Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Savjeti za freelance pisanje
20-06-2015, 09:30 PM
Savjeti za freelance pisanje
Lijepi pozdrav svima.

Najprije moram naglasiti da sam početnik, ali sam do sada zaradio ponešto preko interneta, no htio bih se ozbiljnije posvetiti tome, pogotovo pisanju. Imam iskustva u pisanju tekstova na našem jeziku i u novinarstvu. Smatram da pišem prilično dobro te nemam problema s pravopisom i gramatikom. Budući da je na tekstovima na našem jeziku teško postići dobru cijenu, barem meni, imam namjeru upustiti se u pisanje tekstova na freelance platformama. Prvi problem koji imam je jezik. Naime, engleski znam solidno, no nedovoljno dobro da bih mogao pisati složene tekstove. Moje prvo pitanje glasi koliko vremena intenzivnog učenja jezika je potrebno da se dođe do razine na kojoj se mogu pisati kvalitetni tekstovi? Također, zanima isplati li se učiti neki drugi jezik osim engleskog, recimo njemački isto znam solidno.

Budući da studiram društvenu znanost nemam baš iskustva s programiranjem, dizajniranjem i sličnim stvarima, jedino s pisanjem. Zanima me na kojoj je freelance platformi najbolje krenuti i je li istina da postoji brdo Indijaca i Pakistanaca koji piše tekstove za sitnu lovu? Je li teško doći do posla na freelance platformama?

Sljedećih par mjeseci ću imati dosta slobodnog vremena pa se planiram baciti na učenje jezika i početi s time. Stoga bi mi dobro došao poneki savjet od vas, sigurno, puno iskusnijih ljudi koji zarađuju na internetu. Volio bih da mi to bude neki džeparac i da postupno mogu napredovati. I da kad završim fakultet se mogu baviti time, ako ne bude posla u struci. Isplati li se dalje nastaviti s pisanjem na našim jeziku? Možda da probam s pisanjem e-knjiga kad usavršim jezik ili mogu profitabilno pisati e-knjige i na hrvatskom?

Hvala unaprijed na svim savjetima.
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
20-06-2015, 11:02 PM
RE: Savjeti za freelance pisanje
@mercx

Preporučujem ti da posetiš Jelenin blog: http://www.mozeiovako.com.
Obrađuje upravo tematiku koja tebe interesuje. A na Indijce i Pakistance ne obraćaj previše pažnje.

Rasadnik sadnice ruža

Web saveti

Travnjaci
Find all posts by this user
Thanks given by (1): JelenaM
21-06-2015, 02:26 PM
@Drenova

Hvala lijepa na savjetu. Malo sam prolistao blog i sviđa mi se, ima puno stvari koje me zanimaju.

Ima li još netko za udijeliti kakav savjet ili treba pisca članaka na našem jeziku, ili u dogledno vrijeme na engleskom jeziku?
21-06-2015, 02:52 PM (This post was last modified: 21-06-2015 03:03 PM by JelenaM.)
Što se tiče jezika, malo je komplikovano. Moraš da ga znaš dovoljno dobro da možeš da efektno preneseš poruku, međutim isto tako je važno i da uopšte umeš da preneseš poruku (nivo veštine pisanja, dakle). Što znači da ti treba baš dobro znanje jezika, makar u niši/nišama u kojima radiš. Zbog toga naročito preporučujem non-native govornicima da se specijalizuju za neku oblast, čitanjem literature vezane baš za tu oblast se mnogo lakše usvajaju i vokabular i konstrukcije koje se često koriste, a onda je i praksa (pisanje) lakše. Ja evo tri godine pišem skoro isključivo na engleskom i nema boga da bih mogla lako da sklopim tekst vezan za modu, jer pojma nemam koji vokabular se tu koristi (ni o čemu se tu uopšte može pisati, ali to je već druga tema).

Niko ne može da ti kaže koliko ti vremena treba do tog nivoa, kao ni da li uopšte možeš da ga dostigneš (sorry, ali bila sam i profesor jezika, neki ljudi mogu da ga dobro nauče i bez boravka u zemlji u kojoj se govori, ali nekima je to prosto neophodno).

Neki put (ne znam da li je ovo i kod tebe slučaj, ali proceni pa razmisli) je pametnije usmeriti se na biznis deo nego pokušavati da sve savladaš. Biznis deo je ovde sama veština pisanja - to je ono što pravi razliku između slabije i bolje plaćenih tekstova. Poznavanje jezika je tehnikalija. Ako proceniš da će ti trebati previše vremena da savladaš tehnikaliju, ja se na tvom mestu time i ne bih mnogo bavila, bacila bih se na usavršavanje pisanja i našla nekoga ko super zna jezik kao partnera, i onda svako radi ono što najbolje zna: ti pišeš, partner sređuje tekstove na jezičkom nivou, klijent dobija super kvalitet, svi srećni.

EDIT: Nekoliko puta sam bila u prilici da sarađujem sa domaćim piscima. Zgodno ili ne, ja tačno znam šta mi treba i kakve tekstove hoću, i nijednom mi nije bio problem to što ljudi ne umeju da se dobro izražavaju na engleskom, to mi je lako srediti. Ali je zato svaki put bio problem to što ne umeju dobro da pišu - tesktovi su uglavnom bili ili površni, ili nezanimljivi (ili i jedno i drugo), bez osnovnog znanja o formatiranju, često i bez ikakvog osećaja o tome da pišu za web (čak i ako su jezički bili potpuno korektni). Da sam našla jednog koji ima dobre ideje i ume da ih razradi, ma pevajući bih sređivala jezik u njegovim/njenim tekstovima, čak bih ih rado i sama prevela. Ali nisam Winking Something to think about.

Može i ovako!
wwwrite.rs - online kurs Pisanje bloga za klijente
Thanks given by (2): Drenova, Kapetan Bačvica
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Pisanje Clanaka bigli100 3 2,693 03-11-2016 08:40 PM
Last Post: Jeronimo034
  Početak i Savjeti Ensar Kerken 7 3,163 28-10-2015 12:23 AM
Last Post: filip2508
  Savjeti za webstranicu Thrix 3 1,996 12-02-2015 06:23 PM
Last Post: Gogo7
  Pitanja o Freelance zaradu pr0digy 23 7,079 02-09-2014 11:11 PM
Last Post: emica
  Otvaram Fitness sajt - savjeti Thrix 4 2,947 06-04-2014 06:21 PM
Last Post: lutherus
  Savjeti za početak juralfc 1 2,263 06-01-2013 01:32 AM
Last Post: VWolf
  savjeti za blog? montozza 13 5,598 18-02-2011 08:00 PM
Last Post: Spartanac

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)