Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kopiranje online textova i zaštita od istih
» ~ šta se može preduzeti kada nađete kopiran text sa vašeg sajta ~
23-11-2010, 01:27 AM
Kopiranje online textova i zaštita od istih
Upravo sam naleteo na jedan tex na nekom osrednje posećenom blogu, koji je iskopiran sa mog sajta a naravno nije dat izvor na kraju texta niti bilo gde u samom textu.

Za sada sam mu napisao komentar i pokazao temu sa mog sajta, kada je objavljena i da je razlika tačno 5 dana, samo dokazuje čisto copy/paste fazon.

Naravno ja mu mogu naći e-mail adresu pa ga i tako kontaktirati ali on može npr da to kulira.

Šta se sve može preduzeti povodom toga da se spreči ili sankcioniše kopiranje textova sa vlastitog sajta?
Mislim ne mogu ja sad uzeti iskopirati 10 textova sa nekog finog web magazina i da oni meni ne mogu ništa. Koje je rešenje za to, pošto sigurno postoji?
Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
23-11-2010, 01:44 AM
RE: Kopiranje online textova i zaštita od istih
Mozes da prijavis "lopova" na http://www.kradimamu.com/ mada neverujem da moze nesto da se uradi povodom toga.

"Porazi su samo kratka odmaralista za buduce pobede" - M. Pupin
Send this user an email Find all posts by this user
Thanks given by (1): DavidVictor
23-11-2010, 02:00 AM (This post was last modified: 23-11-2010 02:13 AM by DavidVictor.)
Fino je to, sad sam pogledao, ali to je samo glasnik naroda Smile
Svakako zahvaljujem na linku.

Odavno znam za ovo, pa sam sada i to postavio na sajt:
http://www.copyscape.com/

Ali naravno opet neko može uzeti text i ništa Smile
E ne može ništa. Uspeo sam da nađem mail od lopova, iako nije bio nigde na sajtu, pročešljao sam backlinkove i našao mu mail na jednom forumu u profilu, nema zezanja. Odmah sankcionisanje. Napisao sam mu na blogu u tom textu objašnjenj da svi mogu da vide koji budu čitali taj text a ako ga obriše ili slično, kontaktiraću ga na mail.
Ako i dalje bude bio bezobrazan, preduzeću neke druge mere Winking

Dobro ću ja da ispitam razne cake oko toga, postoji neko rešenje sigurno, naravno verovatno ne putem naših servisa ali putem nekih stranih sigurno da.

Ako neko ima neke konkretnije informacije i savete, molio bih za odgovor Winking

edit: našao sam i http://www.plagiarismchecker.com/url/
Tako da će nekom možda biti od koristi. Izgleda da ću naći put do sankcionisanja ovakvih stvari. Taj blog nije previše ozbiljan ali me iznerviralo, videću par dana ako mi nešto bude odgovorio ili izmenio/uklonio text. Ako ne poslaću mu mail. A ako i to ništa ne promeni, preduzeću ozbiljne mere čiste da u korenu sasečem to i usput objavi na KradiMamu čisto da što više ljudi bude upoznato sa tim lopovom Winking
23-11-2010, 10:15 AM
Našao sam još jednu jako dobru stvar: http://www.tynt.com
Nisam još isprobao kako funkcioniše ali trebalo bi biti jako dobro Winking

Inače ovaj lik što mi je kopirao text, evo već je sada brže bolje stavio ispod texta da je preuzeto sa: i pun link do mog texta Biggrin

Ne tolerišem ja to, taman sam mu našao i fejs, i e-mail i sve živo.
A smislio sam već bio celu taktiku kako da ga totalno nateram da bar postavi moj link u textu odakle je preuzet.
Videću kad budem imao vremena napisaću jedan mini tutorijal, nadam se da će mnogima biti od koristi, pošto je u današnje vreme sve više kopiranje bez dozvole Winking
23-11-2010, 03:52 PM
Prije nekih 5-6 mjeseci (prije nego mi je virus pojeo sistem) naletio sam slučajno na neki blog kojeg baš ni na koji način nije bilo moguće kopirati. Imali su neki custom RSS feed iz kojeg nisi nikako mogao izvuć sadržaj i postat na svoj blog/stranicu, i naravno, svaki put kada bi išao selektirat neki dio sajta ili cijeli sajt na Select All, izletio bi mi noutifikejšn u smislu:" Please refrain from copying our content, thank you!" ili tako nešto. Vjerojatno bi tehnološki potkovaniji našli načina, ali prosječni gray-hat marketer nikako ne bi mogao pokupit sadržaj i objavit na drugom sajtu.

Stavio sam bio u bookmarks, ali naravno kako mi je je*eni virus pošnjopao sve na laptopu, sada ne znam adresu od toga bloga Sorry. Ali stvarno su imali genijalno rješenje.

Bila je neka "home nešto" niša, Alexa je bila mislim nekih 90 000 u to vrijeme, ali moš me ubit ne znam URL. Uglavnom, nemam vremena, ali ako vi ekipa imate, probajte guglat i pronać neke skripte na Guglu koje onemogućuju selektiranje i kopiranje sadržaja sa vešeg sajta.

P.S. Opet, nije ni to baš dobro jer prosječni posjetitelj koji bi možda htio kopirat neku rečenicu ili dio teksta i poslat prijatelju/poznaniku to nije u stanju napravit, ali sve u svemu je stvarno izvrsno bilo riješeno.

CERTIFIED HOSTING - Stabilan i siguran hosting
Airsoft Field
24-11-2010, 02:22 AM (This post was last modified: 24-11-2010 02:23 AM by DavidVictor.)
Imaš thanks rovad!

Pokušaću da izguglam to i da pronađem o čemu se radi, mislim da je to jako korisna stvar. Sigurno je malo komplikovanije za podesiti ali vredi.

Inače, kad smo već kod ove teme kopiranja i tog slučaja koji mi se desio prošle noći, jutros kao što sam napisao je taj lik dodao izvor odakle je preuzeo text i sve je bilo cool.

Ja sam upravo otišao sada da proverim jel to idalje stoji i jel sve u redu, imao sam šta i da vidim - izvorni link uklonjen.

Okej, skupio sam poslednji gram tolerancije i napisao komentar na textu: "Šta sam ja tebi rekao sinoć? Imaš 24 časa da vratiš link odakle si preuzeo text ili ćemo da primenimo drugu taktiku!"

Baš ću da vidim šta će sad da uradi, i ako vrati link koliko će da ga drži.
Ako opet bude bio bezobrazan, saznaće 100.000 ljudi na FB stranicama kakav je lopov. Ako je taj jedan text vredan celokupne njegove reputacije neka mu. Plus ću objaviti i na KradiMamu i svuda.
A imam i njegov Fb profil, njegovu sliku, e-mail adresu i sve. Tako da će nova Fb stranica biti jako šokantna Biggrin

Ne volim kada mi neko kopira text. I jako sam oštar po tom pitanju, nema praštanja.

Obavestiću vas šta se dalje dešava jer mislim da je jako bitno, ovo su svakodnevne situacije koje se mogu dešavati (i dešavaju se) svakom od nas Winking
24-11-2010, 02:31 AM
Hmmm, mnogo si zapeo oko toga.
Jesi li mozda objavio svoju biografiju pa je lik skinuo i stavio svoje ime? Smile
Salim se malo.

U principu mislim da to ne treba da te brine, verujem da Google vidi koji je tekst prvi objavljen. Dalje ako ti je bas stalo da ga maknes, prijavi ga hostu, za tim na CopyScape takodje imas uputstvo sta treba preduzeti u tvom slucaju
http://www.copyscape.com/respond.php

A jeino sto tip sada moze da uradi je da rewrita tvoj clanak i to je to, tada je to njegov clanak.

MyThemeShop.com aff link
Thanks given by (2): Imenik
24-11-2010, 03:46 PM (This post was last modified: 24-11-2010 04:34 PM by Imenik.)
Bojim se da se kopiranje ne moze nikako sprijeciti jer da moze pola internet marketara bi bilo u hapsu.A tek npr muzicari sta bi oni trebali da rade kada vide da njihov album je na netu prije nego sto su ga i objavili.Dajem primjer "The social network" film haman nije bio ni u kinima bio je vec online. Znaci DavidVictor razumjem tvoju frustraciju jer sam prozivio sve to ali sam oguglao ,jer kao sto rece rigor googe zna ko je prvi objavio tekst.Nastavi kvalitetno pisati i citaoci ce znati cjeniti tvoj rad.Just go on i boli te patika Waving

GL

Dragonvale Hack

Tiny Monsters Cheats
24-11-2010, 05:26 PM
(24-11-2010 02:31 AM)rigor04 Wrote:  Hmmm, mnogo si zapeo oko toga.
Jesi li mozda objavio svoju biografiju pa je lik skinuo i stavio svoje ime? Smile
Salim se malo.

U principu mislim da to ne treba da te brine, verujem da Google vidi koji je tekst prvi objavljen. Dalje ako ti je bas stalo da ga maknes, prijavi ga hostu, za tim na CopyScape takodje imas uputstvo sta treba preduzeti u tvom slucaju
http://www.copyscape.com/respond.php

A jeino sto tip sada moze da uradi je da rewrita tvoj clanak i to je to, tada je to njegov clanak.

Ma sve je to cool, znam ja za copyscape i to, napravio sam i tutorijal za to, jer sam bio prinuđen dase dobro informišem u vezi toga Smile

Nego me je svakako iziritiralo takvo ponašanje. Ako već uzme i ukrade moj text, ili će da ga makne ili će ispod biti moj link pa makar crko Biggrin

A inače za google se ne brinem, pošto je za domaće fraze konkurencija jako slaba i čim izbacim novi text eto me na prvoj strani, vrlo često i na 1.mestu Winking

Gledaću da me takve stvari ne pogađaju puno u budućnosti već da ih automatski sankcionišem na najbolji način kakav mogu, a da ostanem fokusiran na pozitivne stvari koje radim u vezi sajta.
Samo svakako to nije tako bezazlena i nebitna stvar kao što se možda nekima čini. Jer takvom logikom bi ti neko mogao uzeti svaki text iskopirati, zameniti jednu ili dve rečenice, i furati kao svoj itd.
Nikada nisam probao ali šta misliš npr da uzmeš sa sajta B92, Blica ili sličnog medija i iskopiraš nekoliko textova od reči do reči bez izvora odakle si uzeo, kako bi se proveo? Smile
Kada bi neko iz njihovog online tima skapirao šta radiš sigurno ti ne bi rekli: samo napred, kopiraj sve ako hoćeš. Nego bi te upozorili ili odmah preduzeli neke mere da taj sadržaj bude uklonjen itd da ne dužim sada, shvatate poentu.

(24-11-2010 03:46 PM)Imenik Wrote:  Bojim se da se kopiranje ne moze nikako sprijeciti jer da moze pola internet marketara bi bilo u hapsu.A tek npr muzicari sta bi oni trebali da rade kada vide da njihov album je na netu prije nego sto su ga i objavili.Dajem primjer "The social network" film haman nije bio ni u kinima bio je vec online. Znaci DavidVictor razumjem tvoju frustraciju jer sam prozivio sve to ali sam oguglao ,jer kao sto rece rigor googe zna ko je prvi objavio tekst.Nastavi kvalitetno pisati i citaoci ce znati cjeniti tvoj rad.Just go on i boli te patika Waving

GL

Slažem se da ne može 100% sigurno, ali veći deo se može sprečiti. Na lep način ili na onaj grublji način. Direktno ili indirektno. Svakako se tome može stati na put. Opet kažem sve zavisi na koji način i koliko efikasno, ali svakako da može Winking
Ima tamo u tutorijalu opisao sam načine na koje bih se ja borio protiv toga.
Nekada naravno nije vredno truda i gubljenja vremena na to, ali nekada će to ići u veliki bezobrazluk i krajnost pa je prosto nemoguće ne reagovati kada ti neko jedan po jedan text kopira Winking

Svakako hvala na savetima Winking

Waving
25-11-2010, 04:55 PM
Vezano uz temu, ovo sam našao u svojim bookmarksima, nadam se da će biti od pomoći:

Code:
// this needs mootools framework and disable rightclick or better the contextmenu
document.addEvent('contextmenu',function(e){
                e=new Event(e);
                //alert('success');
                e.stop();
            });

function selectnone() {
    document.body.ondrag = function () { return false; };
    document.body.onselectstart = function () { return false; };
        if(window.ie || window.opera){document.body.setProperty("unselectable","on");}
    if(window.gecko){document.body.setStyle("MozUserSelect","none");}
    if(window.webkit){document.body.setStyle("KhtmlUserSelect","none");}

}

// call selectnone() onload/domready

Inače to sam pronašao ovdje: http://snipplr.com/view/5483/website-copy-protection/

J*man, ponosan član Internet zarada foruma od Sep 2010.
27-12-2010, 01:47 AM
Evo sajt sa skriptom koja sprecava posetioce sajta da selektuju text na sajtu
http://www.dynamicdrive.com/dynamicindex9/noselect.htm

"Porazi su samo kratka odmaralista za buduce pobede" - M. Pupin
27-12-2010, 09:21 AM (This post was last modified: 27-12-2010 09:21 AM by Neosynthesist.)
Pitanje - koje visoko-profitabilne, kvalitetne i posjećene sajtove znate da koriste ove gore skripte? Ja sam dosad te skripte za zabranu selektiranja i klikanja vidio kod portfolio sajtova nekih amaterskih paranoidnih grafičkih dizajnera i osobnih blogova tipa "zAštO Mrzim IČi u ŠkoLu!!lolo!L!!". Biggrin

Naslov me podsjetio malo na jedan trik koji sam probao kad su mi maznuli neke slike sa servera...

Dodajte tematske slike u tekst koje su dosta vezane uz njega tako da tekst više ne bi bio isti/razumljiv bez njih. Uz to dodajte filter da kad god se ti resursi povlače iz eksternih izvora server pošalje nešto drugo, tipa gay nedozvoljeni sadrzaj slika umjesto tih slika iz originalnog teksta. Istrenirat ćeš ih ko labrador retrivere. Neće više tako lako posuđivat stvari od tebe. Biggrin

I worship stupidity, and you are my new god. —Q
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (2): sholastik, rigor04
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Create online shop mico 0 1,834 16-03-2016 05:33 PM
Last Post: mico
  Online prodavnica IMEmperor 19 5,280 23-09-2015 11:11 AM
Last Post: cwvps
  Loši primeri online marketinga kod preduzetnika promoterka1 26 7,959 25-12-2013 07:06 PM
Last Post: feniks
  Autorska prava, kopiranje i Adsense Tonini 7 3,230 18-08-2011 01:19 AM
Last Post: LeonMak
  online traffic hiperx 3 2,822 06-02-2010 01:13 AM
Last Post: Davor Bomestar
  Using Webinars to EXPLODE Your Offline or Online Business! InFlames20 0 1,874 18-08-2009 08:28 PM
Last Post: InFlames20
  Online Success Help Webinar InFlames20 0 2,078 26-06-2009 05:15 PM
Last Post: InFlames20

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)