Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Article 13 - Kraj YouTube-a za Evropu!
05-12-2018, 01:49 PM
Article 13 - Kraj YouTube-a za Evropu!
Pozdrav svima, nisam bio aktivan na forumu preko 5 godina (uzivao sam u YouTube uspehu Tonuge2) i verovatno ne bih bio i dalje da situacija nije alarmantna.

U prethodnih par godina mnogo puta su oni koji rade na YT-u ili im je to primaran posao, mogli da vide i cuju raznorazna nagadjanja o tome kako "ce ovo" ili "ono" unistiti YT. Istina, on se mnogo promenio, vise nije ono sto je bio pre, neki su se "prilagodili" dok se drugi i dalje trude da pronadju neko zrno na "spaljenoj zemlji"...medjutim ono sto se trenutno desava "negde tamo" je dovodjenje na predlog glasanja u EU takozvanog Article 13 zakona koji ce direktno uticati na to da YouTube istog momenta zakljuca Evropu i sve one koji se nalaze u evropi, sto u prevodu znaci, ako ste iz Evrope necete moci da pristupite YT-u uopste niti cete kao YouTuber moci da ga vise koristite.

Sta zapravo znaci Article 13, pokusacu svima onima kojima nije jasno "zargonski" da objasnim?

YouTube koristi americke zakone posto se nalazi na teritoriji US-a. U americkom zakonu postoji jedna klauzula koja se zove Fair-To-Use, klauzula koja dozvoljava SVIMA koji prave sadrzaj da ga nesmetano "pozajmljuju" tudji sadrzaj u edukativne svrhe. U primeru to znaci sledece:

Izasao je novi trejler za Aquaman-a, ti si (kao neko ko radi video preview i review za filmove) uzeo taj trejler i odradio si commentary preko njega ili si jednostavno stao ispred trejlera u green screenu i laprdao si o tome kako je trejler trash itd.
Takav video spada pod FAIR TO USE, jer je tvoje AUTORSKO DELO "preslo" preko postojeceg autorskog dela i to je takozvani transformativni copyright law koji je dozvoljen ALI NA TERITORIJI SAMO SJADINJENIH AMERICKIH DRZAVA!

E sad....

Posto se YT ne gleda samo u US-u, Evropa, odnosno EU, odnosno muzicka industrija (svinje gladne para) su dosli na ideju da AKTIVIRAJU Evropski zakon (koji nije Fair to Use) da se od 2019. godinje primenjuje na YT-u "KOJI JE DIREKTNO IZJAVIO DA AKO EU DONESE TAJ ZAKON DA CE BLOKIRATI ISTOG MOMENTA EVROPU"!!!!

Evropa nema Fair to Use zakon, u Evropu se on zove PERMISSION TO USE....

Sta to znaci, pa to znaci da ako ste uradili istu stvar sa Aquaman trailerom, pre nego sto ga pustite u Public, morate PISMENO odobrenje da trazite od Warner Brosa (znas kad' ce da vam odgovore na mail, kamo'li odobre!).
To prakticno znaci da ukoliko snimate shooting video napolju, morate od SVAKOGA KO SE NALAZI U VIDEU da trazite pismeno odobrenje, za SVAKI BILBORD koji ste slucajno uhvatili kod ste snimali video morate da imate PISMENO odobrenje da moze biti u vasem videu.
Dakle sada, cak iako diretkno REKLAMIRATE onoga ko se nalazi u videu, moracete da sada trazite i pismeno odobrenje za svaku stvar koja ne nosi vase obelezje ili obelezje vaseg kanala (za koje opet morate da imate napismeno da je vase).

Ovo sve i ne bi bilo toliko strasno, onaj ko se profesionalno bavi YT-om ne bi imao problema da pojuri sve te papire ali Article 13 kaze jos nesto...

"Onaj ko bude imao NELEGALAN sadrzaj na SVOM kanalu, a nalazi se na teritoriji EU-a, nece on snositi posledice vec YOUTUBE! (u prevodu, pre ste dobijali Content ID i Copyright Stirke-ove od kompanija a YT vas samo sankcionise...sada te iste kompanije salju Content ID-eve i Strike-ove direktno YT-u i mogu da tuze YouTube a ne pojedinca koji je to uplodovao na YouTube-u).

Sve u svemu, najebali smo mi koji smo iz Evrope. Nemojte da se zamlacujete pricama o tome da MI nismo u EU pa nas to nece zakaciti....YT ce iskljuciti celu evropu.

Samo sam hteo da vam svima skrenem paznju na ovaj (potencijalan) problem, dal' ce do toga doci ili nece ne znam ali bi svakako svi trebali da znaju sta nas (mozda) ceka.

Informisite se malo o ovoj temi jer o njoj pricaju svi i svima je stalo da do ovoga nikada ne dodje, kako nama iz EU tako i onima preko bare jer ce i oni osetiiti debelo problem a prakticno to moze da znaci i kraj YouTube-a kakvog smo do sada znali.

Pozdrav i Srecno
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
07-12-2018, 10:17 AM
RE: Article 13 - Kraj YouTube-a za Evropu!
(05-12-2018 01:49 PM)MilanRE Wrote:  Evropa nema Fair to Use zakon, u Evropu se on zove PERMISSION TO USE....
...
To prakticno znaci da ukoliko snimate shooting video napolju, morate od SVAKOGA KO SE NALAZI U VIDEU da trazite pismeno odobrenje, za SVAKI BILBORD koji ste slucajno uhvatili kod ste snimali video morate da imate PISMENO odobrenje da moze biti u vasem videu.
Ovo postoji vec odavno u Americi,ako se ne varam.

Secam se pre par godina da sam razmisljao da ucestvujem na nekom americkom foto konkursu.Jedan od njihovih uslova za prijem materijala za konkurs je bio da - u slucaju da se ne nalazim samo ja na snimku - moram imati pismene izjave svih onih sa snimka,da se slazu da budu (eventualno) objavljeni.
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Youtube od A do Š (Youtube vodič) rakicko 41 25,309 03-12-2015 10:16 PM
Last Post: dalinea69

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)