Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Marketing plan - pomoc
» Sto vise citam, sve mi je manje jasno...
27-12-2014, 03:11 AM
Marketing plan - pomoc
Pozdrav ljudi Smile

Nadam se da sam dobro izabrala podforum posto se tema odnosi na vise stvari. Ako nisam - izvinjavam se.

Ja sam ona sto je pre oko godinu dana kukala jer je imala problem da nadje prvi posao na Elance-u. Naime, cela prica se malo vise razradila, ja sam upoznala gomilu dobrih, produktivnih, konstruktivnih i strucnih ljudi i svoje znanje nenormalno mnogo unapredila i mislim da bih sada pricu mogla da prebacim na sledeci nivo... Imam ideju koja ima milion pod-ideja i mislim da bih se u svemu tome super ponasla. Ipak, sve to je prvo potrebno izgraditi. E, tu dolazimo do glavne zackoljice - ja sam operisana od bilo kakve vrste marketinga i o istom apsolutno pojma nemam. Nada. Zero. U bukvalnom smislu.
Posto sam svesna da ako zelim da pricu prebacim na sledeci nivo moracu da se "odoperisem" i krenem da ucim i to (posto trenutno ne mogu da izdvojim izvesnu kolicinu novca i platim nekom ko se zaista razume da to (u)radi za mene jer mi je dosta novca otislo i odlazi na opremu), bacila sam se na istrazivanje.

Ljudi, ja sto vise citam - to mi je sve manje jasno...

DakleM, da objasnim prvo sta zelim: sada vec radim sve i svasta vezano za fotografiju (pocela sam kao retoucher) i konstantno (svakodnevno) unapredjujem svoje znanje u toj oblasti. Zelim tu pricu da uoblicim u "projekat" (ajde da tako nazovem) u kom cu moci da reklamiram sebe kao fotografa i retoucher-a, prodajem svoje fotke, prodajem svoje printane fotke, snimam tutorijale (deo free, deo za kupovinu), reklamram svoje akcije i presete za PS i LR (opet deo free, deo za prodaju), pravim workshop-ove itd.

DakleM: potreban mi je sajt, fb stranica, youtube kanal, twitter, instagram i profili na sajtovima tipa Flickr, 500px itd. DakleM - za sve te socijalne mreze mi je potreban marketing.
Ajd', sajt imam kome da prepustim pa se u to nisam upustala toliko - toplo se nadam da to nije greska. Profili na Flickr-u, 500px i tome slicno - tu jos i mogu da se snadjem. Fb stranica, youtube kanal, twitter, Instagram i eventualno jos neki (koji?) vid reklame - mrka kapa.

Da li bi neka dobra dusa htela da me uputi kojim redosledom da istrazujem? Kojim redosledom se uopste gradi marketing na ovim mrazama? Da li se npr. prvo gradi fb stranica pa ostalo ili se gradi odjednom sve? Da li je uopste to vazno? Kojim tokom se "ubacuje sadrzaj" - npr. cekati izvesnu kolicinu "publike" pa dati nesto sto je tom auditorijumu zanimljivo ili privlaciti ljude tako sto ces u startu dati nesto sto drugi prodaju? Vidim da se svuda pominje fraza "dobra kampanja" za fb reklamu. Kako uopste da znam sta bi bila dobra kampanja za mene, da bih uopste mogla da je napravim?
Da li se isplati placati microworkers sa prve lajkove na stranici? Da li postoji neka bolja opcija za prve fanove s obzirom da sam nesto citala da sad gase (ili sta vec) stranice sa generickim lajkovima?

I verovatno jos mali milion pitanja, napravila sam gresku sto ih sve nisam zapisivala (sto cu od ovog momenta da pocnem)...

Kao sto se verovatno da primetiti, sve ovo je puno zbrke i "s' brda, s' dola" - tako je i u mojoj glavi. Ja znam sta hocu i kako hocu da to izgleda, ali apsolutno ne znam red i redosled kako se to postize. Da napomenem - ne mrzi me da istrazujem, citam, ucim - ali bi bilo sjajno kada bi mi neko pomogao da napravim "kostur" i pocnem da slazem kockice.

Jos da napomenem (ako je to bitno), volela bih da generalno reklama bude (bar za pocetak) usmerena 70%-30% u korist stranog trzista naspram domaceg.

Hvala unapred, bukvalno svaki savet i smernica mi je dobrodosla. Smile
Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
27-12-2014, 08:19 AM (This post was last modified: 27-12-2014 08:22 AM by Igor Tomić.)
RE: Marketing plan - pomoc
Pozdrav,

Vođenje profila na društvenim mrežama NIJE marketing. Može da bude, ali samo po sebi imati otvoren nalog na njima ne znači ti ništa.

Nije bitno kojim redom ćeš da koristiš društvene mreže, pa čak nije preporučljivo ni sve ih koristiti. Gledaj da koristiš one na kojima te potencijalni kupci mogu naći. Pretpostavljam da je za fotografiju to najpre Flickr, DevianArt, možda Instagram i Pinterest.

Kako da privučeš ljude je opet priča za sebe. Sami od sebe sigurno neće doći, a kupovati lajkove na MicroWorkers ti je kontra produktivno na duge staze. Bolje iscimaj rodbinu i prijatelje da ti budu prvi fanovi.
Realno, to je dugotrajan proces, pogotovo ako ne uložiš novca. Svaki fan se računa. Ne moraš da daješ stvari koje drugi prodaju, ali moraš da daješ stvari koje bi tvoje potencijalne mušterije zanimale, da im daš razlog zašto da te prate na bilo kojoj društvenoj mreži. Čak bih se sada usudio reći da je fokus na recimo FB i TW samo uludo trošenje vremena, tj. čak ne bih ni otvarao na njima poslovne profile (ili fan page, ukoliko pričamo o FB).

Gledaj da ideš tamo gde ćeš ili upoznati ljude kojima dobro ide to što planiraš da radiš, ili gde se nalaze kupci. Možda na primer budi aktivna na forumima, ili odgovaraj pitanja na Quori, ili piši koji guest post na blogu koje čita tvoja ciljna grupa.

Možda je pametno probati i krenuti i na Fiverr recimo, to bar ne iziskuje puno vremena...

Ili da istražiš i stranice za stock fotografiju (tipa istockphoto), da li ti tako nešto odgovara.

PS. Nisam najbolje shvatio ovo oko sajta - ako si dala nekome da ti ga napravi, to je tek početak priče... Smile Treba taj sajt i predstaviti potencijalnim mušterijama, a to možeš prirodno uraditi kroz forume, quoru, guest postove, komentare na srodnim blogovima...

I naravno, da se predstaviš u najboljem svetlu, možda da pišeš i sama svoj blog u vezi svog rada, i načina na koji radiš. Pomozi drugima da budu bolji. Smile

Ono što bih ti svakako preporučio je da malo istražiš kako Google rangira sajtove, tj. najviše deo oko ključnih reči. Ako ćeš već da pišeš blog, ili guest post, ili da praviš Youtube video, ovo će da ti bude dosta bitno. HINT: Teško je rangirati se na Google za fraze koje nisi ni ispisala. Smile A istraži koje su ti to fraze zanimljive za rangiranje.

Generalno, ovo je ok početak ok KW: http://moz.com/beginners-guide-to-seo/keyword-research

Saaame osnove, ali je i kratko. Predlažem da ovde pročitaš svaki chapter, neće ti trebati više od nekoliko sati, a vredi.

Nadam se da je jasno da se ništa neće brzo dogoditi, te se nemoj obeshrabriti.
Sretno. Smile

PS. Još bih dodao, nemoj se stideti da budeš "svoja", da budeš blesava, ili ozbiljna, ili kakva već jesi. Tvoja ličnost je ono što ćete odvojiti od drugih, i kada se prodaju usluge koje i masa drugih prodaje, to je ono zbog čega će neko da kupi baš od tebe, a ne od konkurencije. Dakle, uvek imaj naumu da komuniciraš sa ljudima, a ne korporativnim entitetima. Zato im i priđi ljudski. Smile

http://igortomic.net
Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (4): Drenova, Dzokanica, Davor Bomestar, JelenaM
27-12-2014, 11:24 AM
@Džokanica, pazi ovako. Čak i marketinške agencije, koje se profi bave time što tebi treba, za svakog novog klijenta treba da naprave marketinški plan od nule zavisno od njegove niše i njegovih specifičnih potreba, tako da u tom smislu opusti se, ne postoji jedan zacrtan način pa ako ga omašiš propala si - ne, brate, slobodna si da istražuješ.

Sajt je, kako Igor reče, tek početak (pritom, nemoj da ga shvataš olako, sajt ti je u celoj priči najvažniji i vodi računa da ko god uzme da ti ga pravi, uradi to tako da su tvoji radovi i usluge predstavljeni profi i pregledno).

Kažeš da imaš nešto novca da uložiš u promociju - jesi li razmišljala o plaćenim oglasima, Gugl AdWords i FB reklame? Ako njih dobro ubodeš (treba ti ipak neko ko time dobro barata), lako može da se desi da ti druga promocija i ne treba. Ja bih svakako krenula najpre od toga, neke male sume i male kampanje, da istestiram šta radi, gde kako da menjam, šta mi donosi samo posete a šta mi donosi i prodaje (a šta mi ne donosi ništa od toga) - ti testovi mogu da ti budu solidan pokazatelj u kom smeru kasnije da ideš, koju publiku da gađaš, na koji način i sl.

Što se društvenih mreža tiče, fokusiraj se u startu na jednu ili dve najjače za tebe, a da ne bi mnogo lupala glavu oko toga i lutala, preporučujem ti da nađeš nekoliko firmi/sajtova koji rade nešto slično i da istražiš kako oni to rade, već tu ćeš moći da izvučeš neke zaključke - svaka niša je specifična, ovako ćeš dosta skratiti vreme plus videćeš šta od toga tebi leži (sigurno ti neće leći sve, pa je ovakav "pregled" dobar i za startnu eliminaciju, da se posle ne bi mučila a metoda ima, hvala Džiju, pa možeš da biraš).

I slažem se sa Igorom u svemu, naročito u ovome što ti je napisao u PS-u. Šta god da te čini jedinstvenom (tebe i/ili tvoju ponudu) - definiši, pokaži i iskoristi to kako bi se razlikovala od drugih i približila potencijalnim korisnicima.

Može i ovako!
wwwrite.rs - online kurs Pisanje bloga za klijente
Send this user an email Find all posts by this user
Thanks given by (3): Drenova, Igor Tomić, Dzokanica
27-12-2014, 11:49 AM
Ovdje bi se nadovezao na Igora. Naime, ja bi te mreze tj. kanale podjelio na nacin da bi jedne nazvao pasivnima a druge aktivnim kanalima. Facebook i twitter koliko god da su popularni, oni po meni spadaju u pasivne kanale. Pa cak i G+.

Glavna stvar zasto ih smjestam u pasivne zato sto uglavnom ljudi prvo trebaju znati za tebe, da bi te onda pratili na tim kanalima. Znaci to nije nekakav "oglasnik" gdje ces ti otici, ostavit 1-2 komentara ili oglasa i da ce te ljudi pocet pratit i kontaktirat na FB-u.

E sad, postoje nacini kako koristiti i malo aktivnije te kanale ali se i tu treba biti pazljiv. Npr. facebook ima grupe, u koje se mozes uclanit pa onda tamo nudit ekipi, problem je sto cesto tamo gdje mozes nudit su grupe vec spamane sa ponudama. Isto tako mozes na FB sa osobnim profilom za priajtelje dodavati ekipu iz takvih grupa, i fanove sa facebook stranica koji prate tematiku koja bi zanimala i tvoje klijente ali FB isto ima ogranicenja po tom pitanju pa se doista ne moze u brzom roku puno prijatelja dodati.

Moj dobar prijatelj izraduje prišivke (patcheve) za uniforme i bio sam mu savjetovao da se orijentira na strano trziste. On je poceo sa FB profilom nazvanim "XY patches" ili tako nesto. I onda je dodavao ekipu koju bi to zanimalo (npr. ljude koji prate slicne profile i fanpageve). To je onako rucan "dirty" nacin, mozes dobit ban na FB profilu ali jednostavno krenuli su pomalo, pazljivo i strpljivo, bavili se time i postigli neke solidne rezultate, sada imaju redovite klijente itd. Sa FB pagem kako radi vecina brandova nazalost premali su da bi imali rezultate.

Tako da ima nacina i na FB da se bude aktivniji, ali ako ces koristit klasican nacin FB fanpage onda za pocetnika to bas i nije najbolja strategija. Kupovina fanova nikako nemoj to radit jer ce ti to unistit fb page. FB kako bi se trebao radit, po meni vise spada u pasivan nacin, moze bit aktivan ali zavisi kako ces ga koristit i dali ces malo riskirat.

Twitter je isto po meni pasivan jer ti stalno objavljujes linkove, twittove i slicno. Twitter je vise kao sredstvo content distribucije, svojevrstan PR kanal kada izbacis blog post da ga objavis. Ali za promociju biznisa za pocetnika u necemu je po meni pre spor i tesko i neisplativo je promovirat biznis putem twittera.

Facebook, G+ i twitter su po meni odlicni kada imas blog i kada dugorocno zelis stvorit ime u industriji. Ali netko krece s nekim poslom i marketingom se ne treba zamarati time. Tebi treba prvi, drugi, treci klijent a to tesko da ce doci preko tih po meni vise pasivnih kanala.

Ti trebas ici di su tvoji klijenti. Ti se moras bacit u "prodaju" a ne u "marketing".

Ovo sto je Igor rekao:
"Najpre Flickr, DevianArt, možda Instagram i Pinterest." to je po meni puno logicnije.

Npr. moji frendovi web dizajneri su se probili na https://dribbble.com to je website za web dizajnere. E sad, djeluje nelogicno, pa necu se ja promovirati prema drugim dizajnerima i webdizajnerima na takvim sajtovima, ali klijenti upravo na takve sajtove idu trazit kvalitetnu ekipu. To je isto dugorocan proces ali oni od tamo stalno dobivaju upite. Poceli su objavljivati svoje graficke radove, pokazivati ih tamo, u pocetku nije bilo efekta ali s vremenom posto su dobri su poceli dobijati ljude koji ih prate na dribbble-u i sada im je to svojevrstan "portfolio" na sajtu gdje se skuplja ta zajednica a ljudi koji trebaju dizajnere traze na takvim sajtovima.

Ne znam kako bi rekao, za usporedbu sa Facebookom. Ja pratim razen fanpage na facebooku ali kad mi je trebala neka usluga onda sam ili googlao, trazio na freelancing sajtovima (elance,odesk) ili sam trazio tako neke zajednice, dao bi cak i oglas ovdje na forumu, al nikad nisam na facebooku i twitteru trazio nekog da mi odradi posao koji mi treba Smile To je ta razlika. Treba vec biti utjecajan da bi FB, TW, G+ i slicni davali efekta.

Mozes ti napravit profile na tim sajtovma ali po meni bi prvi korak bio da se fokusiras na mjestima gdje mozes biti aktivnija. Kao sto je Igor rekao, guespostaj u niche sajtovima, blog komentiraj, participiraj na forumima vezanim uz tu tematiku, freelancing sajtovi.

Frendu koji prodaje patcheve putem facebooka i ebaya sam nedavno bio savjetovao da Googla ebay alternatives. Isto tako da Googla craiglist alternatives. Postoji dosta sajtova manjih gdje se lakse probiti. Pa se tamo moze objavljivati oglase i nudit svoje stvari.

Isto tako, cold emailing tj. networking. Jednostavno, razmisli koje firme, websiteovi, osobe, entiteti bi mogli trebati tvoje usluge. Googlaj razne photostudije i pocni im slati cold emailove ponudi im da ti mogu outsourcati dio posla ako im treba. Bitno je imati posla a svoj vlastiti brand se onda lako postepeno gradi.

Jos bi za kraj jednom ponovio ono sto je Igor rekao "Dakle, uvek imaj naumu da komuniciraš sa ljudima, a ne korporativnim entitetima. Zato im i priđi ljudski". to je to. Ja kad se prestanem truditi biti "velika firma" i pristupim ljudima kao osoba, personalno, suprotno od "genericki" onda imam puno bolje reakcije. Preko Elancea poslove koje sam sklopio su bili oni gdje sam dosao rekao situaciju kako stoji, objasnio na svoj nacin i to je bilo to. Tamo di sam slao "profesionalnu ponudu" sam jako lose prolazio. Naravno, kad se radi o najvecim firmama onda moras slat profesionalnu ponudu, ali mi ovdje ne prodajemo supertankere i airbuse nego stvari gdje ne odlucuje odbor neke firme nego jedna osoba, tako da se treba obratit osobi.

I najbitnije za prodaju je "proven track record". Znaci slozi portfolio, reference, testimoniale, primjere posla, case studye. To su stvari koje su bitne jer oko njih pokazujes svoje znanje.

SaaS SEO Marketing Agency
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (3): Igor Tomić, Drenova, Dzokanica
27-12-2014, 03:36 PM
Ekipo, pre svega hvala na odgovorima i savetima. Kad vidim da postoje ljudi kojima je sve ovo nekako "slozeno" u glavi, bude mi momentalno lakse, haha.

Jeco, tebe moram da izdvojim, ti si me savetovala i oko prvog posla na Elance-u. Bow

Elem, da se vratim na pricu...

Prvo Igora da pitam - sta sa Fiverr-om? Kada si ga predlozio, da li si mislio da postavljam poslove tamo ili nesto za sta ja ne znam?

Da napomenem - ja posla imam (i vise nego sto mogu da postignem) i mislim da bih dodavanje novog napravilo samo zbrku. Sad, mozda nisam lepo razumela sta si predlozio... Takodje, sav taj posao dosao je preko preporuka (dakleM, ni tu se nisam preterano reklamirala, sto mi sad ne ide u prilog jer je i to razlog iz kog o tome ne znam nista).

Drugo, neko od vas rece "tebi treba prodaja, ne marketing". Manje vise, rekla bih. Meni treba vise publike, po mojoj proceni - sve ostalo ce sa tom publikom (i naravno komunikacijom na nacin koji ste predlozili a na koji sam i sama mislila da komuniciram jer drugacije niti umem, niti volim) doci - bar meni tako iz ovog ugla izgleda.

E sad, da izvucem nekoliko stvari koje mislim da bi mogle da me izdvajaju od konkurencije. Da napomenem, iste te stvari su me izdvojile od konkurencije na Elance-u pa kapiram da bi i u ovom slucaju mogle da rade:

1) Znanje, znanje i opet znanje. Od kad sam pocela da ucim (a to je bilo pre vise od godinu dana), bukvalno nije prosao jedan jedini dan (pa cak i oni kada sam imala posla preko glave, a bilo ih je) a da nisam bar nesto novo naucila, pogledala neki tutorijal, razmenjivala savete sa nekim ko je iskusniji od mene itd. Zasto to toliko potenciram?Zato sto vec sad primecujem da mnogo redje nailazim na ljude sa kojima mogu da diskutujem, a da se diskusija ne svede na moje savetovanje nekog. Ok, ja i u tome uzivam i uvek cu rado podeliti ono sto znam ali mi to govori da bih sve to mogla da uoblicim u nesto za "siri auditorijum".

2) Nisam alava ni 2% i isto toliko se ne plasim da podelim bukvalno sve sto znam. Prosto, kao sto mi je neko jos na pocetku rekao - posla ima za sve. Pritom, ja tudje napredovanje ne vidim kao vise konkurencije vec kao motiv. Do sada, to mi se pokazalo kao sjajna stvar i ljudi na to reaguju super.

3) Iskreno volim svoj posao, samo malo vise. Biggrin Primetila sam da vecina ljudi sve to gleda kroz novac. Ja ni na pocetku (kada sam mozda i morala zbog daljeg ulaganja) nisam, niti sad to radim. I znate sta? Sto sam manje gledala pare, to su mi ih vise gurali. Navescu kao primer sam dozivela da to ljude toliko odusevi, pa pored regularne isplate do sad dobih tablu za crtanje, azdahu od lap topa za rad, poklone za Bozic (ovo je tek komedija bila), dve lense, dva potpuno placena workshop-a/seminara preko, i potpuno placenu posetu USA (ok, ajd', ovo je jos uvek pod obradom jer se i dalje mlatim sa papirima za vizu, ali to je vec druga stvar - nadam se da cu do leta uspeti i to da iskoristim). Sve u svemu - strancima je to jako cudno, pa pocnu da te dozivljavaju kao neku vrstu "boema" (al' sam ovo opisala, svaka mi cast) i padaju na to.

Sledeca stvar - posto sam imala prilike da radim sa nekim od najboljih evropskih/svetskih fotografa, malo sam pratila kako oni sve to rade (posto izmedju ostalog rade i nesto slicno ovome sto ja hocu).

DakleM, svi oni, pre svega, imaju izgradjen svoj stil po kome su prepoznatljivi. Posto sam od svakog od njih skupljala nesto sto mi se svidelo i dodavala nesto svoje, sad vec mogu da kazem da i moj "fazon" polako isplivava na povrsinu. Jos jedna dobra stvar je sto ih i dalje imam kao back up i i dalje prilicno cesto komuniciramo, pa i dalje mogu da ih pitam sta god mi treba.

Naravno, pitala sam ih i o marketingu. Posto su sad vec uveliko poznati - nemaju neki specijalan marketing, vecina stvari ide sama od sebe. Na pocetku, svako od njih je imao drugaciji i zbog toga mi tek onda nista jasno bilo nije. Jedna od njih je gradila slicno kao sto ste vi napisali i moram da priznam da trenutno ima najmanje publike (ali isto to ne znaci da ima manje posla). Druga dvojica su Francuzi i prvo sto mi je zapalo za oko je da i jedan i drugi "kupe" ljude na "francuski sarm". Jedan ima bas jaku placenu kampanju (najvise publike), drugi ima malo manje jaku (i oko upola manje publike od prvog). I jedan i drugi daju masu stvari free - kod ovog drugog jedino primetih da su se ljudi dooosta bunili kada je izbacio odredjene stvari za prodaju jer su se valjda navikli na free stuff. Dakle, i u tome treba biti umeren. I jedan i drugi imaju fin protok novca - finu zaradu, ali i ulaganja reciprocno tome (sto i sama vidim kao pametno).

I ajd' sad, budi pametan, podvuci crtu i kazi "ok, ja cu tako i tako"...

Usput, sto se fb reklama tice - kako uopste mogu da procenim koliko novca je dovoljno za dobru kampanju? Sinoc sam gledala neke tutorijale, sve se svodi na "moze biti a i ne mora da znaci" i iskreno mozak mi je natekao. Biggrin

Takodje, ima li neko predstavu koliko bi moglo kostati da sve ovo odradi neka marketing agencija? Znam da je pitanje prilicno nezahvalno i da zavisi od xy faktora, ali cisto informativno me zanima.

Hvala jos jednom. Bow
Thanks given by (1): JelenaM
27-12-2014, 08:59 PM (This post was last modified: 27-12-2014 09:01 PM by JelenaM.)
Najpre, jako mi se dopada kako razmišljaš Smile

Ali čekaj. Ti zapravo hoćeš da počneš polako da praviš brend od/oko sebe?

Iskreno, to ne bih nikako prepustila agenciji. Neke segmente da, one koje tehnički ili iz nekog drugog objektivnog razloga sama ne možeš da odradiš, ali i dalje bih ih vrlo pažljivo nadgledala.

Problem sa agencijama je taj što se uglavnom bave samo jednim segmentom priče, najčešće samo SEO ili social) i prosto nemaju kapacitet da sve urade; ako imaju, plus ako imaju i znanje za to, onda su jako skupe, to ti se u ovom trenutku zaista ne isplati.

Nemam pametan savet a da je i praktičan. Brending je pipava stvar, tu ti već treba opasno planiranje. Znam par ljudi koji se bave time ali na vizuelnom nivou, to ti pretpostavljam ne treba. Blog/vlog/whatever je sjajna stvar za brending, ali i to onda moraš pažljivo - krećeš u kreiranje zajednice oko sebe, to nije nimalo naivan posao.

To jest, ako sam dobro ukapirala Winking

Može i ovako!
wwwrite.rs - online kurs Pisanje bloga za klijente
Thanks given by (1): Drenova
27-12-2014, 11:00 PM
Hvala Blush

Recimo da i tako moze da se nazove. Da bi vam bilo jos lakse da me shvatite, mozete baciti pogled na na Phlearn stranicu na fb. On je, doduse, mnogo vise u domenu photoshopa nego fotografije i lightroom-a, ja bih vise izbalansirala sve to. Takodje, cini mi se da on ne prodaje svoje fotke (mislim, verovatno da lik slika za novac ali nema neku online shop galeriju), ja bih volela i to (itd., da ne ponavljam opet ovo sto sam napisala u prethodnim postovima). Sa druge strane, sve su to neke nijanse, gledam da me neko prvo razume sta hocu, da bi uopste mogao da mi pomogne.

E, da, ima jos jedna "strana medalje". Ok, ja ne ocekujem da cu zapoceti sve to i za mesec ili tri se probuditi sa ljudima koji cirkulisu kroz moje stranice/profile/kanale/sajt/whatever i nesto me Bog zna kako obozavaju i rado se vracaju tu, svesna sam da je za tako nesto potrebno vreme. Kako je "vreme" krajnje relativan pojam, ne bih volela da cela prica preraste u vecnost. Dakle, shvatam da je potrebno vreme, ali ne zelim ni da prvih 1000 ljudi koji ce pratiti moj rad skupljam godinu dana (na primer).

Sto se ulaganja u reklamu tice, naravno da imam u planu da ulozim nesto novca (naravno, reciprocno prihodima bih povecavala i to). Ipak, ja pojma nemam koliko je novca dovoljno za solidnu reklamnu kampanju. Znam da i to zavisi od xy stvari, ali bas nikakvu predstavu nemam da li je npr. 500e prihvatljivo na mesecnom nivou ili je ipak to presmesna cifra.

Svesna sam i da je planiranje neophodno, zato sam i izmedju ostalog ovde. Nemam odredjeni datum do kad zelim da realizujem sve to, zelim da sa realizacijom krenem onog momenta kada budem sigurna da sam sve do tancina osmislila. Naravno, razumem da nepredvidjene situacije uvek postoje i da cu dosta toga uciti/menjati u hodu, ali neki red i klasifikacija mora da postoji.

I da, link koji je Igor ostavio je sjajan.

Whatever doesn't kill me had better start running.
28-12-2014, 08:22 PM (This post was last modified: 28-12-2014 08:32 PM by Igor Tomić.)
Aha, što se tiče Fiverra, zaboravi, nisam shvatio da već imaš dosta posla.

Prvo, predlažem da skroz zaboraviš na domaću publiku, iako bi je verovatno relativno jeftino mogla privoleti da na Facebooku lajkuju tvoju stranicu. Recimo, u Srbiji se radi o 0.02, pa do čak 0.2 eur po lajku, po mom iskustvu. U inostranstvu to može biti značajno skuplje.

Oko Facebook reklamiranja, evo otprilike način da saznaš koliko će nešto da te košta: Hajde da ne mlatim oko toga da prvo razmisliš šta će ti FB grupa i da li ti u nju vredi ulagati. Evo ga način da okvirno proceniš troškove. Ovo što ću ti sada ispisati odnosi se na dobijanje lajkova (Facebook ima još opcija, sada da ne ulazim u to... uglavnom ovde će se na tvom reklamnom postu pojaviti veliko dugme LIKE PAGE).

Klikni na onaj trougao/padajući meni desno gore na FB, desno od home (to su opcije) -> Manage ads -> create ad -> promote your page (ovo znači da se fokusiraš na dobijanje lajkova) -> izabereš svoju stranicu, i sada si u interfejsu na kom se pravi reklama.

Izaberi svoju ciljnu grupu, znači demografika, godine, da li ciljaš muškarce, žene, ili oba pola, lokacija (ovo će da igra najveću ulogu u tome koliko će da te košta kampanja), itd. Tu su interests i behaviors jako zanimljive opcije sa kojima možeš tačno da pogodiš ciljnu grupu koja te zanima, igraj se malo sa time.

Pod budget biraj lifetime, stavi 500 eur, i izaberi neki raspon datuma od mesec dana.

Skroz dole, ja bih isključio prikazivanje reklame u "right columnt", meni je taj vid reklame imao najveći trošak, iako je i najveći broj ljudi videlo tu reklamu.

To je ona reklama desno sa strane na Facebooku, i to je recimo nešto što ja nikada i ne gledam. Reklame u desktop i mobile news feed se prikazuju gde i postovi vaših prijatelja na vašem zidu.

Pored buget ćeš da vidiš ESTIMATED DAILY REACH, što znači da ćeš videti koji broj ljudi Facebook ceni da će videti tvoju reklamu (nekim ljudima reklama može da se pokaže i više puta, ako ti je ciljna grupa suviše mala u odnosu na budžet. Kada povećavaš budžet, ukoliko si srazmerno povećava EST DAILY REACH, znači da je sve ok i da nisi preterala). Koliko njih će da lajkuje tvoju stranicu zavisi od više faktora - da li si izabrala dobru ciljnu grupu, da li si napravila post koji tu grupu zanima, itd...

Ljudi uverljivo najviše reaguju na sliku, a tek onda na tekst. Ako nudiš nešto besplatno da ih privoliš na like, sigurno da će više njih da se "upeca", ali uvek treba razmišljati o tome koliko ti znače fanovi koji su samo došli da uzmu nešto besplatno...

Sada kada sam ovo ispisao, možda bi i bilo pametno da se za početak igraš tako što ćeš za lokaciju odabrati Srbiju. Jeftino je, za 50e možeš fino dosta toga da istestiraš i da se dobro upoznaš sa interfejsom. Ali, još jednom, razmisli da li i zašto ti treba aktivna FB grupa.

Ovo je malo staro i neke stvari su se malo izmenile, ali je sigurno odlično za neke osnove:
http://www.jonloomer.com/2012/12/31/face...checklist/

Pogotovo od tačke 20, pa na dole - http://www.jonloomer.com/2012/12/02/face...-glossary/
Sajt tog lika je ekstra što se tiče Facebook advertisinga.

http://igortomic.net
Visit this user's website Find all posts by this user
29-12-2014, 07:46 PM (This post was last modified: 29-12-2014 07:49 PM by ativar.)
Ne znam da li znas za ovaj sajt, pokriva dosta oblasti u obliku video kurseva... na tom sajtu zna biti zanimljiv stvari.

Mozda te ovaj zanima
https://www.creativelive.com/watch6

EDIT:
sada vidim da je zavrsen, a radi se o sledecem:
https://www.creativelive.com/courses/30-days-design-your-portrait-business-lori-nordstrom

ativar, ponosan član Internet zarada foruma od Jun 2010.
30-12-2014, 01:13 PM
#Dzokanica napisala si da radis tutoriale. Youtube ti je odlicno mjesto gdje se možes nac prve klijente koji ce biti zainteresovani za tvoj blog.

Moj savjet ti je napravit kvalitetan youtube kanal, cak i bolje nego platit facebook oglasavanje, jer ces doci do ljudi kojih su vise zainteresovani za ono sto radis. Znam da ce ti oduzet puno vremena da napravis tutorial, jer je nekad lakse platit Biggrin.

Tutoriale je dovoljno pravit sedmicno. Mozes cak pozivati klijente na tvoj blog za neku besplatnu stvar.

Behance je odlicna stvar gdje mozes objavit svoje radove, tutoriale.

Po meni youtube, pinterest, behance itd ima vise perspektive nego fb.

Bitcoin
Razmjena linkova design, mobilephones/tech pisite mi na PM
Thanks given by (1): Kapetan Bačvica
09-04-2015, 08:25 PM (This post was last modified: 09-04-2015 08:29 PM by boro.)
Pozdrav ljudi,izvinjavam se ako sam odabrao pogresan podpost..Novi sam u ovome, ali jako zainteresovan pa bih imao pitanje za sve, kako da pocnem ?Zavrsio sam elektro teh.skolu(teh racunarstva) i neke stvari su mi vise manje poznate..samo ne znam sta prvo da radim,pravljenje veba ili nesto drugo..... ili ? Unaprjed hvala..
(29-12-2014 07:46 PM)ativar Wrote:  Ne znam da li znas za ovaj sajt, pokriva dosta oblasti u obliku video kurseva... na tom sajtu zna biti zanimljiv stvari.

Mozda te ovaj zanima
https://www.creativelive.com/watch6

EDIT:
sada vidim da je zavrsen, a radi se o sledecem:
https://www.creativelive.com/courses/30-days-design-your-portrait-business-lori-nordstrom

Pozdrav ,novi sam u ovome, pa me interesuje da li mi vi ili neko moze pomoci kako da pocnem sa radom ? Sta prvo da radim.. zavrsio sam elektro skolu(tehnicar racunarstva) i neke stvari su mi vise manje poznate.. ali me interesuje kako da pocnem? da li je pravljenje veba prva stvar ?
09-04-2015, 09:58 PM
Napravi nalog na wordpress.com i tamo kreiraj jedan blog. Napiši 5 tekstova za neku temu (na primer nešto vezano za elektrotehniku), ubaci slike i neki video snimak kao dodatne podatke. Napiši neki tutorial da ima preko 2 000 reči.

Kada to završiš vidi otprilike da li ti odgovara i onda dođi na forum sa konkretnijim pitanjima. Ako ti to ne leži, nađi neki servis za besplatne forume, pa kreiraj jedan da vidiš kako to ide.

To bi bilo sa ciljem da malo ovladaš sa terminologijom, velikoj većini ovde (pa ni meni) nije jasno šta ti znači "pravjenje veba". Pa kad budeš znao šta je blog/sajt/forum, šta je CSS/HTML/PHP, šta je SEO/SERP, šta je http/ftp/smtp/https, šta je još gomila termina okvirno stvari tada postanu lakše.

Tada na konkretna pitanja možeš dobiti konkretan odgovor.
Thanks given by (1): vandanic
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  potreban saradnik-partner na projektu- web dizajn, seo marketing Numan 0 1,005 03-09-2018 11:25 PM
Last Post: Numan
Rolleyes E-marketing naplata rada bojan173 3 2,698 08-01-2017 06:16 PM
Last Post: thegoldeneye
  Forum marketing freemind 1 2,272 27-05-2016 09:14 PM
Last Post: freemind
Rolleyes Internet marketing za promociju muzickog albuma Pjevac85 3 3,088 17-02-2015 12:10 AM
Last Post: AzurO
  internet marketing webphp 0 1,662 23-12-2013 10:05 PM
Last Post: webphp
  Naucite Inbound Marketing i polozite ispit besplatno Igor Tomić 11 5,710 17-04-2013 05:23 PM
Last Post: Davor Bomestar
  Marketing Man? Milosgak 1 1,973 01-02-2013 08:13 PM
Last Post: softwa
  Sms marketing freemind 11 8,459 30-01-2013 01:33 PM
Last Post: freemind

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)