Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako znati u analitycsu odakle ti kupci dolaze?
22-02-2012, 06:27 PM
Kako znati u analitycsu odakle ti kupci dolaze?
Dakle, jasno mi je tko posjećuje moje stranice, odakle su ti ljudi, itd...

Ali ne znam tko konkretno kupuje, odnosno odakle je kupac došao.

Zanima me koje oglašavanje mi se isplati (koristi facebook ads i još neke bannere), a koje ne.

što trebam napraviti u analyticsu da bi to omogućio?

Unaprijed hvala.
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
22-02-2012, 08:14 PM
RE: Kako znati u analitycsu odakle ti kupci dolaze?
Nemam previse iskustva jer te stvari uglavnom radi moji poslovni partner ali cu objasnit samo koncept.
U Analyticsu moras podesit "Goals" tako da kad se ostvari taj neki "cilj" da GA to registrira kao ostvareni cilj. Obicno se to zove i konverzija. Naprimjer, ako podesis da kada ti netko posalje kontakt putem kontakt forme, i onda se otvori "thank you" stranica za poslani kontakt, svatko otvaranje te "thank you" stranice mozes podesit u Google Analyticsu da se registrira kao ostvareni "Goal". Nakon toga ako te klijent kontaktira i posalje ti mail tebi se to registrira kao Goal tj. kao konverzija. Ako od 1000 posjeta 10 ljudi je poslalo kontakt onda imas 1% conversion rate tj. stopu konverzije.

Ista stvar je za web trgovine samo sto se tu podesava da je "Goal" kad netko dodje na checkout stranicu ili ako postoji stranica koja se prikaze kada netko naruci. Naprimjer ako se otvara zasebna stranica "zahvaljujemo vam na vasoj narudjbi" i tu stranicu podesis kao Goal u analyticsu onda ces u Analyticsu vidjet koliko ljudi ti je narucilo. Kad to postavis onda ces moci pratit razne segmente o posjeti koja ti narucuje. Otkuda dolaze te konverzije u Goalove, ako dolaze sa Googla za koje keyworde dolaze i sl.

Moram reci da je ovo pojednostavljen primjer a za detaljnije razumjevanje price ces se morat dat i malo u Googlanje i citanje jer nisam siguran da ti netko na ovom forumu moze jasnije odgovorit. Ako ima netko, to bi bilo super.

Naravno, za ovo moras dobro podesit stvari ispravno, npr. ako podesis krivu stranicu za Goal onda imas problem i to nije lako podesit. Sto bolje podesis to ces preciznije moci mjerit stvari. Isto tako, kontakt "lead" nije isto sto i kupac. Jer npr. ako se radi o firmi koja nudi usluge nece svi kontakti sluziti sklopljenim poslom, ali barem je puno preciznije odredjivanje tko te uopce kontaktira. Na webshopovima se to preciznije moze mjerit. Kod nekih kompleksnijih postavljanja sustava vjerujem da se moze podesit i koliko je prodano necega ali za to stvarno nisam strucnjak jer je to ipak vec dosta kompliciranije.

SaaS SEO Marketing Agency
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (1): revealed
22-02-2012, 08:15 PM (This post was last modified: 22-02-2012 08:17 PM by Raymond.)
Smil42c642f95f382 RE: Kako znati u analitycsu odakle ti kupci dolaze?
(22-02-2012 06:27 PM)coco Wrote:  Dakle, jasno mi je tko posjećuje moje stranice, odakle su ti ljudi, itd...

Ali ne znam tko konkretno kupuje, odnosno odakle je kupac došao.

Zanima me koje oglašavanje mi se isplati (koristi facebook ads i još neke bannere), a koje ne.

što trebam napraviti u analyticsu da bi to omogućio?

Unaprijed hvala.

Imas tamo u analyticsu Goals. Zaboravio sam kako to tocno ide, ali po sjecanju ovako nekako... nakon kupovine ti kupac dodje na thank you page ili tako nesto, a tamo se postavi taj kod ili sta vec. Ma nije uopce komplicirano, malo si tamo pogledaj oko toga, vjerujem da ces brzo shvatiti Smil42c642f95f382

Evo dbomestar je to bolje objasnio...

Dom za starije i nemoćne - Vaporizacija.hr - Inox ograde
22-02-2012, 08:24 PM
Malo googlanje "how to setup goals analytics" i dodjemo do dobrih informacija:

http://support.google.com/googleanalytic...swer=55515
http://support.google.com/analytics/bin/...er=1032415
http://analytics.blogspot.com/2009/05/ho...ytics.html
http://searchengineland.com/a-beginner%E...ics-101826

SaaS SEO Marketing Agency
23-02-2012, 04:55 PM
hvala vam puno dečki, imajte u vidu da sam laik za sve te tehničke stvari. a i oko promocije isto dosta. "jedino" što mi fakat ide je kvaliteta onoga što prodajem, moj proizvod.
Send this user an email Find all posts by this user
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Kako znati da li je niche dovoljno velik? Strooki 1 1,524 01-12-2015 05:31 PM
Last Post: djetlic

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)