Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prelazak sa bloga na portal
» Kako znati kada je vrijeme da se pocne razmisljati o prelasku sa bloga na portal?
23-07-2014, 12:14 PM
Prelazak sa bloga na portal
Nadam se da nisam na pogresno mjesto postavio temu..

Kao sto se iz naslova moze zakljuciti imam blog koji sada iza sebe ima godinu dana rada.
Zarade je bilo, medjutim sa tim se ne mogu zadovoljiti. Zelim vise i zbog toga sam poceo razmisljati o portalu, mobilnim aplikacijama za isti te o marketingu za pocetak na facbeooku.

Posjete nisu nimalo na zavidnom nivou Sorry
(http://) s22.postimg.org/4iydn59nk/google.jpg

Po pitanju marktinga imam jos dogovorenu saradnju sa najposjecenijim shopom u BIH (mislim na tematiku kojom se bavi i moj blog). Saradnja se ogleda u tome sto bi oni stampali majice i prodavali: na prednjoj strani nas logo, na zadnjoj njihov i motivacijski natpis. Ja bi takodje te majice reklamirao bez procenta jer ga nemaju ni oni (cijena majica je bas minimalna) samo sto ja moram kada uhvatim vise vremena sjesti i uraditi dizajn za majice.

Zanima me da li je bolje da krenem odmah sa izradom portala ili da se baziram prvo na marketing pa tek kasnije portal? Kako znati kada je doslo vrijeme za taj korak...
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
23-07-2014, 12:52 PM
RE: Prelazak sa bloga na portal
Sta ti smatras portalom? Ti mozes instalirati temu da ti website izgleda kao magazin/portal.

Ne razumijem koji ti je poslovni cilj iz ovog poduhvata. Ako zelis redizajnirati website i imat ozbiljniji dizajn, to uopce nije neki problem.

Na ovom podrucju bolje prolaze portali nego blogovi jer ih ljudi smatraju kao ozbiljnijima, ali ako ces sfušariti portal tj. ako ne mozes biti medju najacima a trenutno si predaleko, ne vidim neke koristi od toga. To je kao da se zelis isfurat sto imas Mercedesa, kad ono 30 godina stari Mercedes u raspadu. Ako ne mozes odavati dojam ozbiljnog portala radje se drzi blog formata jer ce ti biti dozvoljena veca fleksibilnost. Znam neke sajtove koji su portal tipa pa se jako jako muce dok da su blogovi bi im puno lakse bilo.

Ja bi se fokusirao na kvalitetu projekta u cijelini i usmjerio ga ovisno o poslovnim ciljevima i situaciji koju imas, a ne ovisno o tome dali je vrijeme za ovo ili onom.

Mobilnu aplikaciju i FB stranicu ne mozes imat za blog?

Bottom line, vrijeme za prelazak na portal tj. neke promjene jest kada se pojavi potreba za necime jer si kroz praksu primjetio da trenutacni projekt ima neke mane koje ne mozes rijesit. Ako nemas mana a da znas da bi ti "portal" rijesio te mane, onda nema potrebe za prelazak.

SaaS SEO Marketing Agency
Thanks given by (2): BBiFBIH, Kapetan Bačvica
23-07-2014, 07:59 PM
Portal smatram (konkretno ovo sto sam ja zamislio) mjestom gdje ce se nalaziti sve vijesti vezane za tu tematiku (bodybuilding i fitness): vijesti, video baza vjezbi, tekstovi, intervjui, fotogalerije, kalendar takmicenja, tablica kalorija, kao i razni kalkulatori (gdje ce recimo na osnovu odabira namirnica u kalulatoru prikazivati broj kalorija udio P/UH/M, sto ce mnogo olaksati sastavljanje jelovnika) ima ideja jos puno da ne nabrajam sada sve...

Ovo na blogu prikazati pregledno je jako tesko bar meni, a i sam blog po meni je mjesto gdje se vise iznose licni stavovi... Mislim da to utice i na posjetioce, da portal dozivljavaju objektivnije nego blog.

Slazem sa Vama kada kazete da je bolje da ostanem na blogu ako necu biti medju najjacima, zato sam i pitao... mislim da cu sacekati jos malo sa portalom. Mada sada vec smatram da sam u BIH sa sadrzajem drugi ako ne i prvi u kvaliteti sa ovom tematikom, a kada je rijec o pristupu ovom sportu tu sam prvi. To potvrdjuje broj intervjua koje sam uradio i sa kime... Vijesti iz ovog sporta u BIH jedino ja pratim, sa tekstovima malo posustajem jer nemam toliko vremena, ali pridruzilo mi se sada jos 4. mladih ljudi koji obecavaju... vidjecemo kako ce to ispasti za sada su nesto pisali i izgleda dobro...

Takodje sam uspostavio kontakt i sa savezom, za sada je sve odlicno osim posjeta, pa sam mislio da bi portal u tome mogao doprinjeti jer bi ljudi ozbiljnije sve shvatili sto bi po meni onda donijelo vise i sherovanja na facebooku... Mozda grijesim?

Mobilnu verziju ne mogu trenutno da uredim, pisao sam o tome ovdje: internetzarada.org/greska-na-blogger-com-servisu-t-10873.html

A aplikacije necu jos raditi, njih sam samo naveo kao ideje poslije portala...
23-07-2014, 09:56 PM
Delimično si u pravu. Bogatiji sajt imaće uticaj na sticanje većeg broja čitalaca, ali to nije glavni tvoj problem. Tvoj glavni problem je promocija sajta. Da bi uspeo u ovome moraš znati kako da dovedeš posetu na sajt.

Na žalost kvalitetan sajt nije uvek garant i velike posete. Imao sam jednog saradnika koji je pisao fantastične tekstove iz IT oblasti. Napisao je preko 2000 fenomenalnih tekstova, a sajt je imao jedva par stotina poseta dnevno. Njegov i tvoj glavni problem je promocija.

Probaj da naučiš SEO optimizaciju, FB marketing ili neku drugu tehniku za dovodjenje poseta. Bez toga ni portal neće imati mnogo veću posetu nego trenutno što imaš.

Send this user an email Find all posts by this user
Thanks given by (1): BBiFBIH
23-07-2014, 10:27 PM (This post was last modified: 23-07-2014 10:29 PM by BBiFBIH.)
Hvala Vam na savjetima... Za pocetak cu prvo nesto novca ulolziti u facebook marketing tj. dovodjenje ljudi na fb page, a poslije toga cu odraditi promociju sa majicama sto sam pisao vec... Pa cu vidjeti.. praticu cu kako se sve odvija, nadam se da ce mi ovo obezbjediti pristojniju posjetu za trud koji ulazem...

Istina nisam za pohvaliti po pitanju optimizacije i ne ide mi dovodjenje ljudi na sajt, blog portal... Moracu poraditi na tome, zato sam se i registrovao ovdje, spreman sam uciti i cuti po neki dobar savjet, kritiku... Objavicu link mog bloga samo da nakupim ovih 10 postova Smile hehe ali necu spamati... nigdje ne zurim Smile
25-07-2014, 01:27 PM (This post was last modified: 25-07-2014 01:29 PM by BBiFBIH.)
Da ne otvaram novu temu ovdje cu pitati.

Zbog nedostatka vremena za pisanje kvalitetnih tekstova, kontaktirao sam jedan blog koji vec duze vremena pise clanke i u regionu su zasigurno najkvalitetniji i najredovniiji... Rekao je da mogu uzimati njegove clanke s potpisom njegovog bloga kao izvora... Mene zanima koliko je ovo pametno? To vise nisu unikatni clanci nego kopirani, kao bi se odrazilo na konkretno moju stranicu?

Sto se njegovog bloga tice rijec je o nepreglednoj stranici na koju je samo nabacana hrpa kvalitetnog sadrzaja, covjek to radi usput jer se bavi prodajom suplemenata bb mu je lifestayle i nema namjeru ici na portal... Na onakvom blogu smatram da ti clanci nece nikada biti iskoristeni na najbolji nacin jer eto ja licno kada vidim tako neuredne blogove samo zatvorim...

Jos me zanima koliko ce ovo uticati na ozbiljnost moje stranice u ocima posjetioca, ima li na to uticaja preuzimanje sadrzaja s drugih stranica uz potpis?
25-07-2014, 01:30 PM
Nebi trebao biti problem u očima posjetioca, ovisi od osobe do osobe, no ako želiš traffic sa google-a onda bi ti trebali unikatni članci.
25-07-2014, 05:51 PM
Cool RE: Prelazak sa bloga na portal
(25-07-2014 01:27 PM)BBiFBIH Wrote:  Zbog nedostatka vremena za pisanje kvalitetnih tekstova,

Ovo ti nije nikakvo opravdanje.
Svatko će (ipak ne svatko, jasno) rađe raditi nešto drugo po volji, pa onda reći da nema vremena. Tako ćeš ti vjerojatno davati 'finu glazuru' bicepsima umjesto da pišeš članak. Smile
Ovo sve dobronamjerno govorim i šalim se, a može ti netko i outsourceati to.

(25-07-2014 01:27 PM)BBiFBIH Wrote:  Mene zanima koliko je ovo pametno? (preuzimanje textova op.p.)
Jos me zanima koliko ce ovo uticati na ozbiljnost moje stranice u ocima posjetioca, ima li na to uticaja preuzimanje sadrzaja s drugih stranica uz potpis?

Po meni nije ni ovo loša ideja.
Smatram da je dobitna kombinacija - vlastiti članci zajedno sa preuzetim (jer ne možeš sve ni pisati sam kad bi i htio).
Posjetitelji neće zamjeriti, a kako SE gledaju na to vidjet' ćeš vrlo brzo u rezultatima posjeta, koliko ih dolazi na takve članke?
Predviđam da će posjete biti, no to ovisi o tome koliki je brand tvoja domena. Fever

Još jedna loša vijest - R.I.P. Prince.
Free Classified Ads - Free Classifieds.
Kvadar Oglasi, Besplatni Mali Oglasi.
Find all posts by this user
25-07-2014, 07:50 PM
(25-07-2014 05:51 PM)Kapetan Bačvica Wrote:  
(25-07-2014 01:27 PM)BBiFBIH Wrote:  Zbog nedostatka vremena za pisanje kvalitetnih tekstova,

Ovo ti nije nikakvo opravdanje.
Svatko će (ipak ne svatko, jasno) rađe raditi nešto drugo po volji, pa onda reći da nema vremena. Tako ćeš ti vjerojatno davati 'finu glazuru' bicepsima umjesto da pišeš članak. Smile
Ovo sve dobronamjerno govorim i šalim se, a može ti netko i outsourceati to.

(25-07-2014 01:27 PM)BBiFBIH Wrote:  Mene zanima koliko je ovo pametno? (preuzimanje textova op.p.)

Po meni nije ni ovo loša ideja.
Smatram da je dobitna kombinacija - vlastiti članci zajedno sa preuzetim (jer ne možeš sve ni pisati sam kad bi i htio).
Posjetitelji neće zamjeriti, a kako SE gledaju na to vidjet' ćeš vrlo brzo u rezultatima posjeta, koliko ih dolazi na takve članke?
Predviđam da će posjete biti, no to ovisi o tome koliki je brand tvoja domena. Fever

Nikada nisam trazio opravdanja niti izgovore, jednostavno je tako. Poceo sam raditi i u firmi sam od 7:00 do 16:30 (cesto i duze), uspjevam stici da i dalje treniram (5 puta sedmicno) i jednostavno i kada sjednem da pisem nije to to... Ne mogu Smile

A ne moze naskoditi posjetama Smile nisu neke, tako da... Vidjecemo a kada budem sada ulagao u marketing onda bar da posjetioci koji dodju imaju sta i razgledati...
26-07-2014, 01:40 AM
Malo sam izašla iz štosa sa SEO pa neka me neko ispravi ako grešim, ali te tekstove koje budeš preuzimao linkuj sa rel=canonical ako ne želiš da i ti i on budete kažnjeni (jep, i njega može da kazni ako proceni da je tvoj sajt lošeg kvaliteta).

Strateški gledano, NIKAKO ne baziraj sav svoj posao na tekstovima preuzetim sa drugog mesta, naročito ako je u pitanju jedno isto mesto. Ako te već zanima niša a nemaš mnnogo vremena da pišeš sve sam, imaš i međuopciju da objavljuješ (opet ne previše) curated content: napišeš npr svoj uvod i daš neko mišljenje a onda navedeš originalni tekst ili deo teksta u kojem je detaljnije objašnjeno šta već. Ako to pametno radiš, možeš stvarno da se pozicioniraš kao autoritet u niši, samo pazi da uvek imaš jasan stav i da ga dosledno primenjuješ. Kritikuj ako misliš da je za kritiku, složi se ako se slažeš, ako misliš da je vest nepotpuna ti je dopuni... imaš milion opcija.

Ali MORAŠ da imaš i sopstveni sadržaj, makar plaćao ghost writera za to.

Može i ovako!
wwwrite.rs - online kurs Pisanje bloga za klijente
Thanks given by (1): BBiFBIH
26-07-2014, 07:45 AM
(26-07-2014 01:40 AM)JelenaM Wrote:  Malo sam izašla iz štosa sa SEO pa neka me neko ispravi ako grešim, ali te tekstove koje budeš preuzimao linkuj sa rel=canonical ako ne želiš da i ti i on budete kažnjeni (jep, i njega može da kazni ako proceni da je tvoj sajt lošeg kvaliteta).

Strateški gledano, NIKAKO ne baziraj sav svoj posao na tekstovima preuzetim sa drugog mesta, naročito ako je u pitanju jedno isto mesto. Ako te već zanima niša a nemaš mnnogo vremena da pišeš sve sam, imaš i međuopciju da objavljuješ (opet ne previše) curated content: napišeš npr svoj uvod i daš neko mišljenje a onda navedeš originalni tekst ili deo teksta u kojem je detaljnije objašnjeno šta već. Ako to pametno radiš, možeš stvarno da se pozicioniraš kao autoritet u niši, samo pazi da uvek imaš jasan stav i da ga dosledno primenjuješ. Kritikuj ako misliš da je za kritiku, složi se ako se slažeš, ako misliš da je vest nepotpuna ti je dopuni... imaš milion opcija.

Ali MORAŠ da imaš i sopstveni sadržaj, makar plaćao ghost writera za to.

Sada se malo kajem sto sam odmah kontaktirao autora tog bloga... Naime ima autorskih clanaka tamo ali detaljnije sam pregledao vecinu clanaka i radjen je u velikoj vecini prevod sa vodecih americkih sajtova i to gramaticki dosta lose, bez uvoda... Sada ce on ocekivati potpis kada nesto uzmem od njega, a da nisam pitao pitanje je da li bi on to uopste i primjetio slicnost... Znam nije samo on ima tu i Google ali mislim ako ja to uredim gramaticki napisem uvod, dam drugi naslov mislim da nece biti problema?
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)