Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kvalitetan sadrzaj
» Himera ili stvarno postoji?
29-05-2012, 12:50 PM
Kvalitetan sadrzaj
Ne postoji tema vezana za SEO (ni na ovom forumu) a da neko ne pomene kvalitetan sadrzaj kao nesto najznacajnije, najbolje, krucijalno za uspeh sajta... Nigde nisam jos ni u naznakama nasao neko objasnjenje toga sta je dobar, kvalitetan sadrzaj. Sam sam pokusao da definisem ali mi nije uspelo:

1. Krenuo sam od pisca: recimo lekar opste prakse iz KC Bezanija, napise tekst o kijavici, da li ce taj tekst izaci na prvo mesto ikada, i da li je kvalitetniji od teksta drugog lekara iz doma zdravlja u Zrenjaninu. Da li se na osnovu kvaliteta sadrzaja moze napraviti razlika (u rangiranju) blogova nekoliko ljudi koji se bave jednom oblascu? Po mom misljenju ne.

2. Forma: cesto se pojavljuje neka forma kako treba da izgleda tekst, odnos kljucnih reci i ukupnog broja reci, broj slika, odlaznih linkova i sl. Ako zaista i postoji forma kako tekst treba da izgleda, forma nije sadrzaj. Forma je zapravo suprotan pojam sadrzaju.

3. Serovanje i socijalne mreze: recimo sadrzaj je kvalitetniji ako ga podeli veci broj ljudi na socijalnim mrezama, lajkuje, tvituje... Ali to je sasvim lako simulirati, naci ljude, prijatelje, platiti...

I tako dalje, zaista ako neko zna, posto vidim da se ovde dosta pomnje kvalitetan sadrzaj, neka napise sta je to, da malo raspravljamo o tome.

Ja imam utisak da je to jedna mistifikacija, da je dobar sadrzaj u smislu da zadovolji neke minimalne uslove (gramatika, originalnost, forma, relevantnost), samo mali uslov, a da je i dalje veci deo dobar link bilding, starost sajta, velicina sajta, exatct mach domen...
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
Thanks given by (2): VWolf, JohnWizzer
29-05-2012, 01:57 PM (This post was last modified: 29-05-2012 01:57 PM by Davor Bomestar.)
RE: Kvalitetan sadrzaj
Perikle - Odlicna tema a iskreno ne vidim nacina da ga odgovorim na kratak nacin, a opet silne obveze s poslom mi onemogucavaju da se vise posvetim komentiranju na forumu ovih dana. Tako da cu probat koliko toliko odgovoriti.

Problem na ovom forumu ali i opcenito u IM industriji je doslovno shvacanje nekih stvari. Vecina nerazumjevanja dolazi od toga da ljudi shvacaju stvari doslovno i ne gledaju stvari u kontekstu. Kontekst je jako vazan. Evo primjer konteksta. Neko ce vidjeti neki website koji ima 4 reklame koji nije pogodjen Pandom i reci ce "nije istina da previse reklama ti je lose za rankinge". No, onaj tko malo bolje prouci tematiku shvatit ce da bi bili pogodjeni Pandom treba se poklopit 4-5 negativnih faktora, i onda se dogodi pad sa Pandom.

Ne zelim nikoga "uvrijediti" ili nes ali evo usporedbe:
http://www.internetzarada.org/prvi-organic-t-1714.html
ili
http://www.internetzarada.org/seo-market...-7369.html

Koji je od ta 2 bolji sadrzaj? Ja ne znam kako opisat ali mislim da je sasvim jasno sta je tu kvaliteta. Naravno, taj 1 kvalitetan post nece ucinit razliku ali sa puno takvih kvalitetnih postova ljudi se vracaju, ostaju na forumu, komentiraju kvalitetno, dalje doprinose kvalitetom, stvaraju kvalitetan sadrzaj, bounce rate i sl. je puno bolji. Mislim ne mozes fejkat te stvari. Evo kako kaze Danijela, cula je od kolegice za forum nas. Koliko mislis da je ljudi preporucilo neki mini niche website sa 30 rewritanih textova? Pa nula.

Ne mozes fejkat dobar projekt. Google ima nacina kako mjeriti dobar projekt a sve vise i vise ce ici u tom smjeru. Mislit da se sharovanje i slicno moze fejkat je uzaludno. Pa ako ces naci utjecajne prijatelje koji sami su vec autoriteti i da ti tweetaju, likeaju i shareaju onda znaci da si "brand" znaci da si utjecajan. Ali 99.99999% posto ljudi to ne moze. Google mjeri tko je autoritet od ljudi i ako ti tvoj link podjeli 5 frendova za koje nikad nije cuo ili Bill Gates onda ima razlike. To ne mozes simulirat. Mozes do neke mjere, kao sto se moglo do neke mjere fejkat linkove ali kad tad dodje neka crno bijela zivotinjica i sredi stvari. Isto tako, s tim fejkani linkovima nisi nikad mogao dobiti novi index.hr, novi cnn.com, wikipediju i sl. Jednostavno, mogao si ih prestici za 5-10-50 fraza ali oni su dobijali posjetu za 100 000 fraza mjesecno i za to ih nisi mogao prestici. Svatko tko je ikad radio na nekom vecem sajtu sa puno tekstova shvaca da se vecina posjeta dobija za longtail fraze. Recimo na svjetskoj razini jaci website od par miljuna Google posjeta mjesecno kada sam analizirao sam vidio koliko longtail posjete dobija. To se postize samo sa puno tekstova.

Da tako je, kolicina tekstova isto igra ulogu. Sve je faktor. Kvalitetan tekst, puno tekstova, dobri user metricsi, kvalitetna prisutnost na drustvenim mrezama. Sve to igra ulogu. Sam po sebi kvalitetan tekst ne igra ulogu ali ako imas puno tekstova a lose su kvalitete opet ce ti user metricsi (koje Google prati od Pande) biti katastrofa i opet ce ti faliti element u cijeloj prici.

Isto tako treba definirat sto je "uspjeh" u IM strategiji. Netko dobija 10 posjeta dnevno i misli da je faca i uspjesan marketer. Netko drugi ima par milijuna posjeta mjesecno sa Googlea. Stvari su relativne. Ja sam imao klijenta kojem smo napravili najuspjesniju SEO kampanju od svih klijenata nasih po rastu posjeta i ostvarenim rezultatima ali prodaja nije bilo jer oni nisu odradili svoj posao kako treba i prodajni odjel im je bio katastrofa. S druge strane neki klijenti gdje smo donijeli mala poboljsanja su to uspjeli pretociti u dodatnu milijunsku mjesecnu zaradu. Znam da zvuci kao fraze ali doslovno imamo klijente koji zaraduju milijune dolara mjesecno od naše internet marketing strategije za njih. Uspjeh je relativan zato treba gledat i relativno kakva je uspjesnost "kvalitetnog sadrzaja".

Cinjenica jest da Google ako govorimo u SEO smislu sve bolje i bolje detektira i prati kakve "mjerljive reakcije" uzrokuje kvalitetan sadrzaj a kakve nekvalitetan. Sa tim mjerenjem on detektira da npr. u 100 rijeci ne moze stati kvalitetnog sadrzaja kao i u tekstu od 1000 rijeci. Jednostavno, ne moguce je i Google je to po ponasanjima ljudi ustanovio. Onda pojednostavljenim primjerom kada netko ima 1000 rijeci text, koji ima dobre user metricse, koji dobija citatione, linkove, spominjanja, tweetove i retweetove od jakih i utjecajnih ljudi i sl. Normalno da ima razlike. E sad to ponovi 1 put dnevno, postaje jasno sta je kvalitetan sadrzaj.

Isto tako, jaki autoritativni websiteovi su sasvim drugacija prica o malih. Jednostavno, kontekst je drugaciji i vrijede drugacija pravila tj. faktori. Jaki website nema teoretske da pogodis sa negativnim SEO-om dok slabe mozes izbacit iz igre. To su cak i oni profesionalci koji nude negativne SEO usluge potvrdili. Dileme se vode oko stupnja kako koga mozes pogodit sa negativnim SEO-om. Znaci, vazan je kontekst. Ako ne gledamo the big picture i kontekst price onda se na kraju to sve svodi na to kako su indijanci nekad zakljucivali da pjevanje privlaci kišu i slicno. Znaci netko je pjevao i pocela je kiša i tako se prosirilo vjerovanje. Slicna stvar je kod nas, citajuci Penguin tekstove dobio sam dojam da smo vecina nas jos uvijek na razini indijanaca sto se tice toga, nitko ne gleda kontekst price. Ovaj je imao plavu stranicu, "wau, plave stranice losije rangiraju, uuu", takvih stvari ima i previse u ovoj industriji. Blogovi objavljuju jer MORAJU objavit nešto, kao što i novine objavljuju svaki dan neš da bi prodali, ako nema dobre price, nema veze, treba objavit novi broj. Slicno je s blogovima, svi pisu o Penguinu samo da pisu o buzz temi.

E sad, kad smo shvatili da je kontekst jako vazan dolazimo do toga, da nije stvar da ces ti sa kvalitetnim textom bolje rangirat 1 stranicom. Ne mozes gledat usporedbu 1 text s 1 textom. To ne ide tako. Trebas gledat the big picture. Gleda se cijeli paket. Ako netko radi kvaltietan sadrzaj a ne radi promociju tog sadrzaja uzalud mu to. Nisu stvari crno-bijele. Nemojmo biti naivni. Kvalitetan sadrzaj je potreban u vecini slucajeva ali SAMO kvalitetan sadrzaj uglavnom nije dovoljno.

Primjer kvalitetnih sadrzaja bi ja dao npr. ovako.
webmd.com usporediti sa nekim mini-niche made for adsense websiteom koji ima 30ak textova.
Jednostavno, mozes ti ima 30 najboljih textova na svijetu ali to nije dosta. Nije bitno imat kvalitetan text nego KVALITETAN PROJEKT. Kvalitetan brand. webmd.com ima ne znam koliko pravih doktora koji pisu te tekstove, slazu ih na kvalitetan nacin i rade to vec godinama. Neki mini-niche website ne moze parirati kvalitetom sadrzaja i to je ocigledni primjer.

SaaS SEO Marketing Agency
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (5): Raymond, Danijela212, AboNe, JelenaM, JohnWizzer
29-05-2012, 03:21 PM
Ukratko:
Ja nisam ni rekao da kvalitetan sadrzaj ne postoji, vec da nisam nasao jos ni jednu definiciju. Kvalitetan sadrzaj postoji, i moguce ga je razlikovati, prepoznati. Ali ja smatram da ga nije moguce definisati i da nije toliko znacajan bar ne koliko mu se pripisuje (na ovom forumu) znacaj.

I iz ovoga sto si ti (nadam se da je ok na ti) napisao, dobio sam potvrdu za ovo (ako sam dobro razumeo). Ako je sve faktor i kolicina, i serovanje i kvalitetan brend - autoritativan sajt... ako je sve vazno onda ne postoji najvaznije.

Ne moze se fejkovati dobar projekat (dodacu i serovanje), hm. Donekle se slazem ali:
Uzecu za primer jednog administratora (vlasnika) foruma (moze burek, moze i ovaj forum), svaki projekat (ma kakvog kvaliteta bio) ne moze da ne uspe jer iza sebe ima hiljade ljudi koji i ne razmisljaju o kvalitetu, koji ce to da seruju iz postovanja, neznanja, pomodarstva... da ne objasnjavam dalje.....
Uzecu i primer jednog od (nazovi) SEO gurua smartpassiveincome.com koji mesecno daje pregled svoje zarade, ima nekoliko sajtova koji pokrivaju specificne nise i koji mu donose par hiljada dolara, a ovaj navedeni sajt gde objasnjava kako je zaradio hiljadu dolara (pre toga stotinu) mu donosi nekoliko desetina hiljada dolara. Koja je zapravo njegova nisa? IM ili ovi mali sajtovi?
Koji je kvalitetan sadrzaj za sajtove koji se bave kuponima? Ima stotine tipova razlicitih sajtova, kvalitetan sadrzaj za svaki je razlicit.
Ako uzmemo blog za primer, ponasajte se (kao seselj u politici, karleusa na estradi, istok u blogo sveri) prepotentno, nadmeno, hejterski, odjebavajuce... dakle na odredjeni nacin i dovuci cete posetu, sledbenike, serovanje... ne bitno sta znate i kakve postove postujete.

Jos jedanputa, ne kazem da ne postoji kvalitetan sadrzaj, ali molio bih one koji ga stavljaju u prvi plan da objasne sta je to. Imam utisak da ljudi jednostavno, nekriticki prihvataju jednu matricu i pocinju da je sire iz pomodarstva.
29-05-2012, 04:18 PM (This post was last modified: 29-05-2012 04:50 PM by Drenova.)
Lično mislim da nisi našao definiciju upravo zato što je kvalitetan sadržaj jako širok pojam.

Ima mali milion tipova sadržaja, kao i ciljeva koje oni trebaju da ostvare, a sa druge strane tu su i ljudi kojima je taj sadržaj namenjen, pa sad ti to definiši ako možeš Poke

To da li je neki sadržaj kvalitetan ne zavisi jedino od samog sadržaja već i od konteksta određenog projekta (sajta) u okviru kog je taj sadržaj objavljen.

Eto npr. šta je dobar sadržaj za neku prodajnu stranicu?
Svakako nisu funny slike Stars Kvalitetan sadržaj je onaj sadržaj koji ispunjava svoju svrhu, u ovom primeru - prodaja.

Naravno, drugačija situacija bi bila da je u pitanju neki sajt zabavne tematike - na takvim sajtovima usko-stručni tekstovi ( koliko god dobro napisani bili) nemaju šta da traže jer ih publika smatra neinteresantnim, tj. nemaju traženi "kvalitet", a samim tim neće ispuniti svoju svrhu.

Rasadnik sadnice ruža

Web saveti
Find all posts by this user
29-05-2012, 05:19 PM
Možda je "kvalitetan sadržaj" širok i subjektivan pojam i kao što veli Drenova, može zavisiti i od konteksta, ali mislim da se generalno može reći da je kvalitetan sadržaj onaj kojeg će korisnik (puno korisnika) rado čitati.

A kad bi postojala univerzalna i općeprihvaćena definicija, onda bi već netko smislio i softver za instant pravljenje kvalitetnog sadržaja. Biggrin

Payoneer kartica i US Payment Service
Ovo je affiliate link. Registracijom preko njega, nakon zarađenih 100$ Payoneer obojici poklanja po 25$ na račun.

Thanks given by (1): JelenaM
29-05-2012, 06:52 PM (This post was last modified: 29-05-2012 06:57 PM by Damien.)
Po meni - ako korisniku pružiš baš ono što traži, imaš kvalitetan sadržaj. I to samo ono što traži, ne više i nipošto manje.

Kvalitetan sadržaj definitivno zavisi od kontexta/niche, suština je prepoznati šta se podrazumeva pod kvalitetom u oblasti koju tekst treba da pokrije.
Npr, ako je u pitanju humoristički blog, jedini cilj je zasmejati posetioca. - Dakle, kvalitetan text ne mora i ne treba da sadrži nikakve relevantne informacije ali mora da bude duhovit.
Ako je u pitanju specifikacija nekog mehaničhog uredjaja s ciljem da posetiocu prosledi tehničke detalje , u tom slučaju kvalitetan text uopšte ne treba da bude duhovit, ali mora da sadrži relevantne informacije.
Ni dužinu texta ne treba definisati kao univerzalnu, od-do, pa reći manje od 300 ne valja, 300-500 može da prodje, od 500-1000 je dobro, preko 1000 odlično i td. I to zavisi od niche.
Ni duži tekstovi nisu uvek dobro rešenje, preobimni članci mogu odvratiti posetioce od čitanja, bez obzira da li su kvalitetno napisani ili ne.
Npr. za recenzije filmova bi bilo suludo pisati obimne članke, jer ih niko neće čitati. Ono što eventualnog posetioca može da zanima je plot, rejting , kratak osvrt na ekipu i vizuelne efekte, neki screenshot i sl. Znači, par konkretnih informacija u što sažetijem obliku.
Msm, zamisli da vidiš neki trejler za film, pre nego što ga skineš potražiš recenziju i naletiš na elaborat od 1500+ reči. Možda bi ga neko i pročitao, ali znam da bih ja (i ne samo ja) brzinom svetlosti kliknuo X . Sa druge strane, ako je taj isti review relativno kratak a pokriva one segmente koji su bitni za gledaoce (ili u ovom slučaju moju malenkost xD ), verovatno bih se zadržao na sajtu tražeći još neki dobar film medju recenzijama, preopručio film nekome tako što bih poslao link i sl...

Pih, opet sam krenuo sa raspisivanjem Smile... A sve što sam hteo reći je da je kvalitetan sadržaj onaj koji se najbolje uklapa u ono što krajnji korisnik, tj. posetilac traži, da nije previše površan niti preobiman, da ima sve potrebne informacije ali da nije izbombardovan nepotrebnim.
A i "stil" pisanja mora zavisiti od profila posetilaca. Nemoguće je obraćati se istim tonom navijačima i domaćicama... Znači, prepoznati ciljnu grupu, sagledati temu iz njihovog ugla a onda im odgovoriti na način na koji oni to očekuju je recept za kvalitetan sadržaj.

....Why so serious...?!
Thanks given by (3): Raymond, JohnWizzer, LeonMak
30-05-2012, 12:25 AM
Kvalitetan sadrzaj - sadrzaj na koji ce se posjetioc vratiti, iz jednog ili vise razloga.

Metuzalem Biggrin
Thanks given by (1): JohnWizzer
31-05-2012, 06:41 PM
Po mom shvatanju kvalitetnog sadržaja to je sadržaj koji u sebi sadrži nešto će mi valjati, nešto što će mi trebati za dalji rad u onome što ja trenutno radim.

Kvalitetan sadržaj je onaj koji ima dosta dodirnih tačaka sa praktičnom primjenom materije o kojoj govori i razumljiv je za većinu ljudi. Ako i postoje dijelovi koji su običnom čovjeku nerazumljivi onda su fino objašnjeni negdje u/pored/ispod sadržaja.
Isto kako se svaki dan nešto u svijetu mjenja tako i kvalitetan sadržaj treba da se nadogradi, poboljša i to novo isproba. Konkretno ako je riječ o npr. laptop-ovima onda kvalitetan sadržaj govori upravo o tome, o analizi učinka laptopa, mišljenju korisnika itd. I za neko vrijeme nadogradi se sa novim modelom koji je nadopunio ono gdje prethodni zakazuje.
Ovo je neki kratki primjer kako ja vidim kvalitetan sadržaj.

Isto tako iza tog kvalitetnog sadržaja treba da stoji neko ko je tu zbog kvaliteta, a ne profita. Kada se kvalitet stavi u drugi plan a u prvi profit onda već čitav taj sadržaj metaforički rečeno "stoji na klimavim nogama". Mislim da je posljednji G update to pokazao pa su mnogi sajtovi koji su stavili profit ispred kvaliteta dobili kazne.
Nije ništa loše u tome da se ide ka profitu, to je cilj većine ljudi ali kvalitet sam po sebi je najisplativiji i najprofitniji. Ja smatram da jeste isplativ ali na duže staze.
Kod mene u Sarajevu ima jedna picerija koju nećemo imenovati. Taj čovjek radi jednu vrstu pizze ali za njega je čuo svak u gradu. Čovjek radi kvalitetno i opstaje dugi niz godina. Isto tako sretao sam ljude s kojima sam razgovarao o njihovom svakidašnjem životu. Ljudi nekad rado daju više ali da dobije kvalitet. Davno jedan mi reče kako je kupovao burek kod nekog čovjeka pa kad je taj otišao iz tog poslovnog prostora angažovao je sebe i par svojih prijatelja samo da nađu tog čovjeka. Jer je pravio dobar burek i znalo se da to on dobro radi.

Eto mali primjeri iz svakidašnjeg života ali sve su to lekcije za sve nas.

Elgato - jednostavan nacin placanja racuna
Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (2): Djolisimo, Damien
31-05-2012, 07:28 PM
(29-05-2012 01:57 PM)dbomestar Wrote:  Blogovi objavljuju jer MORAJU objavit nešto, kao što i novine objavljuju svaki dan neš da bi prodali, ako nema dobre price, nema veze, treba objavit novi broj. Slicno je s blogovima, svi pisu o Penguinu samo da pisu o buzz temi.

Upravo tako. Danas su svi živi SEO stručnjaci jer je to valjda IN pa tako jedni prepisuju od drugi, interpretiraju na svoj način i isfuravaju se kao velike face na svojim blogovima.

perikle' Wrote:Imam utisak da ljudi jednostavno, nekriticki prihvataju jednu matricu i pocinju da je sire iz pomodarstva.

U principu ste napisali istu stvar i ja se slažem tu s tobom. Kada je IN content onda svi opletu po tome, jer ipak su svi veliki SEO gurui pa ako stvarni znalci tako nešto napišu, pridružuje im se cijela horda "znalaca" i onda dobiješ to što dobiješ - svi pišu o nečemu, a većina ih nema pojma o čemu točno pišu.

Kolega Damien je lijepo opisao u svom postu što je u stvari kvalitetan sadržaj i ja bih se složio s njim. Kod kreiranja sadržaja treba obratiti pažnju na to da se on kreira za žive ljude koji će to čitati i koji će to smatrati zanimljivim i njima korisnim. A tu onda dolaze svi oni metricsi sto je dbomestar spomenuo u svom postu koji se odvijaju na najprirodniji mogući način.

Možeš ti to dizati i umjetno (sheranje, lajkanje itd) i biti prvi za neki pojam sa svojim sadržajem. Zadovoljio si Googleove kriterije, ali šta ako posjetiteljima taj sadržaj nije dovoljno dobar i oni se ne konvertiraju onako kako bi ti želio? IMO sadržaj se radi isključivo za posjetitelje jer njima je i namjenjen, ne s ciljem zadovoljavanja Googlea ili nekog drugog pretraživača.

Mislim, valjda je svima jasno da kvalitetan sadržaj sam za sebe može "trunuti" na tamo nekoj 10. ili 50. stranici Googlea pa ti nemaš nikakve koristi od toga. On je samo dio priče o SEO-u. Naravno da možeš i trebaš dizati svoj site i ostalim SEO metodama, a onda kada jednog dana dođeš na neke dobre pozicije, tada i tvoj kvalitetan sadržaj (rađen za posjetitelje) u stvari dolazi do punog izražaja, onda dolaziš u fokus kod posjetitelja koji se vraćaju itd.

Dom za starije i nemoćne - Vaporizacija.hr - Inox ograde
Thanks given by (2): JelenaM, Damien
03-07-2012, 11:57 PM
Kvalitetan sadržaj = relevantan sadržaj i to je to, vrlo jednostavno. Relevantnost povlači sve ostalo

Privatni smještaj Hrvatska | Apartmani Hrvatska
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)