ne bi bila toliko da uspijevam citavu godinu placati mirovinsko, zdravstveno i poreze. mozes li mi reci koji porezi bi u mom slucaju vrijedili za mene? osim normalno PDV. da li bi skladisni prostor mogao biti garaza?Stars

koliko znam bolje je otvoriti obrt jer se d.o.o. jako tesko zatvara ako to jednog dana pozelis.

imas li jos kakav savjet i ideju? dobro bi mi doslo. i da, trenutno sam vec jako dugo nezaposlena pa zato razmisljam o ovome
10-10-2012, 09:11 PM (This post was last modified: 10-10-2012 09:25 PM by Raymond.)
(10-10-2012 08:44 PM)Online Wrote:  bojim se da mi zarada ne bi bila toliko da uspijevam citavu godinu placati mirovinsko, zdravstveno i poreze. mozes li mi reci koji porezi bi u mom slucaju vrijedili za mene? osim normalno PDV. da li bi skladisni prostor mogao biti garaza?Stars

koliko znam bolje je otvoriti obrt jer se d.o.o. jako tesko zatvara ako to jednog dana pozelis.

imas li jos kakav savjet i ideju? dobro bi mi doslo. i da, trenutno sam vec jako dugo nezaposlena pa zato razmisljam o ovome

A... nezaposlena si. Mislio sam da si možda zaposlena pa ti onda poslodavac već uplaćuje doprinose, ali ovak je malo zeznuto.

Pa da, to o zatvaranju doo-a bi eventualno mogao biti problem, ali nešto se priča da će se i to pojednostaviti. Inače, ako se dobro sjećam - ako si u doo-u onda se možeš prijaviti na minimalac pa su ti doprinosi cca 1200-1300 kn, dok kod obrta je minimum 1800 ili 2100 kn. ovo nije 100 posto sigurno.

PDV - kažu da će od sljedeće godine granica za ulaz biti 230 tisuća kuna (sada je 80 tisuća), tako da te možda neće kačiti, bitno je da ne ideš odmah dobrovoljno.

Skladište - s jedne strane vjerojatno postoje minimalni tehnički uvijeti za to, mislim da u to spada i kvadratura najmanje 50 kvadrata, ali kad vidim gdje sve ljudi drže robu - možda je to dosta rastezljivo. Mislim to vjerojatno ovisi hoćeš li sklaidištiti prehranu, piće, lijekovi, kemikalije itd

Mislim da se to može izbjeći da se registriraš za trgovinu u tranzitu ili ako nešto, no ne znam kako će to funkionirati ako uvoziš robu. Ali kažem, možda i nisu prestrogi kod tih propisa.

Najbolji savjet koji ti mogu dati - obiđi nekoliko knjigovođa i dobro se raspitaj o svemu., nemoj gledati u 100-200 kn već uzmi onog koji ti se čini najsposobniji. Kod njih ćeš naći najbolje i najtočnije odgovore na svoja pitanja.

I opet kod obrta - pazi da se negdje ne zezneš (neka kazna ili tko zna šta) jer odgovaraš osobnom imovinom.

http://www.internetzarada.org/sto-je-bol...-2528.html tu se malo pričalo o doo/obrt pa si prouči (imaj na umu da je iz 2010)

Thanks given by (1): Online
10-10-2012, 09:30 PM
hvala ti puno na informacijama. mozes li mi mozda objasniti zasto je takva razlika u cifri doprinosa tj zasto je kod obrta skuplje?

ni sama nisam sigurna sto mi je najpametnije ali cu svakako poslusati tvoj savjet i otici do nekog knjigovodeBiggrin
10-10-2012, 10:23 PM
(10-10-2012 09:30 PM)Online Wrote:  hvala ti puno na informacijama. mozes li mi mozda objasniti zasto je takva razlika u cifri doprinosa tj zasto je kod obrta skuplje?

Zato jer je tako rekla državna administracija/uprava Smile nemam pojma, tako je kako je Smile

Quote:ni sama nisam sigurna sto mi je najpametnije ali cu svakako poslusati tvoj savjet i otici do nekog knjigovodeBiggrin

way to go Winking

11-10-2012, 11:54 PM
malo citajuci zakone, naletjela sam opet na nesto sto mi nije jasno:o

naime, pise da ovo sto ja zelim spada u vezani obrt. da bi mogla otvoriti takav obrt, moram biti te struke?!

ja nemam srednju trgovacku, a nemam ni zavrsen fakultet ekonomije. imam i srednju i fakultet ali ne to sto se "trazi".

jesam li ja to dobro shvatila?
26-10-2012, 02:54 PM
Molim opet pomoc.

Raspitivala sam se oko otvaranja obrta i sveg ostalog te sam danas saznala dvije stvari. Prva, trebala bih negdje skladistiti robu. To ne smije biti garaza, stan i slicno nego nekakav poslovni prostor. S obzirom da meni sva oprema stane u 3 kvadrata ne znam sto ciniti. Neisplativo mi je placati najam za nesto sto mi moze stat ispod krevetaBiggrin

Postoji li neka caka kako to izbjeci?

Drugo, stari mi je upravo rekao da bih od sljedece godine trebala voditi fiskalnu blagajnu. Odnosi li se to samo na ugostiteljstvo i trgovine (u smislu prodavaonica) ili ce se to odnositi i na one koji imaju online prodaju.

Nadam se da netko zna nesto vise o tome
26-10-2012, 05:01 PM
(26-10-2012 02:54 PM)Online Wrote:  Molim opet pomoc.

Raspitivala sam se oko otvaranja obrta i sveg ostalog te sam danas saznala dvije stvari. Prva, trebala bih negdje skladistiti robu. To ne smije biti garaza, stan i slicno nego nekakav poslovni prostor. S obzirom da meni sva oprema stane u 3 kvadrata ne znam sto ciniti. Neisplativo mi je placati najam za nesto sto mi moze stat ispod krevetaBiggrin

Postoji li neka caka kako to izbjeci?

Drugo, stari mi je upravo rekao da bih od sljedece godine trebala voditi fiskalnu blagajnu. Odnosi li se to samo na ugostiteljstvo i trgovine (u smislu prodavaonica) ili ce se to odnositi i na one koji imaju online prodaju.

Nadam se da netko zna nesto vise o tome

Što se tiče skaldišta - jesi se raspitivala da otvoriš djelatnost - trgovina u tranzitu (ili tak nekako)? Raspitaj se oko toga. Ili jednostavno ignoriraj zakon i radi bez skladišta i nadaj se da se neće ništa loše dogoditi Smile, bar u prvo vrijeme dok malo ne razviješ posao, a onda unajmiš neko skladište ili koristiš uslugu ove ili firme takvog tipa - http://www.integralog.hr/usluge/suvremen...i-prostor/

Možda i nisu skupi za male količine robe.

Fiskalna blagajna, nisam baš u toku, ali kako mi se čini - svagdje gdje je gotovina u pitanju pa čak i kartice ako se ne varam, ali nisam baš 100% siguran.

28-10-2012, 01:09 PM (This post was last modified: 28-10-2012 01:12 PM by Online.)
O Bože, progutao mi forum cijeli post..uff

Uglavnom, napisala sam kako mi skladiste u principu nije potrebno jer robu mogu drzati u kutijama ispod kreveta ili u drugoj sobi u stanu. Glupo mi je raditi dodatan trosak sa iznajmljivanjem prostora za nesto za sto mi je dovoljno 2 kvadrata. Opet, zakon je takav kakav je.. nazalost. znam da je potrebno da u građevinskoj dozvoli piše da je prostor poslovne namjene. Meni je potreban samo papir kao dokaz da ja tamo skladistim robu, iako je tamo ne bih skladistila jer mi roba svaki dan mora biti blizu i dostupna.

Pitala sam čak da li robu mogu drzati u garazi, supi ili nesto ali ni to se ne moze.

Što se tice fiskalne blagajne, raspitala sam se i rečeno mi je da fiskalni obveznici nisu oni koji prodaju robu/usluge putem pošte te oni koji ne koriste karticno i virmansko placanje. S obzirom da bi se meni cijeli posao sveo na slanje robe poštom te placanje na racun, ne spadam medu fiskalne obveznike. Tako mi je bar rečeno...

E sad, imam jos neka pitanja pa se nadam da ce netko iskusan znati pomoci Smile

"Proizvode" bih narucivala izvana i uvozila te ih ovdje prodavala. Znam da ih moram naručivati na obrt i da zbog toga moram placati carinu i PDV no, da li postoji nacin da se izbjegne spedicija? Naime, ja ne bih odjednom uvozila robu vrijednosti 1000$ i vise. Narucivala bih tipa svaka 2-3 mj robu u vrijednosti 200-300$. Bili bi to manji paketi jer se radi o sitnijim stvarima.

Malo sam izrađivala financijski plan i ne bi bio toliki problem platiti carinu i PDV ali lihvari od speditera ce me opljackati toliko da cu propastBiggrin

Na carini mi naravno ne zele dati odgovore jer im se ocito neda i nisu bas poznati po svojoj ljubaznosti, a ne znam kog drugog to pitati. Bila sam toliko ocajna pa pitala ove u uredu za gospodarstvo i obrtnicku komoru ali naravno da ne znajuSorry

Prodavač robe mi ne bi slao proizvode putem dhl-a, fedexa i slicnih kurriskih sluzbi vec putem swiss post, hong kong post i slicno. Čula sam da se nekako moze srediti da paket preuzme HP pa onda nema spedicije ili ima ali su troskovi daleko nizi. Koliko je to tocno? Kako to izvesti? Kako izbjeci špediciju? Pretpostavljam da ne mogu naruciti proizvode na sebe ili nekog drugog na nacin da produ carinu bez carinjenja, PDVa i špedicije iz razloga sto su mali paketi. I to mi je jasno ali pokusavam smanjiti troskove sveg ovog jer ne zelim da me troskovi sveg tog ispadnu skuplji nego sama roba koju sam narucila.

Molim savjet kako i sto ciniti? Postoje li neke cake? Nova sam u tome ali s obzirom da sam vec godinama nezaposlena, ovo mi je jedini nacin da nesto ucinim i pokrenem se.

Zahvaljujem svima kojima ce se dati odgovoriti i podijeliti samnom pokoju informaciju Smile
28-10-2012, 03:17 PM
Volio bih da ti mogu pomoći, ali pojma nemam. Mislim da ne može bez špedicije, ali stvarno nisam siguran oko toga pa me nemoj držati za riječ. U svakom slučaju, ako saznaš odgovore na ova pitanja, svakako napiši jer sam siguran da ima još ljudi koje to zanima Smile

A ako misliš naručivati na sebe , a ne na obrt, tada mislim da ne možeš prodavati preko obrta, već ovak, "na crno" što bi se reklo Smile

A šta ćeš, na malu vrijednost robe, svi ti dodatni troškovi poput špedicije, znatno poskupljuju cijenu po proizvodu... zeznuta stvar kako god okreneš, ali nemoj se predati Winking

28-10-2012, 05:16 PM
(28-10-2012 03:17 PM)Raymond Wrote:  Volio bih da ti mogu pomoći, ali pojma nemam. Mislim da ne može bez špedicije, ali stvarno nisam siguran oko toga pa me nemoj držati za riječ. U svakom slučaju, ako saznaš odgovore na ova pitanja, svakako napiši jer sam siguran da ima još ljudi koje to zanima Smile

A ako misliš naručivati na sebe , a ne na obrt, tada mislim da ne možeš prodavati preko obrta, već ovak, "na crno" što bi se reklo Smile

A šta ćeš, na malu vrijednost robe, svi ti dodatni troškovi poput špedicije, znatno poskupljuju cijenu po proizvodu... zeznuta stvar kako god okreneš, ali nemoj se predati Winking

ja vec sad imam nesto robe koju bi prodavala i koja je kupljena kao za osobne potrebe. knjigovoda mi je rekla da se moze napraviti nekakav zapisnik pa da to mogu prodavati pod obrtom. za to cu se jos malo morat raspitati. voljela bih znati neko rijesenje i kako se barem maknuti od te špedicije jer uz nju je to cista katastrofa.

vjerujem da neka caka postoji jer ima jako puno online prodaja (obrti i d.o.o.)

vjerujem da su oni nekako sredili taj problem samo ni sama ne znam gdje vise pitati.

ako ima netko tko zna barem nesto, molim da kaze. ja cu svakako javiti ono sto uspijem saznati
28-10-2012, 09:52 PM
Nađi nekog ko ima prostor za skladištenje robe, pa sa njim napravi ugovor o zakupu dva kvadrata tog prostora. Verovatno to može, na taj način će se plaćati jedan porez na zakup i slične stvari. A ti moraš imati prostor gde možeš skladištiti robu, ali nije obavezno da sva roba bude u njemu.
Kako tebi trebaju manje količine, možeš reći da si to donela kući na pakovanje.
28-10-2012, 10:36 PM
(28-10-2012 09:52 PM)novii Wrote:  Nađi nekog ko ima prostor za skladištenje robe, pa sa njim napravi ugovor o zakupu dva kvadrata tog prostora. Verovatno to može, na taj način će se plaćati jedan porez na zakup i slične stvari. A ti moraš imati prostor gde možeš skladištiti robu, ali nije obavezno da sva roba bude u njemu.
Kako tebi trebaju manje količine, možeš reći da si to donela kući na pakovanje.

da, probat cu to besplatno srediti sa kvartovskom knjizarom jer se znamo dosta dugo s njima. treba mi samo papir. roba ionako ne bi bila u stanu gdje mi je registriran obrt, vec na drugoj lokaciji tako da mi inspekcija i dode doma, nece naci robu.
29-10-2012, 07:14 PM
1. Što se tiče špeditera, nažalost, moraš ga imati. Mora te zastupati stručna osoba.
2. Ne kužim ovo vezano uz skladište. Ako otvoriš obrt u svojoj kući, onda tamo možeš i skladištiti robu. Pogotovo ne vidim problem pošto se radi o nekom web shop-u.
Find all posts by this user
29-10-2012, 08:07 PM
(29-10-2012 07:14 PM)louis.i.m Wrote:  1. Što se tiče špeditera, nažalost, moraš ga imati. Mora te zastupati stručna osoba.
2. Ne kužim ovo vezano uz skladište. Ako otvoriš obrt u svojoj kući, onda tamo možeš i skladištiti robu. Pogotovo ne vidim problem pošto se radi o nekom web shop-u.

mogu li ja sama odabrati špeditera ili da li mogu reci selleru da posalje robu usps-om, swiss postom (nebitno) pa da to dode u nasu postu (hp) i da onda oni obave spediciju? zna li itko najjeftinijeg speditera i najjeftiniju opciju. spedicija bi me mogla kostati zarade i sjebati me jako da mi se na kraju ne bi ni isplatilo.

sto se tice skladista.. postoje tzv. minimalisticki uvjeti i nazalost, zakon propisuje da moras skladistiti robu u prostoru koji ima poslovnu namjenu. znaci, u gradevinskoj dozvoli mora pisati da se radi ili o stambeno-poslovnoj zgradi/kuci ili jednostavno o pravom skladistu/hali.

debilno je, glupo je.. ljudima radi dodatne troskove i probleme. ako ja svakodnevno saljem robu, onda tu istu robu trebam imati nadohvat ruke, a ne u nekom skladistu tko zna gdje. no, oni koji pisu zakone nisu najpametniji pa se ljudi nadu u situaciji da moraju izmisljati skladiste
01-11-2012, 09:34 AM
Za pakete do 50 eura u srbiji se ne radi carinjenje, ako ti ima ko kupiti robu u inostranstvu i slati. Verovatno i u Hrvatskoj ima neki iznos ispod kojeg nema carinjenja i špaedicije.
01-11-2012, 12:58 PM
(01-11-2012 09:34 AM)novii Wrote:  Za pakete do 50 eura u srbiji se ne radi carinjenje, ako ti ima ko kupiti robu u inostranstvu i slati. Verovatno i u Hrvatskoj ima neki iznos ispod kojeg nema carinjenja i špaedicije.

mislim da je u Hrvatskoj potpuno drugacije. Kod nas se carini i placa PDV na sve iznad vrijednosti od 160 kn. To se naravno odnosi na fizicke osobe. Za obrte i firma vjerujem da se carini i nesto u vrijednosti 10 kn. Nisam sigurna da li postoji neka caka ali mislim da ne.

Kad bi netko znao nesto vise, bila bih zahvala da podijeli tu s nama
01-11-2012, 01:22 PM
(01-11-2012 12:58 PM)Online Wrote:  
(01-11-2012 09:34 AM)novii Wrote:  Za pakete do 50 eura u srbiji se ne radi carinjenje, ako ti ima ko kupiti robu u inostranstvu i slati. Verovatno i u Hrvatskoj ima neki iznos ispod kojeg nema carinjenja i špaedicije.

mislim da je u Hrvatskoj potpuno drugacije. Kod nas se carini i placa PDV na sve iznad vrijednosti od 160 kn. To se naravno odnosi na fizicke osobe. Za obrte i firma vjerujem da se carini i nesto u vrijednosti 10 kn. Nisam sigurna da li postoji neka caka ali mislim da ne.

Tako je. To vrijedi samo za fizičke osobe. Pravne osobe podliježu porezu na bilo koju vrijednost. Najbolje je da se uputiš u carinarnicu pa nek ti oni sve lijepo objasne jer špediter obavlja mnogo funkcija od kojih ti neke ne trebaju jer ćeš ih obavljati sama dok neke, bez obzira znala ti to napraviti ili ne, oni po zakonu jedini smiju obavljati.
Find all posts by this user
01-11-2012, 01:26 PM
(01-11-2012 01:22 PM)louis.i.m Wrote:  
(01-11-2012 12:58 PM)Online Wrote:  mislim da je u Hrvatskoj potpuno drugacije. Kod nas se carini i placa PDV na sve iznad vrijednosti od 160 kn. To se naravno odnosi na fizicke osobe. Za obrte i firma vjerujem da se carini i nesto u vrijednosti 10 kn. Nisam sigurna da li postoji neka caka ali mislim da ne.

Tako je. To vrijedi samo za fizičke osobe. Pravne osobe podliježu porezu na bilo koju vrijednost. Najbolje je da se uputiš u carinarnicu pa nek ti oni sve lijepo objasne jer špediter obavlja mnogo funkcija od kojih ti neke ne trebaju jer ćeš ih obavljati sama dok neke, bez obzira znala ti to napraviti ili ne, oni po zakonu jedini smiju obavljati.

ma ovi na carini su koma. nazvala sam ih telefonski pa su me odjebali, a kad sam pitala imaju li tamo nekog savjetnika/informacije/whatever rekli su da ne. i kako da ja sad saznam sto trebam, sto ne?Sorry

jednako tako ne znam gdje mogu naci da li se roba koju bi prodavala carini i koliki je postotak. radi se o opremi za mobitele. slusalice, kabeli, folije, maskice, adapteri i slicno
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  michael kors outlet online qz24 rojkbejx59 0 2,787 09-05-2017 02:14 AM
Last Post: rojkbejx59
  coach outlet online ap6 ezvmexsd28 0 2,271 20-04-2017 06:23 AM
Last Post: ezvmexsd28
  Prodaja fotografija preko Interneta (online) - Iskustva novii 45 53,747 02-03-2017 11:02 PM
Last Post: novii
  Flippa - prodaja stranice bozlat 0 2,668 13-10-2016 09:03 AM
Last Post: bozlat
  Prodaja obuce i odece dragaN. 2 4,646 06-02-2016 12:04 AM
Last Post: dragaN.
  Porezi i isplativost online zarade failey 14 12,055 30-05-2015 11:32 AM
Last Post: Anis Arpadzic
  Internet Prodaja SpawneR 6 5,401 08-01-2015 02:31 PM
Last Post: Drenova
  Prodaja ebook-a na ex Yu prostorima nesta 4 3,036 08-11-2014 03:40 PM
Last Post: nesta

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)