hi Koliko gubim ako nisam prisutan na društvenim mrežama?
Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koliko gubim ako nisam prisutan na društvenim mrežama?
14-07-2013, 04:37 PM
Koliko gubim ako nisam prisutan na društvenim mrežama?
Zdravo svima, imam jednu stranicu na kojoj radim no nemam otvorene "like" profile na facebooku, twitteru i svim tim društvenim mrežama (koliko god da ih ima). Nikad nisam otvarao profile ni za sebe, kamoli za stranice i jednostavno sam trenutno idiot što se tiče društvenih mreža. Imam na stranici like i share gumbiće od AddThis. Ljude što zanima to lajkaju i sheraju, sad me zanima što točno gubim ako ne registriram fan page, like page, profil ili šta već ne za stranicui. Koliko sam osakaćen što se tiče rankinga, koliko gubim prometa?

e sad ga više ne znam.....
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
15-07-2013, 12:13 AM
RE: Koliko gubim ako nisam prisutan na društvenim mrežama?
Ja bih rekao da gubis dosta...

Ja imam stranicu od 160 ljudi(pre mesec-dva ih je jedva bilo 10ak), i dosta njih, u proseku trecina, dodje na sajt za svaki novi post koji izbacim na stranicu, a vise od dve trecine vidi tu objavu, pa pretpostavljam da im i to "odrzava svest", podseca ih na sajt stagod...

Naravno, u pitanju su potpuno realni lajkovi od ljudi koji su sami pronasli stranicu i odlucili da lajkuju fb stranicu.

Kada prijateljski sajt, sa relativno povezanim sadrzajem i 2500 lajkova na stranici podeli moj link, istog dana dobijem izmedju 150 i 200 poseta odalte, da ne racunamo posete od sutra/preksutra i ljude kojima se dopadne sajt pa postanu i clanovi moje fb stranice...

Free Stock Images
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (2): failey, forbes56
15-07-2013, 02:22 AM
Pa smatram da je u današni vakat društvenih mreža velika blasfimerija postaviti jedno ovako heretičko pitanje.
Šalim se malo, ali je u suštini tako. Ti u svakom slučaju, od društvenih mreža možeš samo profitirati.
Ako si prisutan na nekoj društvenoj mreži (mislim na poslovni svijet naravno), nemaš šta izgubiti.
Možeš jedino izgubiti, ako nisi.

Zavisi naravno, ko je tvoja ciljna publika i koji proizvod ili uslugu nudiš. Društvene mreže imaju tu moć,
da se ljudi na njima okupljaju, da komuniciraju i razmjenjuju informacije. To je ono što je ključno: komunikacija.

Pogotovo ako je upitanju neki lokalni ili regionalni posao (dakle na "našim" prostorima), može se po jako
pristupačnim cijenama doći do ciljanih ljudi (npr. na FB-oglasima klikovi koštaju po 4-5 centi), a time i brzo
i efikasno izgraditi lista i skupina ljudi koji će te pratiti i biti zaista zainteresovani za ono što nudiš...
Dobro, ovo što ja govorim je više sa marketinške strane - uloži par $ u oglašavanje i to će ti se višestruko vratiti.
Postoji toliko prednosti, da nema smisla da se nabraja sve...ti možeš odabrati šta odtoga želiš, šta ne...

Smatram da te ne treba niko ubjeđivati u to, jednostavno probaj, posveti tome malo vremena i uvjeri se...

Samopouzdanje, motivacija, uspjeh, produktivnost
Thanks given by (1): failey
15-07-2013, 07:03 AM
Tako znači. Vidjet ću onda kak to izvest, eventualno. Moj plan je bio napravit stranicu sa masom orginalnog i zanimljivog sadržaja i onda se uglavnom uzdat na promet od tražilica. Ako se ljudima sviđa što izbacim oni će to djelit sami na društvenim mrežama. Do sada mi se točno to i događa, ljudi sheraju, primam promet sa facebooka, twittera, etc. Valjda može bit i bolje. Ne znam, meni se nekak to sve čini kao forsiranje i spammanjem ako šaljem newslettere, update na društvenim mrežama. Prije će ljude otjerat od stranice nego pomoć. Ajme sad su ljudi koji stalno vise po facebooku u prednosti u odnosu na mene. Kam taj svijet ide. Winking

15-07-2013, 08:09 AM
(15-07-2013 07:03 AM)failey Wrote:  Ne znam, meni se nekak to sve čini kao forsiranje i spammanjem ako šaljem newslettere, update na društvenim mrežama. Prije će ljude otjerat od stranice nego pomoć.

To ti misliš. Ljudi se ne prijavljuju na tvoju facebook stranicu zato što ih neko prisiljava na to već zato što im ti svojim sadržajem daješ vrednost koja im je potrebna.

A i ne moraš da preforsiraš sa objavama, objavi samo kada imaš nešto što će biti od koristi tvojim fanovima, pratiocima i sl...

Poslušaj anarchox-a, on je na osnovu mojih saznanja solidno upućen u facebook. Ako ti kaže da svojim pristupom na društvenim mrežama nemaš šta izgubiti već samo dobiti, onda je sigurno tako...

Rasadnik sadnice ruža

Web saveti
Find all posts by this user
15-07-2013, 09:47 AM
Na zalost moram se sloziti da je prisustvo ne tim drustvenim mrezama neophodno ako zelis biti primecen na webu sa svojim proizvodom, servisom ili stagod.
Ja ih mrzim iz dna duse sve do jedne, cak i one za koje nisam cuo, ali taj potencijal se naprosto mora iskoristiti, no i to ja mislim da je zaoblizan i ne tako agresivan put mnogo isplatljiviji na dugu stazu nego ovo sto je danas uglavnom na snazi.
Quote this message in a reply
15-07-2013, 09:58 AM
Fanovi, pretplatnici na nekom servisu su trajna vrednost, nesto sto ce postojati nevezano za spoljne uticaje ( npr google algoritam) , i zbog toga je vazno. Ako pricamo o nekom poretku trajnih vrednosti , email pretplatnici su na prvom mestu. . Sa druge strane fanovi na socijalnim mrezama imaju taj potencijal da kreiraju viral i da brzo tvoj sadrzaj vidi veliki broj ljudi.Ne moras se opterecivati sa svim socijalnim mrezama, izaberi za pocetak samo jednu.
15-07-2013, 11:15 AM
I ja se slazem sa odgovorima. Meni su drustvene mreze isto gnjavaza i trenutacno ih totalno previse zanemarujem zbog nedostatka vremena da se fokusiram kvalitetno na njih. Ali realno gledano, za bilo koji ozbiljni projekt bez toga vise nema smisla. Za velik dio ljudi Facebook je novi bookmark i newsletter. Mail koristim za posao i spaman je i bombardiram sa glupostima pa kad krecem s radnim danom imam 50 mailova onda boli glava. Tako da sam sve osim onog najpotrebnijeg maknuo newsletter pretplate a kad naletim na nesto zanimljivo a ne zelim zaboravit na to ljepo Like-am njihovu stranicu. Bookmarksi su mi isto neupotrebljivi jer se dosta rijetko vracam na njih a i ima ih previse pa se bas i ne vracam na to.

Imam speedial u browseru za mali broj najglavnijih stranica koje koristim u poslu. Ali za bookmarke, lakse mi je zapamtit "kako" sam nesto nasao nego da ih bookmarkiram i poslje trazim po bookmarcima. Siguran sam da nisam jedini s takvim mindsetom. Tako da mi je kad Like-am neki fanpage na facebooku odlicna stvar za sjetit se neke dobre stranice itd. Naravno, svakih par mjeseci ono sto sam izgubio interes maknem LIKE, postoje i opcije "Show in news feed" pa mozes maknut da ti se prikazuje i sl. Postoje i liste za pratit stvari na facebooku itd.

Osobno najvise facebook koristim kao rss reader a ne kao drustvenu mrezu. U takvom slucaju, ako neki website koji mi je "tak-tak" zanimljiv a 95% spada u tu kategoriju onda cu like-at pa naknadno odlucivat dali cu ga dalje pratit ili ne. Ako nema FB stranice vrlo vjerojatno ga necu opet posjetit.

Ali isto tako moras pazit da ne pretjerujes. Ja facebook stranice koje dnevno rokaju 5-6 ili vise postova sve micem sa facebooka. Jednostavno to smatram pretjeranim. Znam da 100 ljudi 100 cudi ali za mene kao korisnika 1 do max 2 dnevno je dosta jer ne pratim samo jedan FB page. Kad bi svi rokali 5 dnevno to bi bio kupus. Po meni cak je idealno svaki drugi-treci dan neka objava i to ne iritira ali to sam samo ja.

S druge strane ovo sto su ostali rekli sve stoji. Facebook ti je kao nova newsletter lista. To su trajnije posjete od onih koji dodju sa Googlea. Netko dodje sa Googlea, posjeti website i ode. Onaj ko je na facebooku taj ce doci opet, najmanje bar jos jednom a u dobrom djelu i puno cesce. Ta osoba je trajno zainteresirana za taj website.

To nije jedina drustvena mreza ali isto kao sto je receno nema potrebe se fokusirat na njih 10, za pocetak kreni sa jednom. Kasnije mozes ubacit jos 1 itd. Npr. twitter je ok za amerikance ali tu je vec malo drugacija strategija.
Koristi alate za scheduliranje poput bufferapp-a jer takve stvari ti mogu olaksati posao, ali nemoj se samo na to oslanjat.

Osim toga, cak i SEO i rangiranje na trazilicama vec sada a ubuduce jos vise ce dobrim djelom ovisit i o prisutnosti na drustvenim mrezama. Razlog je logican. To je jedan faktor vise s kojime trazilice mogu pratit "popularnost" a sto je vise faktora to ih je teze "fejkat" pa ce oni sigurno to uzimat u obzir u manjoj ili vecoj mjeri.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
15-07-2013, 11:31 AM
OK, OK krenuo sam sa fejsom pa ću vidjet kak će se stvari odvijat. Moram nabavit "facebook for dummies" knjigu, hehe.

15-07-2013, 11:53 AM
Jedino bi dodao jos jednom iako je mozda offtopic, ali i nije, da ako pricamo o povezivanju sa korisnicima ,email je "mama " . Nema alternativu, i jednostavno je glavni prioritet. Ovo pricam zbog dugmica " call to action" , i da prijava za email pretplatu i slicno, mora imati prednost u odnosu na socijalne dugmice. Jednostavno odnos je 20:1 , sto se tice procenta prodaje.
Socijalne mreze su vazne iz milion razloga, ali email je nesto No1, tako da pazi kada budes kreirao dizajn, da ti socijalni dugmici ne ugroze email pretplatu ili neku drugu akciju koja je vezana za ostavljanje email adrese od korisnika, posto vidim da vecina sve to nagura zajedno ne postujuci prioritete.
Thanks given by (2): Tommmy, failey
15-07-2013, 12:21 PM
Moram se osvrnuti na ovu temu jer ovo je područje kojeg dosta dobro poznajem, a i vodim svoju fan stranicu i fan stranicu jednog glazbenika već duže vrijeme za kojeg radim i marketinške kampanje. Fan stranice su po definiciji "Fan stranice" Dakle tu se skupljaju ljudi koje interesira ono što vi radite i taj vaš rad dijele, lajkaju i tako šire glas o vama. Mnogi ne shvaćaju utjecaj društvenih mreža, ali u današnje vrijeme društvene mreže su jako važne i ako niste na društvenim mrežama i ako se ne priča o vama (komentari, lajkovi, sheranja) dosta velik dio publike, a pogotovo mlađi ljudi, neće ni znat za vas. Susrećem dosta ljudi koji primarno rade offline kao što su hoteljeri, agencije, glazbenici i koji ne stignu raditi i svoj posao i još po bar dva posta dnevno pisat na društvenim mrežama i poticati ljude na konverzaciju, uz to smišljat reklamne kampanje na društvenim mrežama, itd. Pa tako postoje ljudi koji to rade, a ima i agencija.

Ja bi svako preporučio (a pogotovo ako su manje stranice u pitanju) da malo proučite društvene mreže i krenete sami u to, a kasnije ako vidite da nemate vremena jednostavno to radite u suradnji sa nekim, ali nikako nemojte sve prepustiti nekom da vam to radi svojevoljno uvjek je dobro biti upoznat sa svime što se objavljuje i što se radi. I za kraj preporučio bi i Facebook oglase, jer to je moćan alat za one koji znaju sa njime raditi. Sa oglasima možete proširiti svoju publiku, ali i podsjetiti staru publiku da ste tu i da se ponovno aktiviraju. Pokušajte odrediti svoj mjesečni budžet, ne mora to biti velika svota, ali lakše ćete npr odvojiti 10€ svaki mjesec nego odjednom 120€. Krenite sa društvenim mrežama što prije jer to je ujedno i ulog u budućnost.

Po mojem viđenju trebalo bi otvarati ovim redosljedom "Društvene servise" i zaustaviti se na onom levelu koji vam je dovoljan (većini na balkanu biti će dovoljno samo ono navedeno pod 1):
1.) Facebook
2.) Youtube
3.) Twitter
4.) Google Plus
5.) Instagram (iz razloga jer se lagano može povezati sa FB) i sl..
To je samo moje viđenje, ako se ne slažete slobodno diskutirajte Smile

*Ovo bi već spadalo pod finiš Smile Treba pratiti trendove i uvjek biti u toku. Sad se npr. na Facebooku pojavio Hashtag #, na stranice se vratio box "preporuči prijatelju", tu je i "Get Notifications" i sl. Sve to treba najbolje što se može iskoristiti!

Prati moj put do milijunaša u 365 dana

Coinbase - Kupuj Bitcoin i ostale kriptovalute i za uplaćenih 100$ dobiješ dodatnih 10$
Thanks given by (2): anarchox
19-09-2014, 06:12 AM
(15-07-2013 02:22 AM)anarchox Wrote:  Zavisi naravno, ko je tvoja ciljna publika i koji proizvod ili uslugu nudiš. Društvene mreže imaju tu moć,
da se ljudi na njima okupljaju, da komuniciraju i razmjenjuju informacije. To je ono što je ključno: komunikacija.

Pogotovo ako je upitanju neki lokalni ili regionalni posao (dakle na "našim" prostorima), može se po jako
pristupačnim cijenama doći do ciljanih ljudi (npr. na FB-oglasima klikovi koštaju po 4-5 centi), a time i brzo
i efikasno izgraditi lista i skupina ljudi koji će te pratiti i biti zaista zainteresovani za ono što nudiš...
Dobro, ovo što ja govorim je više sa marketinške strane - uloži par $ u oglašavanje i to će ti se višestruko vratiti.
Postoji toliko prednosti, da nema smisla da se nabraja sve...ti možeš odabrati šta odtoga želiš, šta ne...

Smatram da te ne treba niko ubjeđivati u to, jednostavno probaj, posveti tome malo vremena i uvjeri se...

Istina. Znam bar nekoliko ljudi koji su dobili posao (freelance) preko Tvitera, svaki dan se to događa - a par njih koji su se baš i uhljebili Smile. Velike su mogućnosti.
04-04-2015, 10:09 PM (This post was last modified: 04-04-2015 10:23 PM by giggug.)
Monogo propustas jer si izostavio drustvene mreze. Ako imas puno followera imas vise nacina da zaradis.
Ako, na primjer, imas 500.000 follower-a na Twitter koji su gameri, mozes ih dovoditi na tvoju stranicu ili prodavati share-ove. Znas li koliko ljudi osnuje gaming channel svaki dan. Platit ce ti za reshare samo da ih ljudi vide. Najgore je sto nikad neznas sta ce Google uraditi. Treba novi update da se desi 21. Aprila, i ako ti stranica nije update-ovana moze ti ostetiti rank.
Jos jedan primjer: vjerocatno ste culi za TeeSpring i kako ljudi zaradzuju sa tim. Pa, uglavnom potrose mnogo novca na Facebook reklame. Ako imas puno follower-a koji vole fitness, mozes jednostacno napisati "No pain, no gain" u pain-u, upload-ovati na stranicu i share-ovati taj link i zaraditi. Ali svi follower-i moraju biti pravi, jer botovi su samo gubljenje vremena
Lista mreza
1) Facebook - ne koristim ga mnogo ali znam dobiti pregleda, dozvoljava vecinu tema
2) Twitter - veoma aktivan, dozvoljava vecinu tema
3) Google Plus - imam pune follower-a ali se ne koncentrisem na njega mnogo ovi dana, dozvoljava vecinu tema
4) Tumblr - veoma aktivan, uglavnom se koncentrisem na njega sada, tu moze ama bas sve, najpopularnje stvari su za "odrasle" i vezane za zabavu kao :filmovi, serije, crtani, pogotovo gif-ovi
5) Pintrest - veoma aktkvan, dozvoljava vecinu tema
6) StumbleUpon - Tek eksperimentisem
22-01-2016, 04:02 PM
pa drustvene mreze su ti najbitnije ako hoces da izadjes iz svoje sobe. sem ako ne mislis da delis flajere po ulici itd Smile
22-01-2016, 05:30 PM
Gubiš jako puno. Po mom mišljenju facebook je najbolja i najjeftinija promocija dok još nema dovoljno posjeta sa googlea.

Meni trenutno na stranici bude cca 700 ljudi na stranici, od toga preko facebook-a bude preko 650.
Također, pričao sam sa nekim kolegama sa ovog foruma i oni su svi složni da se velike facebook stranice itekako isplate.

Izrađujem web stranice
23-01-2016, 02:49 PM
Sve je to OK,ako nemas averziju ka tome.

Na pomen Facebook-a mi se okrece zeludac.
A kad cujem nekog kako hvali to,kako dize Facebook u nebesa,da je to nesto najbolje sto se desilo svetu...pomislim da stvarno covek nije citavWacko

Nazalost...na veliku zalost...sto neko rece,drustvene mreze su ogroman potencijal (u smislu razvijanja posla),koje bi bilo steta ne iskoristiti.Moze se i bez njih naravno...ali to ako si neki gigant,kome FB nije potreban.Ali za one male i za one koji tek pocinju sa sirenjem biznisa,Facebook i ekipa su vrlo dobra odskocna daska.
24-01-2016, 10:36 AM (This post was last modified: 24-01-2016 10:40 AM by flex202.)
(23-01-2016 02:49 PM)Lazar023 Wrote:  Na pomen Facebook-a mi se okrece zeludac.
A kad cujem nekog kako hvali to,kako dize Facebook u nebesa,da je to nesto najbolje sto se desilo svetu...pomislim da stvarno covek nije citavWacko

Ja sam zahvaljujući fejsbuku prošle godine zaradio preko 12 000 eura. Meni se okreće želudac kad čujem ljude iz okoline kako je fejsbuk bezveze.
(15-07-2013 11:53 AM)freemind Wrote:  Jedino bi dodao jos jednom iako je mozda offtopic, ali i nije, da ako pricamo o povezivanju sa korisnicima ,email je "mama " . Nema alternativu, i jednostavno je glavni prioritet. Ovo pricam zbog dugmica " call to action" , i da prijava za email pretplatu i slicno, mora imati prednost u odnosu na socijalne dugmice. Jednostavno odnos je 20:1 , sto se tice procenta prodaje.

Jeste na Zapadu, kod nas 80% korisnika nema pojma kako pristupiti mejlu.
24-01-2016, 10:43 AM
budi fin, pa nam objasni kako si od FB zaradio taj mašala kapital Crazy_grin
24-01-2016, 10:45 AM
(14-07-2013 04:37 PM)failey Wrote:  Zdravo svima, imam jednu stranicu na kojoj radim no nemam otvorene "like" profile na facebooku, twitteru i svim tim društvenim mrežama (koliko god da ih ima). Nikad nisam otvarao profile ni za sebe, kamoli za stranice i jednostavno sam trenutno idiot što se tiče društvenih mreža. Imam na stranici like i share gumbiće od AddThis. Ljude što zanima to lajkaju i sheraju, sad me zanima što točno gubim ako ne registriram fan page, like page, profil ili šta već ne za stranicui. Koliko sam osakaćen što se tiče rankinga, koliko gubim prometa?

Ne gubiš skoro ništa ako nemaš facebook/google/twitter box za fan stranicu,ali opet te ništa ne košta da to postaviš.

Najviše posjeta ćeš svakako dobiti zahvaljujući tim AddThis dugmićima preko kojih korisnici dijele članke na svoje profile kao i zahvaljujući lajkovima.
24-01-2016, 02:03 PM
(24-01-2016 10:36 AM)flex202 Wrote:  Ja sam zahvaljujući fejsbuku prošle godine zaradio preko 12 000 eura. Meni se okreće želudac kad čujem ljude iz okoline kako je fejsbuk bezveze.

Imaš stranice ili boostaš ... koliko imaš ukupno lajkova na stranicama?
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Recept kako da uspete na društvenim mrežama novii 5 1,442 12-09-2016 10:40 PM
Last Post: freemind
  24 obavezna alata za social media marketing (SMM) tj. marketing na društvenim mrežama Davor Bomestar 2 2,947 21-09-2014 07:07 PM
Last Post: MightyTipster
  Kako business to business marketeri mogu uspjeti na društvenim mrežama Davor Bomestar 0 2,090 15-05-2012 01:07 AM
Last Post: Davor Bomestar
  Kako otpoceti IM na Soc. Net. mrezama simbak 11 4,733 12-10-2010 06:30 PM
Last Post: rradomir01
  Razmisljanja o utjecaju drustvenih mrezama poput Twittera i Facebooka Davor Bomestar 7 4,351 19-11-2009 11:26 PM
Last Post: ward

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: