Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasto je forum ovako slabo posjecen?
16-11-2015, 12:09 AM
Zasto je forum ovako slabo posjecen?
Udjem na forum par puta na dan da vidim ima li sta novo i skoro uvijek nista. Bas se pitam zbog cega je forum slabo aktivan, zar nema dovoljno ljudi sa Balkana koji se bave nekim vidiom internet zarade ili je nesto drugo u pitanju?
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
16-11-2015, 02:17 AM
RE: Zasto je forum ovako slabo posjecen?
Moguće da smo postali i malo sebični, svi sad dolazimo sa nekim pitanjem ... slabo se deli nešto korisno Sorry

Turističke agencije - iskustva putnika
16-11-2015, 02:59 AM
Bas slabo, al nije samo IZ kod svih se desava isto, jednostavno i oni najbolji forumu sa ogromnim brojem clanova su dosta oslabili. I drustvene mreze imaju isto ogroman uticaj, ja konkretno polako prelazim na strano trziste na nesto tipa kao sto je quora i tu gledam da se polako prilagodjavam.

Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
16-11-2015, 03:16 AM
Sta znam, ja evo oglas okacio na forumu pre tipa, dan, dva, jos ni moderatori nisu odobrili, kapiram da ni oni vise ne ulaze.

Nzm, ja pre par meseci sam sigurno ovde provodio neko vreme, sad 5 minuta nedeljno max. Sa onim naagradnim ttemama je bilo ful, svasta se dalo nauciti, ali kapiram da se ni adminu ne isplati. Bedak Busted

16-11-2015, 03:04 PM
Nekako slabe slicni forumi kod nas, a cini da je sve vise ljudi koji se bave IT, ali se veroavtno vise okrecu stranim forumima.
I ovaj forum je do pre par godina bio bas aktivan, ali je dosta pao, sto je steta: devprotalk.com

Apartmani i smestaj u Srbiji
Oglasi Srbije, CG, HR i BIH
Find all posts by this user
16-11-2015, 07:45 PM (This post was last modified: 16-11-2015 07:45 PM by sunbeach.)
Ne ceni se vise pomoc,razni lazovi dolaze prave duple naloge i pisu gluposti,daju ocene a nista nisu doprineli...
17-11-2015, 09:55 PM
Zapravo posjecenost je jednaka kao i prije, samo je "aktivnost" smanjena. Razlog smanjene aktivnosti je vise.

Ja smatram da je glavni razlog sto cijela jedna "generacija" forumasa koji su zarili i palili forumom u periodu 2008 do 2012 su sada jednostavno se zasitili temama koje su ovdje na forumu. Djelomicno je kriv forum a djelomicno je to normalna kod osoba. Mene sada ne zanimaju teme koje su me zanimale 2007-8e. Samim time teze mi se poistovjetit sa forumom i temama ovdje. Vjerujem da je tako kod drugih "iskusnih" clanova. Kada 750 puta vidite jednu te istu stvar, ne mozete zadrzat isti entuzijazam i samim time manje dolazite na forum, manje doprinosite itd.

Druga stvar isto bi rekao, da ta generacija je s vremenom postala iskusna, kvalitetna u svom poslu i sada su jednostavno posveceni svojim poslovima.

Ne znam dali je to bas tako za sve, ali ja znam da to apsolutno vrijedi kod mene. Ja razvijam svoj biznis, unutar tog svog biznisa sam zauzet konstantno. Znaci, bilo tko da vodi firmu sa 5-10+ ljudi ce jako dobro shvatit kako je tesko managirat projekte, klijente, radnike, birokraciju itd. U tome nista vremena ne ostane za ovaj forum.

Vjerujem da svatko od starijih clanova je proporcionalno svojem znanju i iskustvu tako postao i zauzetiji. Jednostavno, produktivnije im je posvetit vrijeme na nesto sto donosi korist za njhovu karijeru biznis itd. kad vec imaju znanje da i unovce to svoje vrijeme. Mislim da je to normalno i pokazuje da je ovaj forum imao ulogu kod mnogo ljudi.

Sto je takva situacija izrazenija, to je bitnije da "vodstvo" foruma pokrece nekakve aktivnosti da se i clanovi aktiviraju. To je bio slucaj s onim natjecanjima. Samo sto, "vodstvo" aka "ja" sam kao sto sam vec spomenuo nevjerojatno zauzet, i onda doista nemam vremena za tako nesto pokrenut.

Isto tako, trebalo bi nekako napravit "smjenu" generacija tj. zainteresirat neke nove da budu aktivni, vratit dio starih clanova, njih nekako motivirat da doprinose, mozda pretvorit ovaj forum u nesto drugo, ali to opet to sve zahtjeva vremena i truda.

Uglavnom, forumom se treba bavit, a nazalost situacija je takva da sada a i sigurno jos neko vrijeme ja osobno necu biti u mogucnosti se bavit forumom koliko bi trebalo. Ne znam ni sam koje je rjesenje za forum. Oko nove godine cu imat nekakav mini godisnji, mozda tad budem smislio nekakvo rjesenje. Vjerojatno ce na kraju biti da ce se stvari kuhat jos neko vrijeme pa kad skroz puknem napravim nekakav radikalno zaokret s forumom ili tako nesto. Smile
Thanks given by (5): BogdanV, ekibum, novii, SahMat, Ado3346
17-11-2015, 11:18 PM (This post was last modified: 17-11-2015 11:35 PM by Kapetan Bačvica.)
Istina je ovo što Davor kaže, naravno, kao i obično, Smile
ali bojim se da ni Forum ne radi kako bi trebalo, barem meni. Sorry

Molim njega ili 'kod drugog admina, pogledajte ovo;
ne dobivam e-mail obavijesti o novim temama i postovima, a na koje sam pretplaćen.
To je cijeli Forum (sa par izuzetaka), a sada ima postova manje, a obavijesti nikako, uključujući i ovaj thread. Sorry
Ako se to događa i drugima; eto uzrok svih problema. Fever

Jeli i vama sličan problem kolege Forumaši?

Još jedna loša vijest - R.I.P. Prince.
Free Classified Ads - Free Classifieds.
Kvadar Oglasi, Besplatni Mali Oglasi.
Find all posts by this user
Thanks given by (1): Tommmy
18-11-2015, 12:24 AM
U pravu je Davor. Čovek kad se okrene nekom svom poslu nema baš mnogo vremena za forume i druge vrste zabave na netu. Ove godine malo sam smanjio sa poslom, pa sam još i aktivniji nego što sam bio prošle godine. Ali zato prošla godina mi je bila najuspešnija poslovna godina do sada. I drugi razlog je više znanje. Teme se vrte u krug, nemam šta novo da naučim, pa mi nisu ni zanimljive neke dublje diskusije. A kad imam neki problem odgovore uglavnom pronalazim u Google, tako da forume više i ne koristim za te stvari.

18-11-2015, 01:06 AM
(17-11-2015 09:55 PM)Davor Bomestar Wrote:  Zapravo posjecenost je jednaka kao i prije, samo je "aktivnost" smanjena. Razlog smanjene aktivnosti je vise.

Ja smatram da je glavni razlog sto cijela jedna "generacija" forumasa koji su zarili i palili forumom u periodu 2008 do 2012 su sada jednostavno se zasitili temama koje su ovdje na forumu. Djelomicno je kriv forum a djelomicno je to normalna kod osoba. Mene sada ne zanimaju teme koje su me zanimale 2007-8e. Samim time teze mi se poistovjetit sa forumom i temama ovdje. Vjerujem da je tako kod drugih "iskusnih" clanova. Kada 750 puta vidite jednu te istu stvar, ne mozete zadrzat isti entuzijazam i samim time manje dolazite na forum, manje doprinosite itd.

Druga stvar isto bi rekao, da ta generacija je s vremenom postala iskusna, kvalitetna u svom poslu i sada su jednostavno posveceni svojim poslovima.

Ne znam dali je to bas tako za sve, ali ja znam da to apsolutno vrijedi kod mene. Ja razvijam svoj biznis, unutar tog svog biznisa sam zauzet konstantno. Znaci, bilo tko da vodi firmu sa 5-10+ ljudi ce jako dobro shvatit kako je tesko managirat projekte, klijente, radnike, birokraciju itd. U tome nista vremena ne ostane za ovaj forum.

Vjerujem da svatko od starijih clanova je proporcionalno svojem znanju i iskustvu tako postao i zauzetiji. Jednostavno, produktivnije im je posvetit vrijeme na nesto sto donosi korist za njhovu karijeru biznis itd. kad vec imaju znanje da i unovce to svoje vrijeme. Mislim da je to normalno i pokazuje da je ovaj forum imao ulogu kod mnogo ljudi.

Sto je takva situacija izrazenija, to je bitnije da "vodstvo" foruma pokrece nekakve aktivnosti da se i clanovi aktiviraju. To je bio slucaj s onim natjecanjima. Samo sto, "vodstvo" aka "ja" sam kao sto sam vec spomenuo nevjerojatno zauzet, i onda doista nemam vremena za tako nesto pokrenut.

Isto tako, trebalo bi nekako napravit "smjenu" generacija tj. zainteresirat neke nove da budu aktivni, vratit dio starih clanova, njih nekako motivirat da doprinose, mozda pretvorit ovaj forum u nesto drugo, ali to opet to sve zahtjeva vremena i truda.

Uglavnom, forumom se treba bavit, a nazalost situacija je takva da sada a i sigurno jos neko vrijeme ja osobno necu biti u mogucnosti se bavit forumom koliko bi trebalo. Ne znam ni sam koje je rjesenje za forum. Oko nove godine cu imat nekakav mini godisnji, mozda tad budem smislio nekakvo rjesenje. Vjerojatno ce na kraju biti da ce se stvari kuhat jos neko vrijeme pa kad skroz puknem napravim nekakav radikalno zaokret s forumom ili tako nesto. Smile

Normalno je da stari clanovi odlaze, neko mozda prerastao ovaj forum, nekog ovo vise ne znaim i sl. ali zasto ne dolaze novi clanovi. Nema smjene generacije? Mene zanima zbog cega?

Ti si vlasnik foruma i steta je da lagano odumire a mogla je biti jaka zajednica ovdje na forumu.
18-11-2015, 01:31 AM
Pa članovi dolaze ali ne doprinose forumu. Sve što obično novi članovi rade, je to da postavljalju pitanja, čak i stvari za koje na forumu mogu odgovori da se nađu. Jbg, ali tako je. I onda stalno slična diskusija...

18-11-2015, 08:04 AM
Kada su teme sažvakane, a novih nema, nema potrebe da ćaskamo. Uglavnom smo ovde da bismo dobili nove informacije u razvoju posla... Čim se pojavi vredna tema ljudi se aktiviraju. Ovako samo navrate, prošetaju, vide šta ima i odu.

Free Classfieds Biz | Nije teško biti pismen | Citati o uspehu
Visit this user's website Find all posts by this user
18-11-2015, 11:40 AM
(17-11-2015 11:18 PM)Kapetan Bačvica Wrote:  Istina je ovo što Davor kaže, naravno, kao i obično, Smile
ali bojim se da ni Forum ne radi kako bi trebalo, barem meni. Sorry

Molim njega ili 'kod drugog admina, pogledajte ovo;
ne dobivam e-mail obavijesti o novim temama i postovima, a na koje sam pretplaćen.
To je cijeli Forum (sa par izuzetaka), a sada ima postova manje, a obavijesti nikako, uključujući i ovaj thread. Sorry
Ako se to događa i drugima; eto uzrok svih problema. Fever

Jeli i vama sličan problem kolege Forumaši?

Forum je bugovit i ima rupa ko svicarski sir. Da bi se to rjesilo treba upgrejdat forum skriptu. Opet, treba vremena da se bavi time. Jedan clan foruma je bio radio testnu verziju, ali bilo je nekih problema. Ako bi nadogradili postojala je bila mogucnost da se izgube neki podatci (reputacija, thanksovi i sl.). I to ako jos nes drugo nebi zastekalo, a podesavanje jos ostalih stvari bi trajalo i trajalo. To je vrijeme koje ja nemam za odvojit (ne postoji IT managment tim dedicated koji se moze bavit forumom). Tako da mozemo probat nadogradit forum skriptu, ali postoje velike sanse da cemo izgubit reputaciju, thanksove, mozda jos neke stvari a i mozda jos neki dodatni problemi pa forum bude nedostupan neko vrijeme. Ne znam, do sada se meni uvijek cinilo da je to puno veci problem i veci rizik nego da ostavimo ovako kako je.
Thanks given by (1): VWolf
19-11-2015, 12:53 PM (This post was last modified: 19-11-2015 01:06 PM by freemind.)
Forum ima dosta zabrana, dosta legalnih marketing oblasti nisu dozvoljene, sadrzaj za odrasle, MLM. Takodje i uploaderi su zabranjeni. To jeste nelegalan posao, ali svi veliki svetski forumi imaju te sekcije, a takodje znam i dosta ljudi koji danas rade legalne stvari a poceli su sa uploadom. To su sve stvari koje ogranicavaju rad foruma. Ali cinjenica je da se smanjio broj kvalitetnih ljudi koji iniciraju teme i vode debate. Taj srednji sloj marketara koji postuju se smanjio, i skoro nestao. Imamo pocetnike, srednji nivo i neke napredne korisnike, i taj srednji sloj je skroz nestao .Samim tim ne motivisu ni napredne korisnike da se ukljuce u teme. Mislim da je dosta marketara preslo u frilens vode, i rade egzaktne stvari , za klijente i manje je onih koji rizikuju kao totalni preduzetnici. A tome je mozda i doprineo google, sa svojim strogim algoritmom. Pre su ljudi mnogo lakse rangirali sajtove, ulagali i rizikovali. Danas se mora raditi na duge staze, a mnogi nemaju vremena ili novca ili znanja za to. Tako da su se mnogi prebacili na manji,sigurniji i redovniji kesh radeci za druge , i polako poceli da gube taj preduzetnicki duh, a samim tim i interesovanje za ovakav tip foruma.
Thanks given by (1): Tommmy
19-11-2015, 02:22 PM
(18-11-2015 11:40 AM)Davor Bomestar Wrote:  Forum je bugovit i ima rupa ko svicarski sir. Da bi se to rjesilo treba upgrejdat forum skriptu. Opet, treba vremena da se bavi time. Jedan clan foruma je bio radio testnu verziju, ali bilo je nekih problema. Ako bi nadogradili postojala je bila mogucnost da se izgube neki podatci (reputacija, thanksovi i sl.). I to ako jos nes drugo nebi zastekalo, a podesavanje jos ostalih stvari bi trajalo i trajalo. To je vrijeme koje ja nemam za odvojit (ne postoji IT managment tim dedicated koji se moze bavit forumom). Tako da mozemo probat nadogradit forum skriptu, ali postoje velike sanse da cemo izgubit reputaciju, thanksove, mozda jos neke stvari a i mozda jos neki dodatni problemi pa forum bude nedostupan neko vrijeme. Ne znam, do sada se meni uvijek cinilo da je to puno veci problem i veci rizik nego da ostavimo ovako kako je.

Jesi li razmišljao ikad o prodaji foruma? Kada bi ga prodavao (hipotetski) koja bi realna cijena bila, ovako okvirno? Koliko ovakav forum vrijedi?

I've failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed.
19-11-2015, 03:12 PM
(19-11-2015 02:22 PM)Gogo7 Wrote:  Jesi li razmišljao ikad o prodaji foruma? Kada bi ga prodavao (hipotetski) koja bi realna cijena bila, ovako okvirno? Koliko ovakav forum vrijedi?

Tesko da bi ga prodavao. Vrijednost nekog sajta je obicno onoliko koliko on prihoda generira. Ovaj forum ne generira prihode meni a posto je forum plus domaci znaci da je potencijal za zaradu vrlo mali. Tako da bi nekakvu znacajnu financijsku korist moglo imat samo indirektnim metodama poput mozda nudjenja neke prodaje ili tako nesto, ili npr. da ovo bude komplementarni kanal za nekoga.
Npr. za nekog tko nudi nekakve usluge ili proizvode vezane uz temu foruma pa da im forum bude kanal za promociju. Tako da vrijednost moze biti relativna.

Meni npr. forum nije koristan jer ja prodajem IM usluge vani tako da ovdje nije moj targeted audience.

Znaci mogao bi ga prodat samo da dobijem baš neku nemoralnu ponudu od koje padnem na dupe.

Osobno trazim nacin kako da povezem forum s mojim core biznisom pa da mi se isplati ulagat resurse firme u forum. Za sad jos nemam neke cvrste ideje, ali moguce da tokom 2016e budem krenuo radit na tome.
19-11-2015, 09:48 PM
Smil42c3e9b74e235 RE: Zasto je forum ovako slabo posjecen?
Ne bi se složio da je vrijednost nekog sajta onoliko koliko on prihoda generira, a pogotovo foruma. Mislim da sama baza od preko 23 tisuće korisnika u niši IM-a čak i na ovim prostorima vrijedi jako mnogo, a da ne govorim o tekstovima na forumu i neregistriranim posjetiteljima.

Jesi li razmišljao o "koncesiji"? Da raspišeš natječaj recimo za forum, tko bude imao najbolju ponudu (novčanu, najbolje na rate) + višegodišnji plan razvoja, dobije pravo upravljanja i moderiranja forumom na određeni vremenski period. S tim da ti i dalje naravno ostaješ vlasnik i imaš pravo odlučivanja. To bi i za tebe i za forum bilo korisno. Razvijao bi se tvoj forum, ništa ne bi osobno radio, a ti bi još i bio plaćen za to. Lol

Možda da bi takvo nešto moglo upaliti i doslovce preporoditi IZF. Moje mišljenje je da je potencijal ovog foruma jako velik i da ga se trenutno ne iskorištava ni blizu koliko bi mogao. Pitanje je samo ima li igdje itko zainteresiran da se uhvati tog posla. Smil4094cdee2f657Smil4093e95ebc67a

I've failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed.
17-12-2015, 06:01 PM (This post was last modified: 17-12-2015 06:08 PM by freemind.)
Bas gledam, svi forumi su skoro izumrli, devpro, elitesecurity- pa to je jedan od prvih strucnih foruma, imao je milionsku posetu. A i drugi forumi kao sto je mycity ili benchmark, koji doduse imaju samo neke sekcije iz internet poslovanja, ali vidimo i tamo izuzetno slabu aktivnost . Korisnici se sigurno nisu preselili na drustvene mreze ili blogove jer je i tamo slaba aktivnost i nije to ta forma.
Na pomenutim forumima, pa tamo je prstalo od diskusija pre 5-7 godina. A bila je i dosta slabija internet veza , i manje internet korisnika...Bas cudno

Razmisljam o razlozima

- google- promena algoritma
- dosta ljudi se iselilo, mislim cak i da kriju podatke sa balkana, svako ko je nesto znao otisao je napolje, ne radi vise kao marketar
- dosta marketara je preslo u freelance vode, rade za druge

Ali pitanje je, gde je smena generacija, sta je sa novim ljudima, svi oni koji su tada bili aktivni, to su oni koji su krenuli 2001-2005 sa upoznavanjem marketinga , sta je sa novim generacijama ?
Thanks given by (1): IMEmperor
17-12-2015, 09:24 PM
"- google- promena algoritma"

Razlog broj 1, jednostavno je smanjo vidljivost foruma u rezultatima pretraživanja za oko 50%. To je direkno uticalo na posećenost i na aktivnosti.
18-12-2015, 01:35 AM (This post was last modified: 18-12-2015 01:44 AM by freemind.)
(17-12-2015 09:24 PM)novii Wrote:  "- google- promena algoritma"

Razlog broj 1, jednostavno je smanjo vidljivost foruma u rezultatima pretraživanja za oko 50%. To je direkno uticalo na posećenost i na aktivnosti.

Nisam mislio da je google uticao na posetu foruma, vec da je uticao na smanjenje broja marketara, ne znam da li si radio tada, ali sa black hat metodama si mogao za par dana da rangiras sajt kako si hteo. Sa google drasticnom promenom algoritma, nestalo je na milione affiliate marketara sirom sveta.
Ja se secam, vece je, imam Xrumer, razmisljam za koju rec zelim da budem prvi. I uzmem recimo rec " upoznavanja", za moju nishu nije bila top, ali imao si solidnu posetu. Pustim Xrumer, i za par dana sa tri bloga, medju top 10. To su bili dani Smile
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)