Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
potreban savet za koncept web prisustva
28-02-2015, 12:20 PM
potreban savet za koncept web prisustva
Pozdrav svima. Nov sam ovde i prosto odušveljen koliko ozbiljno dobro potkovanih ljudi obitava na ovom forumu.

Da skratim hvalospeve - interesuje me vaše mišljenje o sledećem.
Imam relativno star i apsolutno zapušten blog, hostovan na WP. Poseta nikakva, budući da apsolutno nisam vodio računa o SEO i drugim stvarima i da je sadržaj na srpskom, ali opet izlazim prvi na google za neke termine i, ako smem sam sebe da pohvalim, relativno okej mi je sadržaj. Želim da ga oživim, budući da je poslednji post iz 2008 na primer, u svrhu potpomaganja ličnog brendinga. Dakle, nemam nameru da pokušavam da od njega zarađujem, osim ukoliko se ne desi neko čudo u smislu poseta nakon revival-a.

Sa druge strane, želim da imam i personal/portfolio stranicu. Ništa specijalno, lepo dizajnirana about/contact strana i portfolio, koji bih povremeno ažurirao. Ovo zato što se bavim freelancing-om i usput tražim novi posao. Deluje mi krajnje vreme da ima svoju internet adresu.

Branding conundrum je sledeći: 2 zasebna web entiteta ili umbrella brand, gde ili moj lični brand prekriva blog ili obratno?

Mislio sam da uzmem domen tipa mojeime.rs za sebe. Ukoliko preselim WP blog na blog.mojeime.rs gubim smisao toga da mi se blog zove drugačije od npr. "Milošev blog", što mi je skroz truba.
Sa druge strane, ukoliko uzmem domen (mogu da biram .rs ili .com) koji mi super odgovara za blog, ne znam koliko mi odgovara za ličnu promociju kod ljudi koji nisu u stručnoj materiji o kojoj pišem. Opet, ako ih razdvojim - nešto mi to deluje kao izbegavanje problematike, ne znam.

Da li da uzmem oba domena pa radim redirect ili šta već? I to mi je nekako nedefinisano, ovako na papiru. Takođe, .rs ili .com?

Hvala svakome ko se uhvati u koštac i da mi svoje mišljenje. Nameravam da delam već ovog vikenda. Srdačan pozdrav svima!
Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
28-02-2015, 02:25 PM
RE: potreban savet za koncept web prisustva
Moje mišljenje je da je bolje uzeti .com domen ili neki drugi TLD. Što se tiče ostalih stvari tu ne bih mogao pomoći sa nekim drugim savetima.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
28-02-2015, 03:38 PM
I ja imam problem sa tim, ne mogu nikako da se odlucim. S' tim sto smo u malo drugacijoj situaciji, koliko sam razumeo ti planiras da to sve bude na srpskom, a ja planiram da sve bude na eng, i mozda ako budem imao zivaca prevedem pojedine tekstove i na srpski, ali u svakom slucaju to mi nije prioritet. Imam trenutno vise domena koje mogu da posluze za blog ukljucujuci i imeprezime.com. Na pocetku sam planirao da sve to bude na toj domeni pre svega zbog self brandinga, ali s' obzirom da ce to sve biti za strano trziste, ipak ne zelim da bude na toj domeni, jel za strance to je neuobicajeno ime i prezime.

Tako da ja planiram da koristim drugu domenu brendabilnu za blog, a na imeprezime.com planiram da ubacim cisto landing page sa contact formom i da linkujem ka drugom sajtu. U svakom slucaju uvek na svom blogu koji je na zasebnoj domeni mozes da ubacis na vidljivo mesto svoju sliku, ime, prezime, itd... A takodje ako nekada imas potrebu za nekim malo vise personal clankom njega mozes da ubacis na imeprezime.com.

E sad tvoja i moja situacija se dosta razlikuju, zato sto ja na prvom mestu planiram to zarad profita, self branding mi je na poslednjem mestu. Ali opet mislim da na ovaj nacin ako se dobro izvede mogu "dve muve jednim udarcem". Da sam na tvom mestu odlucio bih se za bilo sta od gore pomenutih varijanti, i krenuo sto pre da ubacujem content, a kasnije, ako nisi zadovoljan odlukom uvek mozes da promenis i da resis problem redirectovima.

I sto se tice .rs ili .com ako su slobodna oba definitivno bih se odlucio za .com.

Pozdrav
Send this user an email Find all posts by this user
Thanks given by (1): MilosA
28-02-2015, 03:55 PM
.rs je takođe okej ako planiraš da radiš na području Srbije, ako ne onda bih pre .com (koji je okej u oba slučaja mada se RNIDS ne slaže sa mnom Biggrin ).

Nisam 100% sigurna da sam najbolje razumela problem, ali nastaviću kao da jesam Winking pa ti vidi šta možeš da iskoristiš.

Portfolio sajt, blog ili statični, apsolutno ne mora da bude na domenu tvojeime.rs/com, time što ćeš napraviti dobru About stranicu i staviti Author bio ispod postova na blogu završvaš posao i ako ti je domen, lupam, svetdizajna.com. Potencijalnim klijentima bih u mejlu (ili već) slala link ne na home page nego na stranicu portfolioa, koga zanima više pročačkaće po sajtu. Osnovu bih radila kao blog samo ako imam nameru da ga redovno popunjavam sadržajem (onda bi About, Portfolio i šta već planiraš išli kao stranice u glavni meni), u suprotnom statičan sajt sa dodatim blogom ali ne kao blog.domen.com nego domen.com/blog.

Može i ovako!
wwwrite.rs - online kurs Pisanje bloga za klijente
Send this user an email Find all posts by this user
Thanks given by (1): MilosA
02-03-2015, 10:23 AM
Hvala vam svima na odgovorima. Fora je u tome što ja već imam neki sadržaj, 50ak članaka na srpskom recimo, sa WP bloga. Neki od njih su ok, drugi i ne toliko, preradio bi ih. To je samo po sebi ogroman posao, koji sam već počeo. Kad sam bio zelenko i počinjao sa blogom (2008, čini mi se), dao sam mu relativno generičko ime i dosta široku nišu. Želim da promenim i jedno i drugo - sreća pa nije ne-znam-kako popularan da to ne mogu da rešim linkovima na novi sajt kada bude postavljen.

Mislim da ću se ipak odlučiti da uzmem blog domen, koji mi je mega seksi, te za početak postupiti po Jeleninom savetu i formirati sajt kao što je Možeiovako.

Ne znam samo da li da se tripujem da ću kao da prevodim članke na engleski i gledam multi language varijantu ili da odmah zaboravim na to, kao što sam i prošli put uradio, pa eventualno neke dobre stvari prevedem i turim u portfolio. Da, mislim da je to najrealnije.

još jednom, hvala svima! divna zajednica, odoh dalje da cunjam i čitam.
Visit this user's website Find all posts by this user
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  potreban saradnik-partner na projektu- web dizajn, seo marketing Numan 0 1,076 03-09-2018 11:25 PM
Last Post: Numan
  Hitno potreban savet !!! - Easy money or not ! harnemo7007 4 2,278 31-10-2014 10:39 AM
Last Post: Jokja
Smile Potreban savjet .. DarioPlavcic2 2 2,381 06-04-2012 10:58 AM
Last Post: Davor Bomestar
  60 adsense sajtova - savet predrag 16 5,439 12-10-2011 10:57 PM
Last Post: adsenseamater
  Potreban tumač iggysick 5 2,624 26-12-2010 03:37 AM
Last Post: Neosynthesist

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)